Legitymacja

Tygodnik Solidarność


Związkowe Gadżety

Program Grosik
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 370117
Start No images

 

W 1980 roku społeczeństwo polskie podjęło walkę o podmiotowość i godność człowieka, a stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 r. miał to zniszczyć. Miał również zniszczyć Solidarność i organizacje opozycyjne.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w Regionie Przemyskim 89-ciu działaczy Solidarności i środowisk opozycyjnych internowano w Uhercach i Łupkowie. 23 działaczy aresztowano i skazano na więzienie lub na karę grzywny oraz wielu działaczy Solidarności wyrzucono z pracy. W domach wielu działaczy SB przeprowadziła rewizje. W nocy z 2 na 3 kwietnia 1982 r. SB i ZOMO dokonało zbrodni na osobie Mieczysława Rokitowskiego z Przemyśla, który przebywał w zakładzie karnym w Załężu, fałszywie oskarżony o kolportaż ulotek i działalność opozycyjną.
Manifestacje i protesty przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego tłumiono siłą. Tak też się stało w Przemyślu 31 sierpnia 1982 r. na Kamiennym Mieście w drugą rocznicę powstania "Solidarność", gdzie zebranych około 6 tysięcy osób rozpędziło ZOMO i milicja używając pał, armatek wodnych i gazu łzawiącego. Siedziba Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" na Kamiennym Moście została splądrowana przez SB, drzwi wyłamane i w żaden sposób lokal nie został zabezpieczony.
Już 14 grudnia 1981 r. w zakładach Polena Astra i Ponar Plasomat odbyły się akcje strajkowe przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Stan wojenny nie złamał "Solidarności", przetrwała dzięki Kościołowi i kapłanom takim jak:  ks. arb Ignacy Tokarczuk,  ks. Stanisław Zarych, ks. Stanisław Czenczek, ks. Stanisław Krzywiński, czy ks. Tadeusz Błaszkiewicz.
13 grudnia 1982 roku "Solidarność" rozpoczęła modlitwę w intencji ofiar stanu wojennego w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu, która trwa po dzisiejszy dzień w kościele pw. Św. Brata Alberta. Modlimy się na tej mszy św. za ofiary stanu wojennego, kapłanów, biskupów i wszystkie osoby bez których "Solidarność" nie przetrwałaby i nie mogłaby odrodzić się w 1989 r.

 

 

Delegaci Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” zadecydowali, że Piotra Duda będzie sprawował funkcję Przewodniczącego Związku na kadencję 2018-2022 (to będzie jego trzecia kadencja). Był jedynym kandydatem i uzyskał poparcie 248 delegatów na 267 głosujących.

 

GRATULUJEMY!!!

  


– Ja się nie zmienię, jeżeli coś robię, to robię na maxa albo wcale. Przez ostatnie 8 lat, mimo że wiele kosztowało to mnie i moich współpracowników i dzięki wsparciu rodziny, która mieszka w Gliwicach, pracowałem na maxa. I teraz zrobię wszystko, abyśmy mogli wykonać tyle, ile udało się nam zrobić w kończącej się kadencji. Jedynym drogowskazem będzie dla mnie przyjęta jutro uchwała programowa. – powiedział Piotr Duda podczas swojej prezentacji.

Nasz Przewodniczący urodził się 15 czerwca 1962 roku, ma 56 lat. W 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”. W 2002 roku został przewodniczącym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. 21 października 2010 roku wygrał podczas wyborów na przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, funkcję tą objął po raz drugi w 2014 roku.

 

Źródło, fot.: www.tysol.pl  

 

 

Najwyższa władza naszego Związku obraduje 25-26 października br. w Częstochowie. Gościem KZD jest m.in. Andrzej Duda Prezydent RP, który w maju 2015 roku podczas wyborów prezydenckich podpisał z NSZZ „Solidarność” umowę programową.

Krajowy Zjazd Delegatów stanowią delegaci wybrani przez walne zebrania delegatów poszczególnych regionów (wg klucza wyborczego KK). Ponadto do składu KZD wchodzą przewodniczący zarządów regionów i rad krajowych sekretariatów branżowych oraz przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów. Obecnie KZD liczy 325 delegatów, nasz Region reprezentują: Szymon Wawrzyszko, Edward Rokosz i Andrzej Salwa (na zdjęciu).

 

Więcej: tutaj

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 81

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

  

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................