Legitymacja

Tygodnik Solidarność


Związkowe Gadżety

Program Grosik
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 355270
Start No images

Blisko tysiąc wiernych, w tym liczne delegacje i poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność”, z przewodniczącym Piotrem Dudą na czele, pożegnały w Kielcach byłego Krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy bp Kazimierza Ryczana. Msza św. żałobna pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego odbyła się w kieleckiej katedrze. Tam też w krypcie złożono ciało Biskupa. Więcej: tutaj

Śp. Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 w Żurawicy koło Przemyśla. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Żurawicy, a potem do II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu. W 1956 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, przerwane dwuletnią służbą wojskową w Morągu. Święcenia prezbiteratu przyjął 16 czerwca 1963 r. w Przemyślu z rąk ks. biskupa Franciszka Bardy. Po święceniach posługiwał w parafii Szebnie, a potem w Rzeszowie. Następnie został skierowany na studia specjalistyczne na KUL. Po ich ukończeniu pracował jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, a w 1976 r. został pracownikiem naukowym KUL. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego i został powołany na Kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. Biskupem kieleckim został mianowany 17 lipca 1993 r. Kanonicznie objął diecezję w dniu 9 września 1993 r. W dniu 11 września 1993 r. miała miejsce uroczystość konsekracji Księdza Biskupa. W liście inauguracyjnym skierowanym do kapłanów, sióstr zakonnych i wszystkich wierzących diecezji kieleckiej, odczytanym w kościołach diecezji kieleckiej, Ksiądz Biskup napisał: „chciałbym, abyśmy w cieniu krzyża, w zasięgu macierzyńskich oczu Maryi tworzyli wspólnotę wierzących”. Od tego momentu te trzy elementy: Krzyż, Maryja i Wspólnota stały się kluczem do zrozumienia Jego posługi biskupiej w Kościele Kieleckim, którą pełnił przez 21 lat. Od 11 października do 28 listopada 2014 r., tj. do czasu mianowania nowego biskupa, był Administratorem Apostolskim Diecezji Kieleckiej. Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan, w ramach Konferencji Episkopatu Polski, należał przez dwie kadencje do Rady Stałej. W 1994 r. objął funkcję przewodniczącego Komisji Społecznej. W 2008 r. został delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Ponadto był w składzie Rady Naukowej. W 2009 r. został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 2013 r. nadano mu tytuł honorowego obywatela Kielc. Otrzymał również honorowe obywatelstwo gminy Żurawica. W 1996 został przyjęty w poczet członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Źródło: http://przemyska.pl/

 

 

16 i 17 września 2017 r., w trzecią sobotę i niedzielę września, przed oblicze Jasnogórskiej Pani pielgrzymowali ludzie pracy „Solidarności” z całej Polski, by powierzyć Jej swoje prośby i troski i modlić się za naszą Ojczyznę i świat pracy. Mimo deszczu i niesprzyjającej pogody plac na Jasnej Górze wypełnili pielgrzymi. Mottem przewodnim tegorocznej jubileuszowej Pielgrzymki były słowa: „Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia”, a jej organizatorem był Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”.

Uroczysta Msza św. odbyła się w niedzielę o godz. 11.00, przed którą do pielgrzymów zwrócił się przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda:
Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia" z tym pięknym przesłaniem na ustach przebywamy po raz 35, aby dziękować i nie ustawać w poszukiwaniach sprawiedliwości społecznej, o którą na co dzień jako NSZZ "Solidarność" walczymy. Ta pielgrzymka to wypełnienie testamentu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, naszego patrona, który zapoczątkował Pielgrzymkę Ludzi Pracy, abyśmy tutaj u tronu Jasnogórskiej Pani dziękowali za pracę. (...) Ojczyzna kosztuje. Błogosławiony ks. Jerzy oddał za nią życie. My, ludzie Solidarności na co dzień realizujemy jego testament oraz testament roku 1980". 
- Z tego miejsca apeluję do rządzących: będziemy się modlić, aby jak najszybciej projekt obywatelski „Solidarności” znalazł swoje miejsce na biurku pana prezydenta, bo to jest dbałość o pracownika, ale także o wartości, o rodzinę, abyśmy w tym dniu, jakim jest niedziela, mogli być razem i cieszyć się wspólnie rodzinnym ciepłem.  
Podczas mszy św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Józefa Kupnego Krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy homilię wygłosił Biskup Roman Pindel Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej i modlono się również za zmarłych: śp. Biskupa Seniora Kazimierza Ryczana – wieloletniego Krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy i śp. Romana Giedroicia – Głównego Inspektora Pracy.

Z naszego Regionu w Pielgrzymce uczestniczyło ok. dwustu pielgrzymów, którzy polecali szczególnej opiece Pani Częstochowskiej zakłady pracy, swoje rodziny i intencje osobiste. 
Wszystkim uczestnikom, w tym kol. Andrzejowi Obszarnemu, Bolesławowi Mikulinowi i Janowi Saczkowi z pocztu sztandarowego dziękujemy za wspólne

 

 

W tym roku jubileusz X-lecia powstania obchodzi Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność ” Lear Corporation Poland II Sp. z o.o. Oddział w Jarosławiu. NSZZ „Solidarność” w tym zakładzie założyła grupa pięćdziesięciu osób w maju 2007 roku. Dzisiaj to silna i prężna organizacja zrzeszająca blisko 600 członków, największa w naszym Regionie. 

Związek zawodowy, który chce skutecznie działać na rzecz pracowników musi stale dążyć do organizowania nowych członków, a im więcej osób liczy organizacja, tym większa jej siła i efektywność w relacjach z pracodawcą - co widać na przykładzie naszego Jubilata. Zbudowanie mocnej organizacji w Learze było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy działaczy związkowych. Począwszy od wykazania się odwagą i założeniu Związku, przez dziesiątki spotkań z dyrekcją zakładu, wprowadzeniu zmian, ustaleniu zapisów nowego regulaminu wynagradzania, wywalczeniu nowego zaplecza higienicznego, szatni, montażu klimatyzacji na hali produkcyjnej, niezliczonych interwencji w sprawach pracowniczych i wielu innych spraw. Organizacja nie poprzestaje tylko i wyłącznie na tym. Związkowcy dostrzegają nie tylko problemy pracownicze i podejmują się niełatwych wyzwań. Jedne z ostatnich, ale bardzo spektakularne to pomoc koleżance z pracy, która mieszkała w bardzo trudnych, wręcz rozpaczliwych warunkach. Pragnienie pomocy drugiej osobie przyniosło nieoczekiwany, pozostający w sferze marzeń (jak się wydawało na początku) rezultat – wybudowanie nowego domu. Ale to wymaga przede wszystkim chęci, ogromnej determinacji i zaangażowania wielu ludzi w sprawę. W tym wypadku członków Związku, którzy rozumieją ideę „Solidarności” i kierują się w swojej pracy wartościami, które głosili św. Jan Paweł II i bł. Ks. Jerzy Popiełuszko.

Za te dziesięć lat trudnej, ale co najważniejsze owocnej pracy związkowej - nie zapominając jakimi wartościami należy się kierować i dla kogo to czynić  - członkowie NSZZ „Solidarność” podziękowali 10 września br. podczas wspólnego jubileuszowego nabożeństwa w koście pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Jarosławiu.

Więcej…

 

Wiek emerytalny to nasze prawo i decyzja. Nie zgadzamy sie na ingerencję unijnych urzędników w decyzję polskich obywateli! 
Dlatego 16 września br. odbędzie przed warszawska siedzibą Komisji Europejskiej pikieta protestacyjna przeciwko działaniom unijnych urzędników w sprawie polskiego wieku emerytalnego.

 

Na łamach Tygodnika Niedziela ukazała się rozmowa z członkami rodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki, z następnym pokoleniem Popiełuszków, którzy podjęli trud kontynuacji dzieła wuja ks. Jerzego. "Mając na uwadze, iż celem życia Księdza Jerzego Popiełuszko było niesienie pomocy osobom skrzywdzonym i słabym, dawanie nadziei oraz nauczanie, by "zło dobrem zwyciężać" rodzina powołała Fundację im. Ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro". "Dziedziczenie dobra" to niełatwe wyzwanie. To nie tylko zachowanie pamięci o wielkim krewnym, to przede wszystkim czynienie dobra, tak jak On to robił. 
Słowa św. Pawła „zło dobrem zwyciężaj” uczynił mottem swego życia, swej pasterskiej posługi. Głosił prawdę i za nią oddał życie. Jak mawiał: "Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą". Życie i śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Patrona Solidarności jest również dla nas wezwaniem do szerzenia prawdy, czynienia dobra, życia wartościami i  budowania sprawiedliwego ładu społecznego - do dziedziczenia dobra.

W dniu 14 września 2017 roku Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko obchodziłby 70-te urodziny.
Z tej okazji Fundacja „Dobro” organizuje w rodzinnych stronach uroczystości.

We współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutem Pamięci Narodowej i Burmistrzem Suchowoli
serdecznie wszystkich zapraszają na obchody urodzin bł. Jerzego Popiełuszko, które odbędą się 9-10 września 2017 roku w Suchowoli i Okopach
na Rodzinnej Ziemi.

Fundacja pragnie godnie przyjąć wszystkich gości. Zwraca się z prośbą o wsparcie i pomoc w zorganizowaniu pierwszego przedsięwzięcia Fundacji.

“Dzięki ks. Jerzemu, ku Jego pamięci,
niosąc w sercach Jego słowa i z Jego pomocą,
pragniemy działać i pomagać innym.
On zawsze był i jest dla wszystkich i każdego z osobna. 
Teraz kolej na nas - czujemy, że jesteśmy Mu to winni...”

 Wesprzyjmy Fundację: tutaj

 

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 79

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

  

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................