25 kwietnia 2025 roku Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł, upamiętniającą 45. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” . Moneta ta stanowi hołd dla pierwszej niezależnej organizacji związkowej w Polsce, która odegrała kluczową rolę w przemianach społeczno-politycznych kraju.

Na rewersie monety widnieje logo 45-lecia NSZZ „Solidarność” z napisem „TYLKO RAZEM” – hasłem rocznicowym. Poniżej przedstawiono trzy uniesione dłonie w geście zwycięstwa, tworzące literę „V”, oraz trzy stylizowane flagi symbolizujące flagę Rzeczypospolitej Polskiej. W tle ukazano tłum ludzi, co nawiązuje do masowego poparcia społecznego dla ruchu „Solidarność”. Awers monety przedstawia wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, obok którego znajduje się oznaczenie nominału „10 ZŁ” oraz znak mennicy. Poniżej umieszczono napis „NSZZ” i logo „Solidarność” w kolorze czerwonym, a także trzy stylizowane flagi RP.

Moneta została wyprodukowana z najwyższej jakości srebra i charakteryzuje się lustrzanym wykończeniem oraz nadrukiem UV, co podkreśla jej wyjątkowy charakter kolekcjonerski. Emisja monety przez NBP to wyraz uznania dla dziedzictwa NSZZ „Solidarność” i jej wkładu w walkę o wolność i prawa pracownicze w Polsce.

Moneta jest dostępna w sprzedaży w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym NBP.

Specyfikacja:

 

  • Nominał: 10 zł

  • Metal: srebro próby Ag 999

  • Masa: 14,14 g

  • Średnica: 32,00 mm

  • Stempel: lustrzany

  • Nakład: do 9 000 sztuk

  • Cena emisyjna: 270 zł

  • Data emisji: 25 kwietnia 2025 rok

 

 

 

 

 Dedykowana infolinia dla seniorów, wsparcie wolontariuszy, współpraca wojsk obrony terytorialnej i pracowników pomocy społecznej w pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. To główne założenia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów uruchomionego właśnie przez rząd. Dzięki Korpusowi i naszym wspólnym działaniom osoby starsze będą bezpieczniejsze – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Koordynatorem działań Korpusu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

22 505 11 11 – DEDYKOWANA INFOLINIA

Za pomocą infolinii seniorzy połączą się z konsultantem, który zbierze od nich informacje i dane. Następnie będą one przekazane do ośrodka pomocy społecznej. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem; zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy.