Solidarność Podbeskidzie Zmarł Józef Golonka

Zmarł Józef Golonka

Zmarł Józef Golonka

Udostępnij na:

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że w czwartek 4 lutego 2021 r. zmarł nasz Kolega, śp. JÓZEF GOLONKA, wieloletni przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Zakładach Metali Lekkich Kęty (późn. Grupie Kęty SA). Miał 70 lat.

Józef Golonka urodził się 19 lipca 1950 roku w Nowym Sączu. W latach 1968-1970 był pracownikiem Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego, a od 1970 r. pracował w Zakładach Metali Lekkich Kęty. We wrześniu 1980 był współorganizatorem „Solidarności” w ZML i członkiem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „S” Regionu Podbeskidzie, od października 1980 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej w ZML. Od maja 1981 roku był członkiem Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował w podziemiu działalność związkową (kolportaż prasy, zbieranie składek, pomoc dla represjonowanych).

W 1989 roku reaktywował „Solidarność” w ZML-u, został przewodniczącym Komisji Zakładowej oraz członkiem Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”. Był także działaczem samorządowym – radnym gminy Kęty, a później Powiatu Oświęcimskiego.

W 2014 roku Józef Golonka został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla podbeskidzkiej Solidarności”, a w 2017 r. otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności nadany przez Prezydenta RP.

Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom śp. Józefa Golonki składamy wyrazy współczucia i solidarności w bólu.

Pogrzeb śp. Józefa Golonki odbędzie się w niedzielę, 7 lutego, o godz. 13.30 w kościele pw. św. Wojciecha w Bulowicach k. Kęt.

 

Udostępnij na: