Solidarność Podbeskidzie Zmarł Andrzej Derewiecki z „Befamy”

Zmarł Andrzej Derewiecki z „Befamy”

Zmarł Andrzej Derewiecki z „Befamy”

Udostępnij na:

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że  5 grudnia 2022 roku zmarł Andrzej Derewiecki, działacz „Solidarności” z bielskiej „Befamy”. Miał 87 lat.

Andrzej Derewiecki urodził się 15 maja 1935 roku w Bondyrzu w powiecie zamojskim. W 1962 r. podjął pracę jako tokarz w Bielskiej Fabryce Maszyn Włókienniczych „Befama”. Z zakładem tym był związany aż do swej emerytury w 1992 r. Od 1980 r. był członkiem „Solidarności”, działał także w samorządzie pracowniczym. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w kolportaż podziemnej prasy na terenie „Befamy”, wspomagał też swego syna, Marka Derewieckiego, podziemnego drukarza i organizatora konspiracyjnego Wydawnictwa „Antyk”. Swe przeżycia opisał w książeczce pt. „Życiorys wpisany w historię”, wydanej w 2013 roku.

Za swą działalność Andrzej Derewiecki został przez Prezydenta RP uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Medalem 100-Lecia Odzyskanej Niepodległości. Z kolei Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał mu status działacza opozycji antykomunistycznej.

Rodzinie, przyjaciołom i znajomym Zmarłego składamy wyrazy współczucia i solidarności w bólu.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie…

Pogrzeb śp. Andrzeja Derewieckiego odbędzie się w sobotę, 10 grudnia 2022 roku o godz. 11.00 w kościele pw. św. Stanisława BM w Starym Bielsku.

Udostępnij na: