Aktualności

Ostatnie pożegnanie dr Szrzedzińskiego

13 lutego br. na cmentarzu parafialnym w Turośni Kościelnej został pochowany doktor Jan Szrzedziński - człowiek wyjątkowo zasłużony dla "Solidarności" i dla Polski. Dzięki jego wyjątkowej odwadze dziś Kościół jest w posiadaniu relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
 
 
Mszy pogrzebwej przewodniczył białostocki biskup pomocniczy Henryk Ciereszko.
 
W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele Solidarności oraz  poczty sztandarowe. Komisję Krajową reprezentował Wiceprzewodniczący Bogdan Biś, a Region Podlaski, jej Przewodniczący Józef Mozolewski.
 
 
 
Jan Szrzedziński jako pracownik Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku, w 1984 roku przeprowadzał badania chemiczno-toksykologiczne w ramach sekcji zwłok zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki. Pobrał cząstki Jego ciała i zabezpieczył. Po wydawaniu opinii dla prokuratury, tosykolog musiał przechowywać pobrany materiał w stanie zamrożonym przez 4 tygodnie, a następnie oddać go to utylizacji. Nie zrobił tego. Po pół roku przechowywania rozmroził cząstki ciała i przygotował relikwie do przechowywania. Do beatyfikacji męczennika przetrwały zamurowane w ścianie domu zakonnego Sióstr Misjonarek w Białymstoku.
 
W 2014 roku dr Jan Szrzedziński otrzymał tytuł Człowieka Roku Tygodnika "Solidarność".
 

 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »