Aktualności

Obchody 70. rocznicy urodzin

W Suchowoli i Okopach odbyły się w sobotę i niedzielę obchody 70. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Podczas niedzielnych uroczystości w Okopach mówiono m.in. o idei powstania w tym miejscu muzeum ks. Popiełuszki. Można było m.in. zobaczyć dom rodziny Popiełuszków, odprawiono też polową mszę św.

W uroczystościach liczny udział wzięły poczty sztandarowe NSZZ "Solidarność". Komisję Krajową reprezentował Przewodniczący  Zarządu Regionu Podlaskiego - Józef Mozolewski.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które zmienił na Jerzy. W szkole był nazywany Alkiem. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. 
 
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.
 
 
Galeria zdjęć - zobacz
 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »