Oświęcim

Oświęcim

 • 🗣 PRACOWNICY #HANDLU‼️ CHROŃMY #WOLNE NIEDZIELE ‼️

   

 • Posiedzenie Komisji Krajowej. Solidarność przyjęła stanowisko w obronie pracowników PKP Cargo

   

  Dwudniowe obrady KK w Gdańsku

  Zakończenie obrad 11 czerwca planowane jest na godzinę 18:30. Później, o godzinie 19, związkowcy przeniosą się do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie odbędzie się koncert poświęcony pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „S”.

  W posiedzeniu Komisji Krajowej bierze udział m.in. przewodniczący NSZZ „S” Piotr Duda i jego zastępcy: Bartłomiej Mickiewicz, Grzegorz Adamowicz, Jerzy Jaworski oraz Maciej Kłosiński.

  Posiedzenie rozpoczęło się od modlitwy za przyczyną bł. ks. Jerzego. W programie posiedzenia są tematy dotyczące polityki klimatycznej UE, sytuacji w PKP Cargo i referendum w sprawie Zielonego Ładu.

  Stanowisko ws. PKP Cargo

  Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjęła stanowisko sprzeciwiające się decyzji nowego Zarządu PKP Cargo, który postanowił skierować do 30 procent załogi na przymusowe wolne. Nieświadczenie pracy może potrwać nawet do 1 roku.

  Oficjalnym powodem są kłopoty finansowe państwowego przewoźnika, ale szef kolejarskiej Solidarności Henryk Grymel przekonywał, że „sytuacja nie jest tak tragiczna jak się ją przedstawia”. PKP Cargo jest największym operatorem kolejowych przewozów towarowych w Polsce zatrudniającym około 20 tysięcy pracowników.

  – Kierowanie pracowników na 12-miesięczne nieświadczenie pracy doprowadzi do wykluczenia zawodowego, społecznego oraz ubóstwa tysięcy rodzin kolejarskich. Działania podejmowane przez zarząd dotkną około 5000 pracowników PKP Cargo, a w spółce PKP CargoTabor, której nie dotyczą zapisy o nieświadczeniu pracy zawarte w ustawie z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”, doprowadzą do natychmiastowego zwolnienia ponad 2 tysięcy pracowników – napisano w stanowisku KK.

  Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zażądała „zaprzestania kierowania pracowników na 12 miesięczne nieświadczenie pracy” i przestrzegła przed możliwymi „niekontrolowanymi niepokojami społecznymi”.

  Związkowcy wezwali też Ministra Infrastruktury do „skutecznej interwencji, która może doprowadzić do rozwiązania trudnych problemów dotyczących spółki PKP Cargo, spółek zależnych i zatrudnionych w nich pracowników”.

  Precz z Zielonym Ładem

  Jednym z głównych tematów obrad Komisji Krajowej była unijna polityka klimatyczna. Związkowcy podsumowali ostatnie działania, jakie podjął związek zawodowy „Solidarność”, by nagłośnić negatywne skutki Europejskiego Zielonego Ładu.

  Najważniejsza w tym kontekście była demonstracja “Precz z Zielonym Ładem”, którą zorganizował związek zawodowy Solidarność wraz z NSZZ RI “S”. Protest, który miał miejsce 10 maja w stolicy zgromadził tysiące ludzi i odbił się głośnym echem w krajowych mediach, za co dziękował wszystkim przewodniczący Piotr Duda.

  – Z całego serca bardzo Wam dziękuję. Dziękuję wszystkim, którzy wnieśli duży wkład w to, aby przygotować demonstracje 10 maja w sposób merytoryczny i profesjonalny. Wszyscy dojechaliśmy i wróciliśmy zdrowi do naszych domów. To było pokazanie profesjonalizmu naszego Związku, z reszta nie po raz pierwszy – mówił szef Związku. 

  Szczególne podziękowania Piotr Duda złożył na ręce swojego zastępcy i przewodniczącego zgromadzenia Bartłomieja Mickiewicza, który pomimo utrudnień ze strony władz miasta zdał egzamin. – Bartek przeszedł chrzest bojowy i przekonał się, że czasem nie można ustępować i pewne sprawy trzeba stawiać na ostrzu noża – powiedział. 

  Nie zabrakło też podziękowań dla służb porządkowych i medycznych, a także wszystkich członków Komisji Krajowej, którzy jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie organizacji demonstracji “Precz z Zielonym Ładem”. 

  – Już dawno nie było tak ważnego postulatu, który obejmowałby i decydował o przyszłości wielu branż i każdego z nas. Dlatego też nikt z nas nie wstrzymał się podczas głosowania i nie musieliśmy się długo przekonywać – podkreślił Piotr Duda.

  Płaca minimalna 2025. Propozycja „S”

  Już za pół roku zmieni się kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Reprezentujące pracowników w Radzie Dialogu Społecznego związki zawodowe, w tym NSZZ „Solidarność”, zaproponowali rządowi, aby w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie wzrosło o 350 złotych, a więc o 7 procent do 4650 złotych brutto. Natomiast w państwowej sferze budżetowej, związkowcy chcą by pensje wzrosły o co najmniej 15 procent.

  • Autor: redakcja
  • Źródło: tysol.pl

 • Szanowni Członkowie Zarządu NSZZ Solidarność!

  Pragnę serdecznie podziękować za Wasze zaangażowanie i wsparcie podczas Pikniku Rodzinnego Solidarności, który odbył się za strażnicą OSP Bystra, na rzecz mojego syna, Kazimierza Sromek. Dzięki Waszej obecności i aktywnemu udziałowi w tej akcji, udało się zebrać blisko 8000 złotych.

  Wasza pomoc była nieoceniona i wzruszająca. To dzięki ludziom takim jak Wy, którzy potrafią okazać serce i zjednoczyć się w tak szczytnym celu, możliwa jest realna zmiana i pomoc potrzebującym. Wasza solidarność i gotowość do wsparcia w trudnych chwilach są dla nas ogromnym źródłem nadziei i motywacji do dalszej walki o zdrowie Kazimierza.

  Jeszcze raz składam najserdeczniejsze podziękowania w imieniu swoim oraz całej naszej rodziny. Jesteście Państwo przykładem, że razem możemy osiągnąć wiele dobrego. Szczególne podziękowania dla pana Marka Bogusza który swoją nieocenioną postawą przyczynił się do całej akcji.

  Z wyrazami wdzięczności i szacunku,
  Kornelia i Dominik Sromek
  Drużyna Kazika
   

    

   

 • 👋 W sobotę 25 maja 2024r. odbyły się coroczne #Zawody_Wędkarskie o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu na stawach w #Kiczycach, organizowane przez Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”🎣✌️

  5️⃣0️⃣ uczestników wzięło #udział w dwóch kategoriach #spławik i #grunt🔰

   

  🏆 W kategorii #spławik👇

  🥇 Zwyciężył Piotr Ptaszek – PPG Cieszyn – 8,54 kg

  🥈 Drugie miejsce zajął Jan Gluza – Tauron Kraków – 3,85 kg

  🥉 Trzecie miejsce zajął Robert Kilański – Szpital Wilkowice – 1,60 kg

   

  🏆 W kategorii #grunt👇

  🥇 Zwyciężył Artur Hariasz – Grammer – 6,95 kg

  🥈 Drugie miejsce zajął Czesław Tlałka – Metalpol – 6,20 kg

  🥉 Trzecie miejsce zajął Zdzisław Tlałka – Metalpol – 5,27 kg

   

  🤝 #Gratulujemy wszystkim wędkarzom i #dziękujemy organizatorom za #fantastyczne zawody🎣✌️

   

  🫶 Widzimy się #niebawem🤩

  ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

  #RegionPodbeskidzie #Puchar #Zawody #Wędkarskie

 • 3️⃣ KONKURS PLASTYCZNY „SOLIDARNOŚĆ W OCZACH MŁODZIEŻY” organizowany przez Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” trwa w najlepsze‼️
   
  W związku z dużym zainteresowaniem PRZEDŁUŻAMY termin oddawania prac do 17 czerwca 2024r.‼️
   
  👋 Zachęcamy #młodzież szkół średnich do wzięcia udziału w #konkursie‼️
   
  📌 Szczegóły #konkursu poniżej w poście oraz na plakatach poniżej ⤵️⤵️⤵️
   
  🎯 #Cele konkursu👇
  ✅ Zainteresowanie młodzieży szkolnej historią Polski XX wieku.
  ✅ Propagowanie postaw patriotycznych – aktywnych sposobów ich wyrażania.
  ✅ Popularyzowanie wśród młodzieży idei „Solidarności”.
  ✅ Popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o funkcji i roli związków zawodowych.
  ✅ Rozwijanie zainteresowań i pasji artystycznych.
  ✅ Pobudzanie do twórczego myślenia i niekonwencjonalnych sposobów przedstawiania tematyki związanej z historią regionu.
   
  👩‍💼 #Tematyka konkursu👇
  Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” oraz Sekcja Regionalna NSZZ „Solidarność” Oświaty i Wychowania Regionu Podbeskidzie ogłaszają konkurs plastyczny dla młodzieży szkolnej na wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką i w formacie nie mniejszym niż A3, w poziomie. Wykonana samodzielnie praca powinna nawiązywać do motta konkursu: „Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat” oraz do jednej z rocznic przypadających w 2024 roku (męczeńska śmierć ks. Popiełuszki – patrona Solidarności, pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, powstanie „Solidarności”). Proponuje się, aby uczestnik przed przystąpieniem do wykonania pracy plastycznej zapoznał się z biografią ks. Jerzego Popiełuszki oraz wpływem jego nauczania na rozwój i działalność związku zawodowego „Solidarność”, a także przebiegiem pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1979 roku i społeczno-politycznym znaczeniem tego wydarzenia.
  W punkcie „Proponowane materiały dla uczestników” przestawiono kilka zalecanych publikacji związanych z tematem konkursu. Pracę, kartę zgłoszenia oraz klauzulę informacyjną należy dostarczyć osobiście do sekretariatu Zarządu Regionu w godz. 8:00 – 16:00 lub za pośrednictwem Poczty do siedziby organizatora: NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie – 43-300 Bielsko-Biała, ul. A. Asnyka 19 – do 17 CZERWCA 2024 r.‼️
   
  📌 #Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 LIPCA 2024r. i podane na stronie #Internetowej Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”, Facebook’u oraz telefonicznie.
  Wręczenie nagród obędzie się w siedzibie #Zarządu_Regionu w ustalonym wcześniej dniu‼️
   
  #Zwycięzca konkursu zostanie uhonorowany wyjątkową nagrodą #pieniężną w kwocie 💸 1️⃣0️⃣0️⃣0️⃣‼️ Na pozostałych #laureatów czekają także bardzo #atrakcyjne nagrody, w tym za #zwycięstwo w plebiscycie #Internetowym, zorganizowanym na Facebook’u Zarządu Regionu.👏🤩
   
  🌐 Proponowane #materiały dla uczestników👇
  🔍 Film fabularny: „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, ( 2009r, reż. Rafał Wieczyński )
  🔍 „Niepokorny kleryk” – wyjątkowy dokument TVP o bł. ks. Jerzym Popiełuszce ( https://www.youtube.com/watch?v=xsKTvxI1KzI )
  🔍 IPNtv „Z filmoteki bezpieki” odc. 71 – Zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki ( https://www.youtube.com/watch?v=s5wzhbGBGQw )
  🔍 Strona IPN, Pierwsza Pielgrzymka Papieża Jana Pawła II w dokumentach – ( https://pierwszapielgrzymka.ipn.gov.pl/ )
  🔍 https://www.youtube.com/watch?v=0wcm_hT5fps&t=16s – film animowany o powstaniu „Solidarności”
  🔍 Solidarność. Największy ruch społeczny w dziejach świata.
  Prezentacja przygotowana w ramach projektu Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie. ( https://www.youtube.com/watch?v=g_2x47GS-V4 )
  🔍 Narodziła się w Polsce – ( https://www.youtube.com/watch?v=VsC_q0auFPo )
   
   

 • 👋 Zapraszamy #WSZYSTKICH naszych Związkowców wraz z rodzinami na #PIKNIK_RODZINNY_2024 organizowany przez Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”❗️✌️👨‍👩‍👧‍👦
   
  🗣 #Piknik odbędzie się 8️⃣ czerwca 2024r. o godzinie 14:00 – 23:00 w #Bystrej koło Bielska-Białej ul. Klimczoka 105 👣
   
  🥰 Będzie to dzień pełen #wrażeń dla całych rodzin❗️ Wszystkie #atrakcje dla dzieci będą #darmowe❗️ Zapraszamy do uczestnictwa w #konkursach z nagrodami dzieci i dorosłych❗️🤩
   
  🥳 W trakcie Pikniku #przygrywać będzie “Kapela The Klappers”.🎶🎶🎶
   
  👉 Na miejscu będzie opieka #profesjonalnej i kreatywnej ekipy z wieloletnim #doświadczeniem❗️👍💪
   
  ℹ️ W razie dodatkowych #pytań lub #rezerwacji biletów prosimy o #kontakt z Przewodniczącymi Organizacji Zakładowych.👈 🗣 ✌️
   
  ‼️ Region nie prowadzi sprzedaży #indywidualnej ‼️
   
   

 • 📌 #Informujemy, że 10 maja 2024 roku tj. #PIĄTEK, Biuro Zarządu Regionu oraz Biura w Oddziałach „S” będą #NIECZYNNE‼️


  #RegionPodbeskidzie #Piątek #Zamknięte

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

32-600 Oświęcim, ul. Śniadeckiego 21
T: 506 194 984
j.czerwik.bbial@solidarnosc.org.pl

Koordynator – Joanna Czerwik

Godziny urzędowania
poniedziałek – piątek: 8.00 – 16.00

Zapraszamy wszystkich przewodniczących organizacji związkowych NSZZ „S” lub osoby oddelegowane przez przewodniczącego do brania udziału w comiesięcznych spotkaniach, organizowanych w każdą PIERWSZĄ ŚRODĘ MIESIĄCA o godz. 14.30 w siedzibie Oddziału.