Solidarność Podbeskidzie Zmarł Zdzisław Dudek z FSM Bielsko-Biała, pogrzeb w czwartek

Zmarł Zdzisław Dudek z FSM Bielsko-Biała, pogrzeb w czwartek

Zmarł Zdzisław Dudek z FSM Bielsko-Biała, pogrzeb w czwartek

Udostępnij na:

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dnia 19 września 2022 r. w Bielsku-Białej zmarł nasz kolega śp. ZDZISŁAW DUDEK, działacz „Solidarności” Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Miał 71 lat.

Zdzisław Dudek był jednym ze współorganizatorów solidarnościowego strajku w Fabryce Samochodów Małolitrażowych Zakład nr 1 w Bielsku-Białej w dniu 29 sierpnia 1980 r., a później współzałożycielem „Solidarności” w ty zakładzie. W latach 1980-81 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „S” FSM Zakład nr 1 i Służb Centralnych.

W latach 1982-1983 był jednym z drukarzy podziemnego „Informatora FSM” i innych biuletynów podziemnej „Solidarności” Regionu Podbeskidzie oraz kolporterem podziemnych biuletynów i innych wydawnictw na terenie zakładu pracy, wielokrotnie zatrzymywany przez SB.

W latach 1984-1989 był uczestnikiem Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Od 2016 r. działał w Stowarzyszeniu „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”.

Za swą działalność w 2018 roku otrzymał status Działacza Opozycji Antykomunistycznej, a w sierpniu 2022 r. – niespełna miesiąc przed śmiercią – został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nadanym mu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

Ostatnie pożegnanie śp. Zdzisława Dudka odbędzie się w czwartek 22 września o godz. 11.00 w polskokatolickim kościele pw. św. Anny przy ul. Krasińskiego 16 w Bielsku-Białej, a następnie – o godz. 13.00 – na cmentarzu przy kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych przy ul. Legionów 57 w Czechowicach-Dziedzicach.

Udostępnij na: