Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 
Wyszukiwarka
Odsłon : 384900
Start No images

Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą "dochowania standardów procesu legislacyjnego”. 
Przypomnijmy, że chodzi o przedstawioną przez rząd ustawę znoszącą limit trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia jako podstawy składki na ubezpieczenie społeczne. Związki zawodowe ale także wiodące organizacje pracodawców protestowały, gdyż tryb procedowania nad tym projektem, który ma charakter zmiany systemowej, uniemożliwił ich efektywny udział w procesie legislacyjnym. Solidarność zwracała także uwagę, że ostatecznym efektem forsowanych przez rząd rozwiązań będzie drastyczne i nieakceptowalne społecznie zróżnicowanie przyszłych emerytur wypłacanych przez ZUS.

Źródło, więcej: http://www.tysol.pl/a14878-Emerytury-Prezydent-podziela-ocene-Solidarnosci-ze-rzad-naruszyl-standardy-dialogu-spolecznego

 

 

Tomasz Sarnecki zmarł w nocy z 2 na 3 stycznia – podała na Facebooku żona artysty Monika Sarnecka. Tomasz Sarnecki urodził się w 1966 r. w Warszawie. Ukończył studia na wydziale grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracował z wojskowymi instytucjami, m.in. Dowództwem Garnizonu Warszawa i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Jedną z jego najważniejszych prac jest słynny plakat Solidarności "W samo południe 4 czerwca 1989", który został rozwieszony wcześnie rano w dniu wyborów.

"Tomek, jeśli już podejmował się czegokolwiek, robił to tak, że wszyscy byli zdumieni tym, że tak może wyglądać polska rekonstrukcja. Uczestniczył w rekonstrukcjach bitwy nad Bzurą, a prezentowana przez niego znakomita rekonstrukcyjna sylwetka oficera była hołdem dla jego dziadka, oficera kpt Janusza Sarneckiego, który poległ 18.09.1939 r. w rejonie Śladowa w kampanii 1939 roku w Polsce. Przez wiele lat doskonale współpracował z Komendą Garnizonu Warszawa i był inicjatorem odtworzenia sztandaru Batalionu Stołecznego" – przypomina Stowarzyszenie Historyczne „Cytadela” na swojej stronie internetowej.

Źródło: http://telewizjarepublika.pl/zmarl-tomasz-sarnecki,58905.html

 

Zapraszamy wszystkie osoby represjonowane, internowane, więzione
i szykanowane przez SB i milicję, wszystkich działaczy „Solidarności” lat 80
i obecnych oraz sympatyków "Solidarności" w dniu 13 grudnia 2017 r. na msze święte w intencji ofiar stanu wojennego

Przemyśl - godz. 18.00 kościół pw. Św. Brata Alberta
Jarosław - godz. 17.30 Jarosławskie Opactwo,  pod przewodnictwem Abp. Adama Szala
godz. 18.30 modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. jerzego Popiełuszki w 23.rocznicę odsłonięcia i poświęcenia pomnika

 

 

w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela

Ustawa – Karta Nauczyciela to „dziecko” NSZZ „Solidarność”. Jest ona efektem negocjacji NSZZ „Solidarność” z ówczesnymi władzami i ma charakter ponadzakładowego układu zbiorowego pracy, którego bronimy od 35 lat.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podczas negocjacji projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych doprowadziła do korzystnych zmian w Karcie Nauczyciela, które obejmują:
1. Ujednolicenie pensum dydaktycznego nauczyciela pedagoga, logopedy, psychologa, doradcy zawodowego do 22 godzin i nauczyciela wspomagającego w klasach integracyjnych do 20 godzin.
2. Usunięcie z systemu oświaty stanowiska asystenta nauczyciela, zatrudnianego na podstawie Kodeksu pracy.
3. Obowiązek w pierwszej kolejności zwiększania wymiaru zatrudnienia nauczycielowi, któremu wcześniej to zatrudnienie ograniczono (w tej samej szkole).
4. Umożliwienie kontynuowania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze mniejszym niż ½ etatu.
5. Możliwość uzupełniania etatu w innej szkole w przypadku zatrudnienia w macierzystej szkole poniżej ½ etatu.
6. Możliwość zwiększenia wynagrodzeń nauczycielom praktycznej nauki zawodu.
7. Zatrudnianie nauczycieli w przedszkolach niepublicznych na podstawie umowy o pracę, a nie na umowy cywilnoprawne.
Nadal obowiązuje:
- urlop zdrowotny dla nauczycieli,
- wypłata wynagrodzenia nauczycieli „z góry”,
- dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. „trzynastka”,
- zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w szkołach i placówkach oświatowych,
- nauczyciele publicznych przedszkoli są objęci Kartą Nauczyciela.

Wobec powyższych zapisów nie było planów zmian i nie trwają żadne prace legislacyjne w tym zakresie. Rozpowszechniane plotki o likwidacji ww. uprawnień nauczycieli są bezczelnymi kłamstwami.
Rada KSOiW zgłosiła swoje zastrzeżenia do zapisów w Ustawie o finansowaniu zadań oświatowych dotyczących m.in. udzielania urlopów dla poratowania zdrowia, awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podejmuje działania przeciwko wprowadzeniu tych niekorzystnych zmian w Karcie Nauczyciela. Stosowne wnioski zostały przekazane parlamentarzystom partii rządzącej. Zwróciliśmy się do Prezydenta RP o zawetowanie Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych w zakresie urlopów dla poratowania zdrowia, awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli.

Ryszard Proksa
Przewodniczący KSOiW NSZZ "Solidarność"

 

Fotografię otrzymaliśmy od Pani Marianny z Białej Podlaskiej. Serdecznie dziękujemy.

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 84

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

  

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................