^ TOP BACK

Galeria

Informujemy kierowców zawodowych, że składka członkowska wynosi 30 zł.

Numer rachunku bankowego  KSTD      PKO BP 16 1020 1013 0000 0602 0352 4394 
 
MOZ Nr 3131 Kierowców zawodowych    PKO BP 76 1020 1185 0000 4402 0105 3487 Więcej informacji
 

Facebook
 
 

 
 

Branżowe spotkanie opłatkowe.

W dniu 11 stycznia 2016 roku odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe członków Komisji Krajowej z przedstawicielami Krajowych Sekcji i Krajowych Sekretariatów branżowych.

- Musimy teraz pilnować naszych priorytetów, aby przedwyborcze obietnice zostały spełnione - powiedział Piotr Duda podczas spotkania w Sali BHP. Szefowie sekretariatów i sekcji krajowych spotkali się na corocznym spotkaniu branżowo - opłatkowo- noworocznym w sali BHP w Gdańsku.
Spotkanie rozpoczął Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej odpowiedzialny za struktury branżowe, który przywitał gości. Następnie związkowcy wysłuchali informacji na temat działalności Związku w minionym roku.

- To był dla nas trudny rok - rozpoczął przewodniczący KK Piotr Duda - Jednak rok 35-lecia "Solidarności" stał się dla nas jednocześnie rokiem przełomowym. Wybory parlamentarne doprowadziły do ustąpienia koalicji PO-PSL. Obecna władza jest bardziej otwarta na współpracę, a prezydent przed wyborami podpisał ze Związkiem umowę programową - mówił. Lider "Solidarności podkreślił, że rząd chce prowadzić dialog z partnerami społecznymi.
Duda przypomniał, że dzięki "Solidarności" dialog społeczny znalazł się w punkcie zwrotnym. Rada Dialogu Społecznego już odbyła swoje pierwsze posiedzenie, ruszyły zespoły programowe. - Zaczynamy dialog na nowo. Jestem szczęśliwy, że szefami wojewódzkich rad dialogu zostali w większości szefowie Zarządów Regionów, to pokazuje nasze zaangażowanie w te sprawy.
Przewodniczący NSZZ wskazał, jakie są najważniejsze priorytety dla Związku w nadchodzącym roku.- Chcemy jak najszybciej zmienić ustawę o zamówieniach publicznych tak, aby firmy nareszcie mogły spokojnie stawać do przetargów, bez obaw że tylko cena będzie kryterium decydującym, aby klauzule społeczne były przestrzegane. Chodzi też o implementację dyrektyw unijnych do ustawy. "Solidarność' rozpoczęła akcję wysyłania żółtych kartek do firm, które rozpisując przetarg publiczny pomijają klauzule społeczne.
Jednym z najważniejszych problemow stojących przed branżami jest w ocenie Dudy rozwój układów zbiorowych pracy. - W tej chwili branżowych układów właściwie nie ma. Chcemy iść w tym kierunku, aby rozwijały się i ponadnarodowe i branżowe układy zbiorowe - zaznaczył. Jednocześnie przewodniczący KK poinformował, że toczą się w chwili obecnej rozmowy z pracodawcami na temat układu zbiorowego pracy dla pracowników ochrony i sprzątania, bo w tym sektorze najczęściej dochodzi do patologii i łamania prawa.
Brak zapisu na temat okresu składkowego w obliczaniu wieku emerytalnego wzbudził niepokój Związku. - Z rozczarowaniem przyjąłem projekt prezydencki dotyczący obniżenia wieku emerytalnego - powiedział lider Związku - Pominięto w nim wliczanie okresu składkowego. Mam nadzieję, że nowelizacja ustawy przejdzie tylko z dodatkowymi zapisami na ten temat, to jest jeden z naszych priorytetów. Nie odpuścimy tego w żadnym wypadku.
Przewodniczący poruszył także problem związany z programem" 500 plus". Projekt jest w konsultacji, Związek będzie postulował, żeby świadczenie bez kryterium dotyczyło również pierwszego dziecka. Młodzi ludzie w Polsce odsuwają decyzję o pierwszym dziecku, ponieważ obawiają się kosztów życia i utrzymania, jeśli kobieta przestanie pracować.

- Naszego państwa nie stać na podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich obywateli - podkreślał szef NSZZ - Mówię to jako związkowiec świadomy tego co się dzieje w naszym kraju. Duda wyjaśnił, że "S" postuluje, aby rozwiązanie szło w kierunku degresywnym czyli kwota wolna od podatku w wysokości do 8 tys. złotych powinna być wolna tylko dla najuboższych i najbardziej potrzebujących obywateli.
Lider NSZZ zaznaczył, że Związek będzie wspierał rządzących, o ile zobowiązania przedwyborcze będą stopniowo realizowane i to w kształcie omówionym z "Solidarnością". - Jeśli trzeba będzie bronić pracowników i ich praw, na pewno będziemy to robić - mówił.Jednocześnie podkreślał, że Związek nie da się "podpuścić" tym, którzy próbują oskarżać. - Teraz krzyczy się, że Związek nic nie robi, jak PiS chce zamykać kopalnie - tłumaczył Duda - Spokojnie, my wiemy co robić. My sobie poradzimy i z obroną kopalń i z innymi sprawami, musimy tylko pilnować naszych priorytetów, aby zostały spełnione.
W chwili obecnej trwa burzliwa dyskusja na temat sytuacji w kraju oraz w poszczególnych branżach.
Spotkanie opłatkowe struktur branżowych ma już dwudziestodwuletnią tradycję.

Co roku przygotowuje je Dział Branżowo-Konsultacyjny KK.

 

 

 

Znajdż na stronie

European Transport Workers' Federation

Komisja Krajowa

Sekretariat Transportowców

Solidarność Raben

Mobilis

Tygodnik Solidarność

Serwis Informacyjny Solidarności

Nasz Facebook

Treść zamieszczonych aktów prawnych jest tylko ich zapisem elektronicznym. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią akty prawne ogłaszane i wydawane w Dziennikach Ustaw i Monitorach Polskich a prawo miejscowe i zakładowe publikują właściwe organy tych instytucji.