Decydująca chwila dla tysięcy pracowników Poczty Polskiej – i dla wiarygodności Polski w Unii Europejskiej!
14.05.2025: ''Dziś o godz. 17:00 w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się posiedzenie, podczas którego rozpatrywana będzie nasza petycja w sprawie łamania praw pracowniczych w Poczcie Polskiej S.A.'' – przekazują związkowcy z NSZZ "Solidarność".
Czytaj: TUTAJ
Źródło: www.tysol.pl
Sala BHP - posiedzenie Grupy Pracowników EKESW historycznej Sali BHP w Gdańsku rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Przez dwa dni członkowie Grupy Pracowników EKES-u będą debatowali na temat przygotowania na kryzys. „Gotowość – perspektywa świata pracy” – to temat przewodni spotkania.
Czytaj więcej: TUTAJ Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) został założony na mocy Traktatu Rzymskiego z 1957r. Należy do niego 329 przedstawicieli trzech grup interesów gospodarczych i społecznych w Europie: I Grupa – pracodawcy, II Grupa – pracownicy, III Grupa- organizacje społeczeństwa obywatelskiego. EKES jest organem doradczym. Zapewnia przedstawicielom organizacji społeczeństwa obywatelskiego z państw członkowskich Unii Europejskiej możliwość wyrażania opinii w kwestach z nią związanych. Zadaniem EKES-u jest wyrażanie stanowiska, które następnie jest przekazywane Radzie, Komisji Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu. Jako instytucja ma trzy podstawowe zadania: · przyczynia się do tego, by polityka i prawodawstwo europejskie były lepiej dostosowane do sytuacji gospodarczej, społecznej i obywatelskiej w terenie, wspomagając Parlament Europejski, Radę i Komisję Europejską dzięki doświadczeniu swych członkiń i członków, mandatowi przedstawicielskiemu, dialogowi i poszukiwaniu porozumienia w imię interesu ogólnego, · działa na rzecz rozwoju Unii Europejskiej w większym stopniu opartej na uczestnictwie i pozostającej w bliższym kontakcie z opinią publiczną, sprawując funkcję forum instytucjonalnego reprezentującego zorganizowane społeczeństwo obywatelskie, informującego go, wyrażającego jego poglądy i zapewniającego dialog z nim, · propaguje wartości, które są fundamentem integracji europejskiej, i przyczynia się do postępu demokracji – również uczestniczącej – i do umocnienia roli organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Europie i na świecie. Członkowie EKES wypracowują opinie w konsensusie i pracują w ramach sześciu sekcji. W ramach EKES działa także szereg różnych ciał tematycznych, współpracy bilateralnej oraz specjalistycznych obserwatoriów.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl "Tylko razem" - XXXII KZDRozpoczęły się obrady 32. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Kołobrzegu. Delegaci przez najbliższe dwa dni będą dyskutować i głosować nad zmianami do Statutu Związku. Zjazdowi jak zawsze towarzyszyć będą znamienici goście na czele z Andrzejem Dudą Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.
Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z wydarzenia na portalu Tysol.
Źródło: www.tysol.pl Święty Janie Pawle II Wspomożycielu w trudnych sprawach módl się za nami i za całym światem
Jednym z fenomenów Jana Pawła II było to, że potrafił łączyć dwie postawy, które zazwyczaj w Kościele są w opozycji: otwartość z przywiązaniem do ortodoksji. Budował Kościół otwarty - na współczesny świat i nowe wyzwania oraz na dialog: ekumeniczny, międzyreligijny, dialog z kulturą i nauką oraz z niewierzącymi. A jednocześnie twardo bronił doktryny i rygorów katolickiej moralności. W środę 2 kwietnia przypada 20. rocznica śmierci Karola Wojtyły, papieża Polaka, Jana Pawła II. Jego nauczanie może być wciąż doskonałą wskazówką dla Kościoła w Polsce, jak być twórczo obecnym w świecie, który ulega gwałtownym zmianom. Więcej: tutaj Źródło: www.tysol.pl |