^ TOP BACK

Galeria

 


Facebook
  

 
Informujemy kierowców zawodowych, że składka członkowska wynosi 35 zł.
Numer rachunku bankowego  KSTD      PKO BP 16 1020 1013 0000 0602 0352 4394 
 
MOZ Nr 3131 Kierowców zawodowych    PKO BP 76 1020 1185 0000 4402 0105 3487 Więcej informacji 

Zmiany w ruchu drogowym

Szanowni Koleżanki i Koledzy,

czekają nas zmiany w ruchu drogowym. Na przełomie maja i czerwca 2021 roku zaczną obowiązywać dwie nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo zmotoryzowanych oraz pieszych.

Od 1 czerwca 2021:

1.      jako kierowcy samochodów i innych pojazdów będziemy musieli przepuszczać pieszych na przejściach. Dlatego obowiązkowo będzie trzeba zachować szczególną ostrożność przy pasach, żeby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub tego, który dopiero na nie wchodzi. Dotyczy to wszystkich zmotoryzowanych poza kierowcami tramwajów.

Piesi będą mieć też zakaz używania na przejściach telefonów lub innych urządzeń elektronicznych. Ma to pomóc w zachowaniu uwagi na pasach.

 

2.      ujednolicenie dopuszczalnych prędkości w obszarze zabudowanym przez całą dobę. Obecnie od 23:00 do 05:00 możemy poruszać się po terenie zabudowanym z prędkością 60 km/h. Po 1 czerwca bez względu na porę dnia będzie to 50 km/h. Oczywiście wyłączamy z tego strefę zamieszkania, gdzie dopuszczalna prędkość się nie zmienia i zawsze wynosi 20 km/h.

3.      odstęp od poprzedzającego nas pojazdu na tym samym pasie ruchu wynoszący połowę liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy (np. 70 m przy prędkości 140 km/h). Oczywiście wyjątkiem jest tutaj manewr wyprzedzania. Przynajmniej  teorii koniec ery jazdy na zderzaku na polskich drogach szybkiego ruchu.

Od 20 maja 2021:

1.      Hulajnogi elektryczne, które zdefiniowane zostały jako dwuosiowy pojazd elektryczny z kierownicą, który jest pozbawiony siedzenia i pedałów, będąc przeznaczonym do jazdy przez jedną osobę. Zgodnie z nowym prawem kierujący hulajnogą będzie mógł korzystać z drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów, zachowując na nich szczególną ostrożność i poruszając się z prędkością do 20 km/h. Jeśli w kierunku, w jakim poruszać się kierujący hulajnogą, nie będzie drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, skorzysta on z jezdni, ale pod warunkiem, że to droga z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Oczywiście kierujący hulajnogą nie będzie mógł ciągnąć lub holować innego pojazdu. Zabroniony będzie też przewóz innych ludzi, zwierząt czy ładunku. Zakaz kierowania hulajnogą dotyczy także dzieci do lat 10. Wyjątkiem jest jazda na hulajnodze elektrycznej w strefie zamieszkania i pod okiem opiekuna. Wówczas prawo zezwoli na to także w przypadku dzieci młodszych niż 10-latki. W końcu niepełnoletni będą musieli mieć kartę rowerową lub jedną z następujących kategorii prawa jazdy: AM, A1, B1 lub T. Jako kierowcy podczas wyprzedzania hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch będziemy musieli zachować odstęp minimum 1 metra. Z kolei jako piesi musimy ustąpić im pierwszeństwa, jeśli nie jesteśmy osobami niepełnosprawnymi i korzystamy z drogi dla rowerów.

2.      Urządzenie transportu osobistego, Za ten rodzaj pojazdu uznaje się inny poza hulajnogą elektryczną środek lokomocji, który nie ma siedzenia i pedałów. Również w tym przypadku jest to pojazd 1-osobowy. Podobnie jak hulajnogą elektryczną, również urządzeniem transportu osobistego zasadniczo będziemy poruszać się drogą dla rowerów, zachowując na niej szczególną ostrożność. Jeśli takiej drogi zabraknie, skorzystamy z drogi dla pieszych lub chodnika.

3.      Urządzenie wspomagające ruch, jest to pojazd napędzany siłą mięśni, przeznaczony do poruszania się przez osoby w pozycji stojącej. Podobnie jak hulajnogą elektryczną, również urządzeniem transportu osobistego zasadniczo będziemy poruszać się drogą dla rowerów, zachowując na niej szczególną ostrożność. Jeśli takiej drogi zabraknie, skorzystamy z drogi dla pieszych lub chodnika. Pośród zakazów dla użytkownika urządzenia transportu osobistego znajdują się zakaz czepiania się pojazdów, ich ciągnięcia lub holowania, a także przewożenia na urządzeniu innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. Odnośnie dopuszczalnej prędkości jest identyczne jak dla hulajnogi elektrycznej (20 km/h). Uprawnienia (karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T) dla niepełnoletnich.

Zasady dotyczą korzystania z urządzenia transportu osobistego przez osoby w wieku do 10 lat (możliwe tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej). Bez zmian pozostają obowiązki kierowców wobec wyprzedzania takich pojazdów (odstęp przynajmniej 1 m). Z kolei piesi, o ile nie są osobami niepełnosprawnymi i korzystają z drogi dla rowerów, muszą ustąpić pierwszeństwa opisywanym tutaj pojazdom elektrycznym.

 

 

 

Znajdż na stronie

European Transport Workers' Federation

Komisja Krajowa

Sekretariat Transportowców

Solidarność Raben

Mobilis

Tygodnik Solidarność

Serwis Informacyjny Solidarności

Nasz Facebook

Treść zamieszczonych aktów prawnych jest tylko ich zapisem elektronicznym. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią akty prawne ogłaszane i wydawane w Dziennikach Ustaw i Monitorach Polskich a prawo miejscowe i zakładowe publikują właściwe organy tych instytucji.