Solidarność Podbeskidzie Zmarł Wiesław Czarnik z Oświęcimia

Zmarł Wiesław Czarnik z Oświęcimia

Zmarł Wiesław Czarnik z Oświęcimia

Udostępnij na:

Dotarła do nas kolejna tragiczna wiadomość: 7 grudnia 2021 roku zmarł Wiesław Konrad Czarnik – nauczyciel, działacz związkowy i samorządowy z Oświęcimia. Miał 75 lat.

Wiesław Konrad Czarnik urodził się w 1946 roku w Brzezince. Był nauczycielem w Ośrodku Kształcenia Ustawicznego Zakładów Chemicznych w Oświęcimiu. Jesienią 1980 r. jako przewodniczący komitetu założycielskiego inicjował struktury NSZZ „Solidarność” w miejscu pracy. Był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Oświęcimiu, należącej do Regionu Podbeskidzie.

Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w strukturach podziemnych nauczycielskiej „Solidarności” w Oświęcimiu. Był zaangażowany w kolportaż wydawnictw drugoobiegowych, zbiórki pieniężne oraz organizację pomocy dla represjonowanych. W latach 1988-1989 czynny przy odtworzeniu jawnych struktur „Solidarności” w Oświęcimiu. Inicjator powołania Komitetu Organizacyjnego nauczycielskiej „Solidarności”, a następnie przewodniczący Tymczasowej Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej w Oświęcimiu. Kierował oświęcimskim Komitetem Obywatelskim. Był inicjatorem wielu związkowych upamiętnień na terenie Oświęcimia, autorem publikacji o „Solidarności” (m.in. przewodnika „Małopolski Szlak Solidarności – Oświęcim” oraz monografii „Solidarność Nauczycielska Ziemi Oświęcimskiej”). W czerwcu 2021 r. Wiesław K. Czarnik został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom Zmarłego składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia.

Pogrzeb śp. Wiesława Konrada Czarnika odbędzie się w piątek 10 grudnia 2021 r. – o godz. 11 w kościele bł. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Potem nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz komunalny.

Udostępnij na: