Legitymacja

Tygodnik Solidarność


Związkowe Gadżety

Program Grosik
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 370115
Start No images

Na Zachodzie układy zbiorowe pracy to chleb powszedni. U nas wciąż uważane są za archaizm, rozwiązanie niepotrzebne i niepraktyczne. Niesłusznie – i dlatego Solidarność będzie o nie walczyć. O tym w Temacie Tygodnia 43. numeru „Tygodnika Solidarność”, poświęconym właśnie układom zbiorowym.

"Układy zbiorowe to nie archaizm, ale rozwiązania będące konstytucją dla pracowników w XXI wieku. Wielokrotnie słyszymy, że to kodeks pracy jest tym podstawowym wymiarem prawa dla pracownika i obowiązku dla pracodawcy, ale uważamy że partycypacja pracownicza na poziomie kodeksu pracy to nie jest to, o co nam chodzi. Układy zakładowe, zbiorowe, ponadnarodowe, to przyszłość nie tylko w naszym kraju, ale i Europie" - mówił Piotr Duda w rozmowie z Maciejem Chudkiewiczem z "Tygodnika Solidarność".
"Pracodawcy mają taką wyobraźnię o układach zbiorowych, że podpisanie ich jest dla nich porażką. Jednak nie jest to porażka, ale sukces, zarówno związków zawodowych, jak i pracodawców, bo w układach zbiorowych można wpisać wszystko na lepszym poziomie niż w kodeksie pracy. Mówimy tutaj nie tylko o przywilejach, ale i obowiązkach pracowników - powiedział Przewodniczący NSZZ "Solidarność".

Źródło: www.tysol.pl, www.solidarnosc.org.pl

 


Przedwczoraj Andrzej Buczek obchodziłby 58. urodziny, a 21 października minie 5 lat jak nie ma Go już wśród nas. Pozostaje nam wdzięczna pamięć i modlitwa.

Msza św. za duszę naszego Drogiego Przyjaciela zostanie odprawiona 22 października 2017 r. (niedziela) o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Wojciecha w Cieszanowie. Po mszy św. przejdziemy na cmentarz, aby złożyć na Jego grobie kwiaty i zapalić znicze.


 

 

Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Oświaty,
Członkowie NSZZ „Solidarność”


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy Państwu
podziękowania i słowa uznania za odpowiedzialną służbę
w kształtowaniu młodego pokolenia oraz gorąco dziękujemy
za codzienny trud i zaangażowanie w pracę oświatową.
To dzięki Państwu, wielu ludzi poznaje siebie, odkrywa talenty
i pasje oraz znajduje motywację do zmagania się ze swoimi słabościami
i odnalezienia właściwych wzorców.

Życzymy dużo wytrwałości i wielu sukcesów zawodowych
oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

Październik tradycyjnie jest miesiącem w szczególny sposób poświęconym modlitwie różańcowej. Jest to modlitwa, która przemienia świat, zwłaszcza gdy jest odmawiana wspólnie. „Odmawiajmy wytrwale Różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał.” – wzywał św. Jan Paweł II. 
Niezwykłym dowodem potwierdzającym przemieniający charakter tej modlitwy oraz jej skuteczność jest książeczka Żywy Różaniec – Obozowe Votum przechowywane w zbiorach rzymskiego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu - sporządzona w 1963 r. w Płocku po upływie dwudziestu lat od przedstawionych wydarzeń. Podpisało go ośmiu żyjących jeszcze byłych więźniów obozu w Gusen, którzy obok podpisów podali również swoje numery obozowe. Treść książeczki można przeczytać TUTAJ - POLECAM.
Obóz ten znajdował się w Górnej Austrii na lewym brzegu Dunaju, w odległości kilku kilometrów od głównego obozu koncentracyjnego Mauthausen i był jego podobozem. Założony został w celu wyniszczenia polskich patriotów, głównie inteligencji, poprzez przymusową wyniszczającą pracę w kamieniołomach Gusen i Kastenhofen.

Wiedza o niemieckich obozach koncentracyjnych jest - mimo wielu publikacji na ten temat - wciąż ograniczona. Do zapomnianych miejsc kaźni polskiej inteligencji należy obóz Mathausen-Gusen. To wstęp do artykułu Anny Jagodzińskiej, pracownika Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, pt. "Szansa przetrwania. Historia różańców z Gusen", który w całości znajdziemy w Biuletynie IPN Nr 5, maj 2017. Fragmenty:

Więcej…

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 81

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

  

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................