pogoda w Bielsku   
  Bielsko-Biała

AKTUALNOŚCI17-11-2015

Naszemu Koledze
JANOWI WILCZAKOWI,
Przewodniczącemu Regionalnej Sekcji Emerytów
i Rencistów NSZZ "Solidarność"
oraz członkowi Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność"
najserdeczniejsze wyrazy współczucia i solidarności w bólu
z powodu śmierci
ŻONY
składają koleżanki i koledzy
z podbeskidzkiej "Solidarności"16-11-2015

Związkowcy w obronie stawów

Związki zawodowe, działające w Zakładzie Doświadczalnym Gospodarki Stawowej PAN w Gołyszu protestują przeciwko planom likwidacji tej placówki oraz pospiesznej wyprzedaży jej majątku, w tym około 500 hektarów stawów!

więcej >>>

16-11-2015

Stanisław Szwed wiceministrem

Nasz kolega, Stanisław Szwed, został mianowany sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Gratulujemy i życzymy wytrwałości oraz sukcesów w pełnieniu tej zaszczytnej, ale także niezwykle trudnej funkcji!
więcej >>>

16-11-2015

Święto Niepodległości
w Bielsku-Białej


Przedstawiciele podbeskidzkiej "Solidarności" wraz z pocztem sztandarowym Zarządu Regionu wzięli udział w głównych obchodach Święta Niepodległości w Bielsku-Białej.
więcej >>>

12-11-2015

Święto Odzyskania Niepodległości

11 listopada 2015 r. nie mogło zabraknąć "S" w trakcie uroczystości poświęconych 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Byliśmy w Makowie i Suchej Beskidzkiej.
więcej >>>12-11-2015

Wystawa poświęcona postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W poniedziałek, 9 listopada 2015 r. zainaugurowana została w Regionie Podbeskidzie wędrówka po świątyniach wystawy poświęconej Patronowi NSZZ "Solidarność" bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.
więcej >>>
10-11-2015

Plan obchodów
97. rocznicy odzyskania niepodległości
- BIELSKO-BIAŁA -

więcej >>>03-11-2015

Seminarium dla Społecznych Inspektorów Pracy

W dniach 26 - 30 października 2015 roku odbyło się seminarium dla Społecznych Inspektorów Pracy, zorganizowane przez Klub Społecznych Inspektorów Pracy, działający przy Regionie Podbeskidzie NSZZ "Solidarność".
więcej >>>

02-11-2015

"Solidarność"
w transgranicznym partnerstwie


Przedstawiciele podbeskidzkiej "Solidarności" wzięli udział w spotkaniu uczestników Partnerstwa Transgranicznego EURES-T Beskydy, które odbyło się w piątek 30 października w Bielsku-Białej.
więcej >>>

02-11-2015

Tłum na szkoleniu

Aż 50 osób uczestniczyło w szkoleniu pt. "Rewolucyjne zmiany w rachunkowości i rozliczaniu funduszu związkowego", które odbyło się w piątek, 30 października br. w siedzibie Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność".
więcej >>>

30-10-2015

Znicze pamięci

Przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele podbeskidzkiej "Solidarności" odwiedzili cmentarze, na których znajdują się groby zmarłych związkowców.
więcej >>>

29-10-2015

Odeszli na drugą stronę...

Nadchodzi listopad - czas, gdy w sposób szczególny wspominamy tych, którzy odeszli już do wieczności naszych zmarłych krewnych, przyjaciół, znajomych.
więcej >>>

28-10-2015

Wczoraj po oficjalnym podaniu wyników przez PKW dziękowałem Wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos. Dziś chciałbym się zwrócić do wszystkich ludzi pracy, przedstawicieli lokalnych zakładów oraz mojej "Solidarności". Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" popierając mnie od samego początku jest współautorem tego sukcesu. DZIĘKUJĘ!!!

Stanisław Szwed23-10-2015

Apel Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
w sprawie wyborów parlamentarnych 2015 roku


Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" uważa udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych za akt najwyższej odpowiedzialności obywatelskiej. Każdy z nas stanie przed koniecznością dokonania wyboru, którego skutki będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego kraju, dla jego rozwoju, wpływając tym samym na poziom życia Polaków oraz na pozycję naszej Ojczyzny na arenie międzynarodowej.
więcej >>>

23-10-2015PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI KRYSI PYSZ

W niedzielę, 25 października, minie rok od śmierci naszej koleżanki, Krystyny Pysz, wiceprzewodniczącej i sekretarz Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność". Wciąż trudno jest nam pogodzić się z tą bolesną stratą ...

W tę smutną rocznicę będziemy się modlić za śp. Krysię Pysz w trakcie Mszy świętej, odprawionej w niedzielę, 25 października o godz. 10.30 w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie.23-10-2015

Rozporządzenie Zembali do Trybunału Konstytucyjnego

Obradująca w Płocku Komisja Krajowa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą, konwencjami MOP oraz ustawą o związkach zawodowych rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września i 14 października zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
więcej >>>

20-10-2015

Nowy numer "Solidarności Podbeskidzia"

Już w czwartek, 22 października, w tygodniku "Kronika Beskidzka" znajdzie się najnowszy numer "Solidarności Podbeskidzia", a w nim teksty m. in. o zbliżających się wyborach i naszym poparciu dla Stanisława Szweda, o rajdzie na Babią Górę, o proteście pracowników oświaty oraz załodze podbeskidzkich elektrowni wodnych, o związkowych szkoleniach i wielu, wielu innych sprawach.

Zapraszamy do lektury!

Strona 1 >>>
Strona 2 >>>

22-10-2015

Choć kandydatów jest wielu...
WYBIERZMY STANISŁAWA SZWEDA


Zbliżają się wybory parlamentarne. Nie możemy udawać, że to głosowanie nas nie interesuje: jest rzeczą oczywistą, że od tego, kogo wybierzemy, zależeć będzie przyszłość Polski, przyszłość każdego z nas. więcej >>>

22-10-2015

Widziane od środka
CZAS NA PODSUMOWANIE
Zakończyła się VII kadencja Sejmu RP, w której miałem zaszczyt reprezentować w polskim parlamencie mieszkańców Podbeskidzia, Śląska Cieszyńskiego i Ziemi Żywieckiej. Przez ten czas skupiałem się przede wszystkich na kwestiach pracowniczych, emerytalnych, rentowych oraz społecznych, nie zapominając o związkowcach i mojej "Solidarności" Podbeskidzia. więcej >>>

KAMPANIA
"SPRAWDZAM POLITYKA"


Podbeskidzka "Solidarność" włączyła się do ogólnopolskiej akcji naszego związku pt. "Sprawdzam polityka".
więcej >>>

---

Stanowisko
Rady Regionalnej Sekcji Branży Metalowców NSZZ Solidarność
z dnia 7 października 2015

w sprawie - poparcia kandydatury Stanisława Szweda w wyborach do Sejmu RP więcej >>>20-10-2015

W hołdzie Patronowi "Solidarności"

W poniedziałek, 19 października, w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie odbyły się uroczystości związane z 31. rocznicą męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, Patrona NSZZ "Solidarność". więcej >>>


14-10-2015

Protest w elektrowniach wodnych

Na bramach i budynkach elektrowni wodnych w Porąbce, Tresnej i na Żarze zawisły transparenty i flagi "Solidarności" więcej >>>12-10-2015

Jubileusz "Solidarności"
w Oświęcimiu


Niezwykle uroczysty przebieg miał finał oświęcimskich obchodów 35. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność", który odbył się 8 października w Oświęcimskim Centrum Kultury.
Uroczystość w OCK, zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

więcej >>>


08-10-2015

Szkolenie - "Negocjator doskonały"

W dniach 6 -7 października 2015 r. odbyła się w Szczyrku druga część szkolenia pt. "Negocjator doskonały", które poprowadził Arkadiusz Kawecki.
W zajęciach uczestniczyli członkowie z następujących zakładów:
1) Lotos Terminale
2) PG Silesia
3) Hutchinson Poland Żywiec 1
4) Delphi Jeleśnia
5) Żywiec Zdrój
6) Tauron Wytwarzanie Serwis
7) MK NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty
i Wychowania w Bielsku-Białej
8) ZR Podbeskidzie NSZZ "S"

Sponsorem szkolenia było Przedsiębiorstwo
Górnicze "SILESIA" Sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach.

Zdjęcia ze szkolenia >>>

07-10-2015

Będzie pikieta służby zdrowia

W poniedziałek, 12 października, przed Ministerstwem Zdrowia w Warszawie odbędzie się ogólnopolska pikieta protestacyjna "Solidarności" Ochrony Zdrowia.
Trwają zapisy związkowców chętnych do udziału w tym proteście.
więcej >>>07-10-2015

Strażacy zawieszają protest

Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" na posiedzeniu w dniu 5 października 2015r. w Warszawie, postanowiła zawiesić z dniem 6 października 2015r. wszystkie formy protestu.
więcej >>>

07-10-2015

Kampania "Sprawdzam polityka"
Sprawdź, zanim podejmiesz decyzję

(Źródło: Komisja Krajowa NSZZ "S")


- W nadchodzących wyborach o mandat parlamentarzysty ubiega się aż 450 dotychczasowych posłów i senatorów. Dzięki naszej kampanii można sprawdzić, jakie podejmowali decyzje w czasie swojej aktywności w parlamencie - mówi Piotr Duda, przewodniczący KK.

Więcej informacji na stronie KK >>>

- - -

Zarząd Regionu Podbeskidzie planuje akcję w centrum Bielska-Białej.
Nasi wolontariusze będą roznosić ulotki informacyjne.


02-10-2015

Zapraszamy na Targi Pracy

7 października 2015 r.(środa) w godzinach od 10:00 do 13:00 odbędą się na terenie Ratusza Miejskiego w Żywcu przy ul. Rynek 2 (sala sesyjna) - Targi Pracy. Parking znajduje się przy Galerii Lider.

02-10-2015

Nauczyciele: zamiast świętować będą protestować

Oświatowa "Solidarność" z Regionu Podbeskidzie organizuje wyjazd na ogólnopolską manifestację oświaty, która odbędzie się w Warszawie
14 października, w nauczycielskie święto Dzień Edukacji Narodowej.

Plakat
do pobrania >>>


więcej >>>

02-10-2015

Zaproszenie

Zarząd Regionu Podbeskidzie pragnie serdecznie zaprosić na uroczystości związane z 31 rocznicą Męczeńskiej Śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, które odbędą się 19 października 2015 r. w kościele p. w. św. Stanisława Kostki w Warszawie-Żoliborzu.
W szczególny sposób zapraszamy poczty sztandarowe.

Przejazd autokarem bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy na wyjazd przyjmowane są w biurze Zarządu Regionu przez wiceprzewodniczącego ZR Andrzeja Madydę.

28-09-2015

Stanowisko Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" z 28 września 2015 roku w sprawie poparcia kandydatury Stanisława Szweda w wyborach do Sejmu RP

Nasz kolega Stanisław Szwed ubiega się o mandat posła w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" w pełni popiera tę kandydaturę i apeluje do wszystkich wyborców o oddanie głosów na kandydata podbeskidzkiej "Solidarności" Stanisława Szweda. więcej >>>

28-09-2015

Szkolenie SIP

Klub Społecznego Inspektora Pracy przy Zarządzie Regionu Podbeskidzie NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" organizuje w dniach 26.10.2015 do 30.10.2015 roku szkolenie dla Społecznych Inspektorów Pracy więcej >>>

28-09-2015


Informacja

W dniu 1 października 2015 r. o godz. 16.00 w siedzibie NSZZ "Solidarność" Oddział Skoczów, ul. Bielska 18, odbędzie się spotkanie z udziałem Przewodniczącego Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" Marka Bogusza, który omówi działania Komisji Krajowej oraz Zarządu Regionu.
Gościem spotkania będzie Poseł Stanisław Szwed. Tematem wystąpienia będzie aktualna sytuacja społeczno-polityczna w kraju oraz zmiany w Kodeksie Pracy.

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.
Obecność Przewodniczących Komisji Zakładowych obowiązkowa.

Przewodniczący
NSZZ "Solidarność" O/Skoczów
Czesław Chrapek25-09-2015

Będzie protest służby zdrowia

W poniedziałek 28 września w Warszawie będzie demonstrować służba zdrowia. "Solidarność" ochrony zdrowia zachęca do udziału w akcji.
więcej >>>

25-09-2015


więcej >>>23-09-2015

Spotkanie Klubu SIP

W dniu 22 września 2015 roku w siedzibie Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" odbyło się spotkanie Klubu Społecznych Inspektorów Pracy
więcej >>>22-09-2015

Miasteczko strażackie przed Sejmem

Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie powstaje miasteczko protestacyjne strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Zorganizowane 21 września spotkanie ostatniej szansy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych nie przyniosło porozumienia.
więcej >>>21-09-2015

Solidarność na Jasnej Górze

W niedzielę, 20 września, pod hasłem: "Z ochotą serc do Jasnogórskiej Matki Zawierzenia" odbyła się 33. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej około 15 tys. pielgrzymów
więcej >>>


18-09-2015

Browar Żywiec: trwają rozmowy nt. pracowników TTŻ

W żywieckim browarze wciąż trwa akcja protestacyjna, ogłoszona przez działające w tej spółce związki zawodowe.
więcej >>>16-09-2015

Akcja protestacyjna
w żywieckim Browarze


Związki zawodowe, działające w żywieckim Browarze, rozpoczęły akcję protestacyjną w związku z zapowiedzią Zarządu Grupy Żywiec zamknięcia spółki Trans Trade Żywiec. Obecnie pracuje w niej ponad 70 osób. więcej >>>

14-09-2015wiecej >>>09-09-2015

Piotrze, jesteśmy z Tobą!

Marek Bogusz w imieniu podbeskidzkiej "Solidarności" przesłał przewodniczącemu Komisji Krajowej, Piotrowi Dudzie, wyrazy wsparcia i pełnego poparcia w walce z kłamstwami i oszczerstwami.
więcej >>>

09-09-2015

Rajd "Solidarności" na Babią Górę - fotoreportaż Anny Łabuz
więcej >>>
08-09-2015

Rajd „Solidarności” na 102!
Byliśmy na Babiej Górze


W sobotę, 5 września br. odbył się Ogólnopolski Rajd Górski NSZZ "Solidarność" na Babią Górę.
więcej >>>
08-09-2015

Senat odrzucił wniosek referendalny

W piątek, 4 września, Senat rozpatrywał wniosek Prezydenta RP o przeprowadzenie dodatkowego referendum.
więcej >>>

Link do filmu >>>

02-09-2015

Oświęcimskie święto Solidarności

Także w Oświęcimiu uroczyście świętowano XXXV rocznicę powstania "Solidarności". Głównym organizatorem tych jubileuszowych obchodów był komitet organizacyjny NSZZ "Solidarność".
więcej >>>
02-09-2015

Ustawa o działaczach opozycji

Spóźniona, niedoskonała, ale jest... Z dniem 31 sierpnia br. (to nieprzypadkowa data) weszła w życie uchwalona przez Sejm 20 marca 2015 roku ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.
więcej >>>
01-09-2015

Reklamowy skandal cd.

Jest odpowiedź zarządu spółki Polmos w Bielsku-Białej na protest podbeskidzkiej "Solidarności". więcej >>>01-09-2015

Uroczystości upamiętniające podpisanie porozumień sierpniowych

W poniedziałek 31 sierpnia Poseł Stanisław Szwed uczestniczył w uroczystościach upamiętniających podpisanie porozumień sierpniowych. więcej >>>
01-09-2015

Zasypani tanim węglem

Stu do zwolnienia, czyli pierwszy kryzys w czechowickiej kopalni


Źródło: Tygodnik "Kronika Beskidzka" z 27 sierpnia 2015 r.,
nr 34

więcej >>>

UWAGA! PILNE!
PIKIETA W WARSZAWIE


Zgodnie z decyzją Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w piątek,
4 września 2015 r., reprezentacja podbeskidzkiej "Solidarności" ma uczestniczyć w pikiecie przed gmachem Sejmu RP. Tego dnia będzie się tam odbywać senacka debata nad wnioskiem Prezydenta RP Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum w sprawie m.in. obniżenia wieku emerytalnego oraz zakazu prywatyzacji Lasów Państwowych.

Są to sprawy niezwykle ważne dla naszego Związku, dlatego nie może nas zabraknąć wśród uczestników tej pikiety. Proszę organizacje zakładowe NSZZ "Solidarność" o zmobilizowanie swych członków i zorganizowanie grup związkowców gotowych uczestniczyć w tym wyjeździe. Dodatkowe informacje uzyskać można u wiceprzewodniczącego ZR Stanisława Sołtysika (tel. 603 321 939), u niego też można zgłaszać chętnych.

Wyjazd autokarów sprzed siedziby Zarządu Regionu Podbeskidzie planowany jest w piątek, 4 września, o godz. 5.00. Wszelkie koszty pokrywają organizatorzy pikiety.


Plakat do pobrania >>>


28-08-2015

ZAPROSZENIE

Zarząd Klubu SIP przy ZR Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" zaprasza na zebranie członków Klubu, które odbędzie się 22 września 2015 r. o godz. 11.00 w siedzibie Zarządu Regionu przy ul. Asnyka 19 w Bielsku-B.

Program spotkania:
1. Analiza wypadkowości za 2014/2015 r. w Regionie Podbeskidzie
2. Przygotowanie do corocznego seminarium dla Zakładowych Społecznych Inspektorów Pracy, które odbędzie się w dniach 26 - 30 października 2015 r. w Szczyrku
3. Sprawy bieżące

26-08-2015

Nowy numer "Solidarności Podbeskidzia"

Już w czwartek, 27 sierpnia, w tygodniku "Kronika Beskidzka" znajdzie się najnowszy numer "Solidarności Podbeskidzia", a w nim teksty m. in. o strajkach na Podbeskidziu w sierpniu 1980 roku, o podbeskidzkim festynie "Solidarności", o związkowym turnieju piłkarskim, o wchodzącej w życie ustawie o działaczach opozycji, o związkowych szkoleniach i wielu, wielu innych sprawach.

Zapraszamy do lektury!

Pierwsza strona >>>

26-08-2015

Uwaga w sprawie Rajdu Górskiego

W związku z pracami remontowymi, prowadzonymi przez Park Narodowy, trasa nr 1 (łatwa) będzie NIECZYNNA.25-08-2015

Lato 1980 roku na Podbeskidziu
Kalendarium protestu


Zbliża się 35. Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
więcej >>>


20-08-2015

Protest Zarządu Regionu Podbeskidzie przesłany do prezesa Polmosu w sprawie skandalicznej reklamy wódki, produkowanej przez tę spółkę. więcej >>>20-08-2015

XXXIII Ogólnopolska
Pielgrzymka Ludzi Pracy
na Jasną Górę

19-20 września 2015 r.


Plakat z programem >>>

Region Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" organizuje wyjazd pielgrzymów w dniu 20 września o godz. 7.00.
Zbiórka przed siedzibą Regionu
przy ul. Asnyka 19 w Bielsku-Białej.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

Wszystkich chętnych prosimy o kontakt
z Wiceprzewodniczącym ZR Andrzejem Madydą
(tel. 603 769 965).18-08-2015

"Solidarność pokoleń"
Festyn rodzinny


na 35-lecie powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność"

29 sierpnia 2015

teren Stoczni Gdańsk

start - godz. 15:00


Więcej: www.solidarnosc.org.pl/solidarnosc-pokolen18-08-2015

Festyn "Solidarności" Grupy Kęty

Niemal do białego rana bawili się uczestnicy rodzinnego festynu, zorganizowanego 15 sierpnia przez "Solidarność" Grupy Kęty SA na stadionie LKS w Bulowicach. W programie znalazło się mnóstwo atrakcji adresowanych zarówno do dorosłych jak i dzieci.
więcej >>>
18-08-2015więcej >>>18-08-2015

O ofiarach Zagórza PAMIĘTAMY

W dniu Wojska Polskiego, 15 sierpnia na Makowskiej Górze odbyła się patriotyczna uroczystość z udziałem delegacji Regionu Podbeskidzie NSZZ "S".
więcej >>>

17-08-2015

Związkowcy z żołnierzami

W sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie 15 sierpnia odbyły się główne podbeskidzkie obchody święta wojska polskiego.
więcej >>>17-08-2015

Czechowicki festyn Solidarności

W sobotę, 15 sierpnia, na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach odbył się rodzinny festyn, zorganizowany przez podbeskidzką "Solidarność" z okazji 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
więcej >>>więcej >>>13-08-2015

O "Solidarności" w Kurierze Radia Bielsko

W najnowszym numerze "Kuriera Radia Bielsko" który jest w kolportażu od czwartku, 13 sierpnia, znajduje się czterostronicowa wkładka, w całości poświęcona podbeskidzkiej "Solidarności". My zamieszczamy jej elektroniczną wersję.
więcej >>>
12-08-2015

Wywiad w rocznicę Sierpnia'80 do poczytania i posłuchania

Przed XXXV rocznicą powstania "Solidarności" Radio Bielsko przeprowadziło wywiad z Markiem Boguszem, przewodniczącym Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "S". Rozmowa ta zostanie też opublikowana w najbliższym numerze "Kuriera Radio Bielsko", który ukaże się w czwartek, 13 sierpnia. Zamieszczamy fragment tej rozmowy, a także dźwiękowy jej zapis... więcej >>>GŁÓWNY SPONSOR IMPREZY
www.pgsilesia.pl


więcej >>>


WEZWANIE
DO USUNIĘCIA SKUTKÓW NARUSZENIA PRAWA
- ŻĄDANIE ZAMIESZCZENIA SPROSTOWANIA -


więcej >>>


KOMUNIKAT ZARZĄDU REGIONU
PODBESKIDZIE NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
z dnia 27 lipca 2015r.

Wobec licznych zapytań oraz reklamacji zgłaszanych pod adres Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność", niniejszym Zarząd informuje, iż:
nie jest i nie był organizatorem jakichkolwiek wyjazdów ani wycieczek zagranicznych czy krajowych. Nie posiada również jakichkolwiek informacji w tym zakresie.

W razie wątpliwości, zgłaszania ewentualnych roszczeń bądź zapytań należy kontaktować się z osobami organizującymi dany wyjazd.03-08-2015

Hołd dla powstańców

W sobotę, 1 sierpnia, na placu Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej zorganizowane zostały obchody 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
więcej >>>


03-08-2015

UWAGA!!!

Ze względu na prace remontowe prowadzone przez firmę TAURON - Dystrybucja S.A., nastąpi przerwa w dostawie prądu w dniach 5,6,7 sierpnia 2015 r.
W tym czasie, Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" przy ul. A. Asnyka 19 będzie funkcjonował w godz. od 8.00 do 16.00 w ograniczonym zakresie.
Możliwy będzie kontakt telefoniczny - TELEFONY KOMÓRKOWE oraz dostęp do sekretariatu i działu prawnego (również w ograniczonym zakresie).

30-07-2015

Zmarł Janek Gajewski

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w środę, 29 lipca 2015 roku, zmarł nasz przyjaciel JAN GAJEWSKI, zasłużony działacz podbeskidzkiej "Solidarności". Miał niespełna 72 lata. Rodzinie i wszystkim, których dotknęła ta śmierć, składamy wyrazy współczucia i solidarności w bólu.

Pogrzebowa Msza św. za śp. Jana Gajewskiego odprawiona zostanie w piątek, 31 lipca, o godz. 15.30 w kościele pw. św. Józefa (Bielsko-Biała os. Złote Łany).
Po zakończeniu Eucharystii odprowadzimy Zmarłego na cmentarz przy ul. Krasickiego na Leszczynach. więcej >>>

28-07-2015

Pikieta służb mundurowych

W czwartek 23 lipca br. w Warszawie odbyła się pikieta funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych. Kilka tysięcy związkowców domagało się m.in. podwyżek i waloryzacji płac oraz nowej ustawy modernizacyjnej. więcej >>>

28-07-2015

Służba zdrowia: rząd dzieli związkowców

Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", Maria Ochman, przekazała do regionów NSZZ "Solidarność" pismo dotyczące aktualnej sytuacji na froncie walki o podwyżki wynagrodzeń w służbie zdrowia. więcej >>>

27-07-2015

Kierowcy w Rychwałdzie

W niedzielę, 26 lipca, po raz siedemnasty w Sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie koło Żywca spotkali się instruktorzy i egzaminatorzy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Bielsku-Białej oraz liczna rzesza kierowców z całego regionu.więcej >>>

24-07-2015

26 czerwca 2015 r. do Senatu trafiła ustawa o zmianie Kodeksu Pracy

Nowe zmiany w ustawie mają przede wszystkim ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony oraz ograniczenia tych umów.
więcej >>>
21-07-2015

Górnictwo potrzebuje strategii rozwoju

Górnictwo potrzebuje strategii rozwoju W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace zespołu roboczego Prawa i Sprawiedliwości oraz górniczej Solidarności, który zajmie się opracowaniem programu rozwoju polskiego górnictwa. więcej >>>

20-07-2015

Nowe organizacje związkowe

W ostatnim czasie na Podbeskidziu powstało kilka nowych zakładowych organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” więcej >>>
20-07-2015

Strażacy będą pikietować
z policjantami


W czwartek, 23 lipca, reprezentacja strażackiej "Solidarności" weźmie udział w pikiecie pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, zorganizowanej przez ZG NSZZ Policjanów - zadecydowała Rada Krajowa Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność". więcej >>>

20-07-2015

Płaca minimalna w Polsce.
Ile wyniesie w 2016 roku?

(Źródło: Wirtualna Polska)

Rząd chce, by płaca minimalna w przyszłym roku wyniosła 1850 złotych. Tym samym byłaby wyższa o 100 złotych od obecnej. Jak wyjaśnia minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, jest to trzy razy więcej niż wymagałoby wykonanie ustawowych zapisów. więcej >>>
17-07-2015

"Solidarność" nauczycielska straciła zaufanie do rządu

- Nie będziemy brać udziału w PR-owskich działaniach, które teraz podejmuje rząd w celu poprawienia swego wizerunku przed wyborami - mówi Teresa Misiuk, zastępca przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania. więcej >>>16-07-2015

Pielęgniarki: podwyżki proponowane przez resort zdrowia są zbyt niskie
(Źródło: Wirtualna Polska)

Propozycje ministerstwa zdrowia dotyczące poprawy sytuacji pielęgniarek i położnych w Polsce są niesatysfakcjonujące, a proponowane podwyżki zbyt niskie - oceniły w środę przedstawicielki tych zawodów. Resort zdrowia przypomina, że rozmowy na ten temat trwają. więcej >>>

16-07-2015

Związki zawodowe w Polsce – raporty OECD i GUS

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) tylko 12 proc. pracowników pobierających pensję należy w naszym kraju do związków zawodowych. więcej >>>
15-07-2015

Prawie połowa młodych chce emigrować
(Źródło: Wirtualna Polska)

Aż 46 proc. młodych ludzi rozważa emigrację po zakończeniu studiów - wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. więcej >>>
14-07-2015

Zaproszenie na festyn

ZR Podbeskidzie NSZZ „S” organizuje wyjazd dla 240 osób na festyn, który organizuje Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w dniach 28-30 sierpnia 2015 r.
Są jeszcze wolne miejsca.

Zapraszamy!

Odpłatność za wyżywienie i noclegi.
Bliższe informacje w Zarządzie Regionu.

13-07-2015

Informacja na temat rozmów płacowych w FCA Poland oraz Magneti Marelli Suspension Systems Bielsko Sp. z o.o.
więcej >>>09-07-2015

Rozwalony przemysł

W najnowszym numerze "Kroniki Beskidzkiej" ukazał się kolejny artykuł Andrzeja Otczyka z cyklu "Grona gniewu", zatytułowany „Rozwalony przemysł”. więcej >>>

09-07-2015

Fiat: cztery lata bez podwyżki zbiorowej

"Solidarność" spółki FCA Poland
(d. Fiat Auto Poland) odmówiła podpisania porozumienia płacowego, które przewiduje nie tylko daleko niezadawalający wzrost płac, ale także zapowiada... brak podwyżek zbiorowych przez kolejne cztery lata! więcej >>>

09-07-2015

Nowy układ zbiorowy w Poczcie Polskiej

W Poczcie Polskiej zaczął obowiązywać nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Negocjacje zapisów tego dokumentu trwały niemal rok.
więcej >>>

09-07-2015

"S" do sieci handlowych: - Nie manipulujcie i podzielcie się zyskiem z pracownikami!

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji – zrzeszająca największe zagraniczne sieci handlowe – straszy pracowników zwolnieniami a klientów podwyżkami cen. więcej >>>

02-07-2015

Flagi na remizach

Związkowcy z "Solidarności" Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej przystąpili do ogólnopolskiego protestu strażaków. więcej >>>02-07-2015

Obowiązki pracodawcy
w czasie upałów


Jest upał - pracodawco, pamiętaj o pracownikach! Zimne napoje, przerwy w pracy czy skrócenie czasu pracy mogą przynieść ulgę, gdy przychodzi wysoka temperatura. więcej >>>02-07-2015

Apel Piotra Dudy do Prezydenta RP

- Polacy zasługują, aby ich głos był wysłuchany - napisał Piotr Duda, przewodniczący KK w liście skierowanym do Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP. więcej >>>

02-07-2015

Petycja "Solidarności" z Fiata do Ewy Kopacz

Związkowcy z Fiat Chrysler Automobiles Poland przekazali wojewodzie śląskiemu Piotrowi Litwie petycję skierowaną do premier Ewy Kopacz. więcej >>>02-07-2015

Przedstawiciele "Solidarności" w TVP Kraków

W odpowiedzi na protest pracowników parków narodowych, który odbył się 27 czerwca 2015 r. Stanisław Skupień (przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Parków Narodowych NSZZ "Solidarność") oraz Maciej Mażul (przew. NSZZ "Solidarność" Babiogórskiego Parku Narodowego) wystąpili w programie TVP Kraków pt. "Ludzie, sprawy, opinie" , gdzie mówiono o braku dofinansowania parków narodowych oraz braku regulacji wynagrodzeń w kontekście inflacji, a także o planowanym spotkaniu w Ministerstwie Środowiska ws. w/w problemów.
Podkreślano również znaczenie działalności pracowników parków narodowych dla kontroli ruchu turystycznego, edukacji ekologicznej młodzieży i dorosłych oraz ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego przed zabudową.

Link do programu >>>

01-07-2015

"Solidarność" i PiS jednym głosem o referendum

Prawo i Sprawiedliwość wspólnie z "Solidarnością" złożą do prezydenta Komorowskiego wniosek o rozszerzenie planowanego na wrzesień referendum o 3 dodatkowe pytania więcej >>>

01-07-2015

Protest pracowników parków narodowych

Kilkuset związkowców "Solidarności" z parków narodowych blokowało w sobotę, 27 czerwca, tzw. zakopiankę, w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Zakopanem. więcej >>>

30-06-2015

Mniej umów śmieciowych - Sejm znowelizował Kodeks pracy

Sejm ograniczył możliwość przedłużania umów terminowych ponad 33 miesiące oraz zmienił długość okresów wypowiedzenia dla umów na czas określony. To efekt wielomiesięcznej kampanii, prowadzonej przez „Solidarność” przeciwko wszechobecnym umowom śmieciowym. więcej >>>

30-06-2015

Gratulacje "Solidarności"
dla prezydenta elekta


"Z wielką radością przyjęliśmy decyzję Polaków o wyborze Pana na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej."
więcej >>>

22-06-2015

Zawody wędkarskie

W dniu 20. 06. 2015 r. na łowisku w Bąkowie odbyły się zawody wędkarskie w kategorii gruntowej i spławikowej dla dorosłych oraz dowolnej dla dzieci więcej >>>18-06-2015

Żądanie natychmiastowej dymisji ministra zdrowia Mariana Zembali

"W Śląskim Centrum Chorób Serca, który jest częścią mojego zawodowego życia i takim pozostanie, jeżeli ktokolwiek z pracowników, ktokolwiek podjąłby strajk, na drugi dzień będzie przeze mnie – dyrektora – zwolniony" więcej >>>

18-06-2015

Pogotowie protestacyjne zawieszone

Wybór nowego prezydenta oraz postęp prac legislacyjnych powołujących Radę Dialogu Społecznego pozwalają mieć nadzieję na powrót do normalności w relacjach z władzą, dlatego Komisja Krajowa zawiesiła trwające od początku roku pogotowie protestacyjne. więcej >>>

17-06-2015

Zawody wędkarskie
o Puchar Przewodniczącego ZR


W dniu 20.06.2015 r. na łowisku w Bąkowie odbędą się zawody wędkarskie o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu Podbeskidzie.
Rozgrywki zostaną przeprowadzone w kategoriach: gruntowej i spławikowej oraz ogólnej dla dzieci.

Zbiórka zgłoszonych zawodników o godz. 8.15.

Każdy zawodnik, po stawieniu się w miejscu zawodów, zgłasza się do organizatora w celu określenia kategorii, uiszczenia opłaty, pobrania bloczków i karty zawodów.
Zawody odbędą się w godz. od 9.00 do 13.00.
Prosimy o punktualne przybycie.

Serdecznie zapraszam
Czesław Chrapek10-06-2015

Pikieta przed bramami Fiata

We wtorek, 9 czerwca, przed bramami zakładu Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach odbyła się pikieta protestacyjna "Solidarności" z udziałem załogi oraz zwišzkowców z innych zakładów, w tym także z Podbeskidzia. więcej >>>

08-06-2015

Gorąco we Fiacie

Jeśli nic się nie zmieni, to we wtorek, 9 czerwca w spółce Fiat Chrysler Automobiles Poland rozpocznie się strajk – początkowo włoski, później czynny. więcej >>>02-06-2015

Regionalny Turniej Piłkarski o Puchar Przewodniczącego ZR

W dniu 30.05 br. w Cieszynie na boisku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pod Wałką odbył się Regionalny Turniej Piłkarski o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność". więcej >>>


02-06-2015

TK: osoby na śmieciówkach mogą być w związkach zawodowych

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, 2 czerwca, że ograniczenie swobody zrzeszania się w związkach zawodowych jest niezgodne z konstytucją. Oznacza to, że współpracownicy i tzw. samozatrudnieni będą mogli przystępować do związków.
więcej >>>


01-06-2015

Wspomóżmy solidarnie związkowców z Fiata!

We wtorek, 9 czerwca o 13.30 przed bramami zakładów Fiata w Tychach odbędzie się kolejna akcja protestacyjna, mająca na celu nakłonienie zarządu tej spółki do podjęcia rzeczowych rozmów z „Solidarnością” nt. podwyżek płac. W pikiecie wezmą udział związkowcy z regionów Śląsko-Dąbrowskiego i Podbeskidzia. Niech nas tam nie zabraknie!

Od wielu miesięcy trwa konflikt miedzy „Solidarnością” a zarządem spółki FCA Poland (jak teraz nazywa się Fiat Auto Poland). Poniżej (patrz artykuł „Blokada pod tyskim Fiatem”) piszemy o genezie i przebiegu tego sporu oraz o blokadzie więcej >>>


01-06-2015

Blokada pod tyskim Fiatem

Przez blisko godzinę pracownicy firm motoryzacyjnych blokowali w czwartek, 28 maja, drogę krajową nr 44 w pobliżu tyskich zakładów FCA Poland (dawny Fiat Ato Poland), protestując przeciwko przedłużającym się negocjacjom płacowym oraz lekceważeniu przez zarząd spółki zasad dialogu społecznego.
więcej >>>


Zaproszenie

W dniu 20.06.2015 r. w godz. 9.00-13.00 na łowisku wędkarskim w Bąkowie NSZZ "Solidarność" Region Podbeskidzie organizuje zawody wędkarskie o puchar Przewodniczącego. Zawody odbędą się w kategoriach spławikowej i gruntowej dla dorosłych oraz ogólnej dla dzieci.

Odpłatność zawodnika wynosi 20 zł i zawiera:
- dostęp do łowiska -1 wędka,
- posiłek (kiełbasa, pieczywo),
- napoje.

Zapisy u przewodniczących (wraz z podaniem kategorii) do dnia 12.06.2015 r. Liczba miejsc ograniczona.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Czesław Chrapek

Plakat >>>

27-05-2015

Debata o węglu

Z inicjatywy „Solidarności” z Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach 19 kwietnia w siedzibie podbeskidzkiej „Solidarności” odbyło się spotkanie przedstawicieli tego związku zawodowego z kopalń i spółek węglowych.
więcej >>>

27-05-2015

Społeczna Inspekcja Pracy - konferencja

Region Podbeskidzie we współpracy z Regionem Częstochowa oraz Regionem Śląsko - Dąbrowskim NSZZ „Solidarność” serdecznie zapraszają na konferencję Społeczna Inspekcja Pracy w procesie poprawy warunków pracy na Śląsku 12 czerwca 2015 (piątek) Katowice, ul. Floriana 7 – siedziba Regionu Śląsko - Dąbrowskiego

Gość Honorowy: Beata Marynowska, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach

Pliki do pobrania:

Zaproszenie (pdf) >>>

Karta zgłoszeniowa (pdf) >>>

Karta zgłoszeniowa (doc) >>>

27-05-2015

Związkowcy proponują wzrost wynagrodzeń

Wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien w 2016 roku wynieść nie mniej niż 5,9 procent, w państwowej sferze budżetowej minimum 10,5 procent, a minimalne wynagrodzenie za pracę powinno zwiększyć się o przynajmniej 7,4 procent - poinformowały we wspólnej propozycji trzy reprezentatywne centrale związkowe.
więcej >>>

26-05-2015

ANDRZEJ DUDA
PREZYDENTEM RP!


Andrzej Duda zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich. Wspierany przez „Solidarność” kandydat PiS został wybrany przez większość Polaków, dostał 51,5 procent głosów. Jego kontrkandydat, popierany przez PO Bronisław Komorowski – zdobył poparcie 48,5 procent Polaków uczestniczących w wyborach. – jestem przekonany, że jest to dobry wybór – dobry dla Polski i dla Polaków. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w te wybory i oddali swe głosy na kandydata, który podpisał z „Solidarnością” umowę programową – podsumował wynik wyborów przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz.
więcej >>>

21-05-2015

Marek Bogusz: Jest szansa na zmianę

Krajowe władze „Solidarności” wsparły kandydaturę Andrzeja Dudy na urząd prezydenta RP. Już dwa miesiące wcześniej to samo uczyniła podbeskidzka „Solidarność”.
więcej >>>

19-05-2015

Nowy numer "Solidarności Podbeskidzia"

Już w czwartek, 21 maja, w tygodniku "Kronika Beskidzka" znajdzie się najnowszy numer "Solidarności Podbeskidzia", a w nim teksty m. in. o poparciu "Solidarności" dla Andrzeja Dudy, o tym, jak "Solidarność" walczy o podwyżki płac, o akcji protestacyjnej oświatowej "Solidarności" i związkowców z Poczty Polskiej, o związkowych szkoleniach i wielu, wielu innych sprawach.

Zapraszamy do lektury!

Pierwsza strona >>>

18-05-2015

Przeciwko likwidacji straży

Podbeskidzka "Solidarność" negatywnie zaopiniowała pomysł władz samorządowych Brzeszcz, dotyczący likwidacji Straży Miejskiej w tym mieście, wsparła też akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o lokalne referendum w tej sprawie.
więcej >>>

15-05-2015

Poseł Stanisław Szwed zaprasza na spotkanie

W najbliższą sobotę (tj. 16 maja br.) wraz z kilkunastoma parlamentarzystami PiS spotkamy się z mieszkańcami Bielska-Białej.
Rozpoczniemy o godzinie 15.30 spacerem po Placu Chrobrego
i centrum naszego miasta. Następnie wszystkich serdecznie zapraszam na godzinę 18.00 do siedziby ZR NSZZ „Solidarność” Podbeskidzie (Bielsko-Biała, ul. Asnyka 19).
Naszym gościem będzie Przewodniczący KP PiS Poseł Mariusz Błaszczak. Tematem spotkania będzie finał kampanii prezydenckiej
i zbliżająca się druga tura wyborów. Głęboko wierzymy, że to się uda.

Pozdrawiam
Poseł Stanisław Szwed15-05-2015

Podbeskidzie przy grobie Księdza Jerzego

Podbeskidzka "Solidarność" aktywnie włącza się w pełnienie straży przy grobie patrona naszego Związku, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – taką decyzję podjął jednogłośnie Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność".
więcej >>>

15-05-2015

Solidarność z rolnikami

We wtorek, 12 maja przed kancelarią premier Ewy Kopacz i przed Sejmem RP odbyła się manifestacja rolniczej "Solidarności" pod hasłem "Nie rzucim ziemi". Związkowcy w ten sposób obchodzili 34. rocznicę zarejestrowania NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".
więcej >>>


13-05-2015

Zmarł Zbigniew Kołodyński

W poniedziałek, 11 maja 2015 roku w wieku 68 lat zmarł śp. Zbigniew Kołodyński, wieloletni pracownik Fabryki Samochodów Małolitrażowych, instruktor nauki jazdy. W latach stanu wojennego współpracował z podziemnymi strukturami "Solidarności", był m.in. kolporterem wydawnictw podziemnych, w tym biuletynu "Solidarność Podbeskidzia". Był pogodnym i prawym człowiekiem, uczynnym i życzliwym wobec innych... Pogrzeb śp. Zbigniewa Kołodyńskiego odbędzie się w piątek, 15 maja 2015 r. o godz. 14.00 w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowiczach.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!

06-05-2015

We Fiacie bez zmian!

Kolejna runda rozmów płacowych w Fiat Chrysler Automobiles Poland (dawniej Fiat Auto Poland) z udziałem przedstawiciela włoskich władz koncernu zakończyła się fiaskiem.
więcej >>>

05-05-2015

"Solidarność" popiera Andrzeja Dudę

Dzisiaj Piotr Duda w imieniu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" podpisał z kandydatem na Prezydenta RP Andrzejem Dudą "Umowę programową" oraz oficjalnie udzielił mu poparcia.
więcej >>>

04-05-2015

Rocznica wmurowania tablicy

W dniu 3.05.2015 r. z okazji piątej rocznicy wmurowania tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki
więcej >>>04-05-2015

Szkolenie pt. "Negocjator doskonały"
więcej >>>04-05-2015

Seminarium poświęcone Światowemu Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy I Chorób Zawodowych

Tegoroczne hasło brzmiało: "Profilaktyczna opieka medyczna nad pracownikami narażonymi na działanie czynników rakotwórczych i mutagennych. Rola Ośrodków Medycyny Pracy w profilaktyce".
więcej >>>


30-04-2015

Zaproszenie

Klub Gazety Polskiej w Kętach im. rtm. Witolda Pileckiego zaprasza 9 maja 2015 r. (sobota), godz. 18.00, do Klasztoru Franciszkanów w Kętach, ul. Klasztorna 1, na cykl spotkań pt. „Święty Jan Paweł II jako inspirator przemian w Kościele i Narodzie”.
Prowadzący: dr Wojciech Kosek

Więcej informacji na załączonym plakacie >>>29-04-2015

Protest oświaty

Tysiące związkowców z Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" (w tym blisko stuosobowa reprezentacja związkowców z Podbeskidzia) manifestowało 28 kwietnia pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
więcej >>>


28-04-2015

Zawody wędkarskie o puchar przewodniczącego NSZZ "Solidarność" PG Silesia

Szczegóły
na plakacie >>>


Zapraszam na sportową rywalizację.
Kontakt: Grzegorz Babij 604 058 971


27-04-2015

Zapraszamy serdecznie do udziału
w FESTYNIE RODZINNYM oraz TURNIEJU PIŁKARSKIM

30 maja 2015 r., Cieszyn

Szczegóły
na plakacie >>>

22-04-2015

We Fiacie wciąż bez porozumienia

Bez rezultatów zakończyła się kolejna runda negocjacji płacowych w Fiat Chrysler Automobiles Poland, (taką nazwę od niedawna nosi spółka Fiat Auto Poland).
więcej >>>


22-04-2015

Fatalny wybór

- Decyzja ogłoszona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego o wyborze konsorcjum Airbus Helicopter, jako dostawcy śmigłowców dla polskiej armii jest niedopuszczalna i będzie skutkowała poważnymi problemami wielu polskich firm z branży lotniczej i zbrojeniowej więcej >>>16-04-2015

Koszty pakietu klimatycznego dla Polski

Zaproszenie na spotkanie więcej >>>16-04-2015

Doroczne seminarium bhp

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności społecznych inspektorów pracy i przedstawicieli służb bhp, do udziału w dorocznym seminarium, organizowanym przez podbeskidzką "Solidarność" z okazji Światowego Dnia Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Odbędzie się ono we wtorek, 28 kwietnia 2015 r. o godz. 11.00 w siedzibie ZR.

Szczegóły - TUTAJ

15-04-2015

Gorąco na poczcie

Na budynkach Poczty Polskiej w całej Polsce, w tym również na Podbeskidziu, wiszą flagi "Solidarności".
więcej >>>13-04-2015

Protest oświatowej "Solidarności"

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" podjęła decyzje o zaostrzeniu protestu w związku z brakiem reakcji Rządu RP na postulaty NSZZ "Solidarność". We wtorek,28 kwietnia br odbędzie się manifestacja pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Wśród demonstrantów nie zabraknie reprezentantów oświatowej "Solidarności" z Podbeskidzia.
więcej >>>

13-04-2015

Fiat - negocjacje albo strajk

Jak dotąd nie ma żadnych efektów negocjacji płacowych w spółkach Fiata: Fiacie Auto Poland, Magneti Marelli i Sistema Poland.
więcej >>>07-04-2015

Podbeskidzie przy grobie Księdza Jerzego

- Podbeskidzka "Solidarność" aktywnie włącza się w pełnienie straży przy grobie naszego patrona, błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. więcej >>>

02-04-2015

W V rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

W piątek, 10 kwietnia, mija pięć lat od tragicznego dla nas wszystkich wydarzenia - lotniczej katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęli Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką oraz towarzyszące im 94 osoby, stanowiące elitę życia społecznego, religijnego i politycznego Rzeczypospolitej.
Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" organizuje dla członków naszego Związku wyjazd do Warszawy na rocznicowe uroczystości. Zapisy osób chętnych do udziału w tym wyjeździe przyjmowane są w siedzibie ZR tylko do wtorku, 7 kwietnia.

02-04-2015

RKO w drugi poniedziałek!

W związku z przypadającym 6 kwietnia Poniedziałkiem Wielkanocnym tradycyjne, comiesięczne spotkanie przewodniczących zakładowych organizacji związkowych NSZZ "Solidarność" (tak zwane RKO) odbędzie się wyjątkowo w drugi poniedziałek miesiąca, czyli 13 kwietnia o godz. 11.00. Miejsce spotkania pozostaje bez zmian - siedziba Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" przy ul. Adama Asnyka 11 w Bielsku-Białej.

02-04-2015


Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość.

(Jan Paweł II)


Radosnego przeżycia Świąt Wielkanocnych
w oparciu o głębię treści, jakie niosą krzyż Chrystusa i Jego pusty grób
wszystkim Członkom NSZZ „Solidarność”,
sympatykom oraz współpracownikom
w imieniu własnym
oraz Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”
życzy

Przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie
NSZZ „Solidarność”

Marek Bogusz

Bielsko-Biała, Wielkanoc 2015 roku01-04-2015

Ósma edycja konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”
więcej >>>

01-04-2015

Koleżanki i Koledzy,

zapraszam na Forum Kobiet, organizowane przez Krajową Sekcję Kobiet w Szczecinie w dniach 8 – 9 maja 2015 r.

Formularz rejestracyjny >>>
Program >>>

Pozdrawiam serdecznie
Ewa Zydorek01-04-2015

Koleżanki i Koledzy,

w ostatnich dniach spływają do poszczególnych jednostek organizacyjnych Związku informacje GUS o objęciu obowiązkiem sprawozdawczym: Sprawozdanie o finansowych uwarunkowaniach działalności związków zawodowych.
Ponieważ sprawa, a w szczególności rzeczywisty obowiązek udziału w badaniu są w tej chwili badane przez Biuro Eksperckie Komisji Krajowej, bardzo proszę na razie nie udzielać jakichkolwiek odpowiedzi na pismo z GUS.
Wkrótce zostanie przesłana do regionów instrukcja odnośnie postępowania w sprawie tego sprawozdania.

Ewa Zydorek
Sekretarz KK13-03-2015

Zawieszony strajk w Magneti Marelli

Chcemy w ten sposób wykazać naszą dobrą wolę przed rozpoczynającymi się w piątek,
13 marca, rozmowami więcej >>>10-03-2015

Wspólny apel w sprawie sytuacji w FAP

Przewodniczący Regionów Podbeskidzie oraz Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” zaapelowali do zarządu Fiat Auto Poland o podjęcie rozmów w sprawie podwyżek płac.
więcej >>>

09-03-2015

Związkowcy w biurach parlamentarnych

W poniedziałek, 9 marca, przedstawiciele podbeskidzkiej "Solidarności" - w ramach ogólnopolskiej akcji naszego związku - odwiedzili biura parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego z naszego regionu.
więcej >>>

09-03-2015

Pikieta przed Fiatem Auto Poland

Niezwłocznego rozpoczęcia rzeczowych negocjacji płacowych domagali się uczestnicy pikiety protestacyjnej, zorganizowanej w piątek, 6 marca 2015, przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ "Solidarność" FAP w ramach trwającej akcji protestacyjno-strajkowej.
więcej >>>

06-03-2015

Szkolenia związkowe

Poszerzanie znajomości przepisów związkowych i podnoszenie kwalifikacji to jedno z podstawowych zadań dla działaczy związkowych wszystkich szczebli, począwszy od organizacji zakładowych.
więcej >>>
04-03-2015

Zaproszenie na akcję protestacyjną

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" Fiat Auto Poland zaprasza w dniach 6 marca 2015 oraz 9 marca 2015 na akcje protestacyjne przeciwko zmowie pracodawców w negowaniu wszczętych przez MOZ NSZZ "Solidarność" FAP sporów zbiorowych i nie prowadzeniu rokowań.

Szczegóły akcji >>>

03-03-2015

Marsz Pamięci

W niedzielne popołudnie 1 marca ulicami Bielska-Białej przeszedł tłum uczestników Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych więcej >>>
03-03-2015

Zapraszamy do udziału w seminarium z okazji Światowego Dnia Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. więcej >>>

27-02-2015

Uwaga !

Szkolenie pt. "Mobbing w środowisku pracy", które miało odbyć się w dniach 2-3 marca 2015 r. zostało odwołane ze względów organizacyjnych.


25-02-2015

Nowy numer "Solidarności Podbeskidzia"

Już od czwartku, 26 lutego, w tygodniku "Kronika Beskidzka" znajdziemy najnowszy numer "Solidarności Podbeskidzia", a w nim teksty m. in. o akcji protestacyjnej "Solidarności", o pogotowiu strajkowym w spółkach Fiata, o związkowcach z żywieckiej spółki Hutchinson 2, o osobach uhonorowanych tytułami "Zasłużony dla podbeskidzkiej Solidarności". Jest też całostronicowy plakat z naszymi postulatami - doskonały do wywieszenia na związkowej tablicy.

Zapraszamy do lektury!

Pierwsza strona >>>

24-02-2015

Nadchodzą młodzi...
ZWIĄZKOWCY W HUTCHINSONIE 2


Jeszcze niedawno na czele wielu komisji zakładowych "Solidarności" stali ludzie, którzy należeli do tego związku zawodowego od 1980 roku, czasem nawet już wówczas byli w jego władzach. Teraz tacy działacze są już rzadkością. Nadchodzą młodzi związkowcy, często nawet nie pamiętający Sierpnia'80. więcej >>>

20-02-2015

GORĄCE PRZEDWIOŚNIE

- Ten rząd zbiera owoce siedmiu lat zaniechania. Nie chcieli rozmów przy stole, więc teraz mamy coraz więcej przypadków gwałtownych strajków i "dialogu" na ulicy. Tylko do czego to doprowadzi? - mówi przewodniczący podbeskidzkiej "Solidarności" MAREK BOGUSZ w wywiadzie, który w czwartek, 19 lutego ukazał się w "Kronice Beskidzkiej", a następnego dnia w "Głosie Ziemi Cieszyńskiej". Jego pełna treść jest tutaj >>>.

20-02-2015

Ruszyła akcja informacyjna "Solidarności"

W związku z trwającym ogólnopolskim pogotowiem strajkowym, ogłoszonym przez "Solidarność", Forum Związków Zawodowych i OPZZ, nasz związek rozpoczął szeroką akcję informacyjną. - Chcemy poinformować jak największą część społeczeństwa o naszych postulatach. Wierzymy, że docierając do ludzi z podstawowymi informacjami, dotyczącymi naszych żądań, zyskamy ich poparcie podczas czekających nas akcji protestacyjnych - mówi przewodniczący podbeskidzkiej "Solidarności", Marek Bogusz.
Na Podbeskidziu od czwartku, 19 lutego, rozprowadzane są na ulicach i w zakładach pracy ulotki, informujące o przyczynach protestu. Postulaty związkowe znalazły się także na plakatach oraz - jako ogłoszenie - w regionalnych tygodnikach. Akcja informacyjna będzie kontynuowana...

20-02-2015

Poprzyjmy kandydaturę dr. Andrzeja Dudy

Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" apeluje do wszystkich członków i sympatyków naszego związku o aktywne wsparcie dr. Andrzeja Dudy - kandydata Prawa i Sprawiedliwości na urząd Prezydenta RP więcej >>>

18-02-2015


więcej >>>10-02-2015

Pogotowie strajkowe

Wyniki głosowania przeprowadzonego w Fiat Auto Poland, Sistema oraz bielskim Magneti Marelli są jednoznaczne - grubo ponad 90 proc. głosujących opowiedziało się za przeprowadzeniem akcji strajkowej, jeśli zarządy spółek nie spełnią żądań płacowych zgłoszonych w trybie sporu zbiorowego.
więcej >>>


10-02-2015

Piotr Górny Związkowcem Roku 2014

Piotr Górny, przewodniczący Komisji NSZZ "Solidarność" w spółce Buten Polska, otrzymał tytuł "Związkowiec Roku 2014", nadany mu przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność".
więcej >>>

10-02-2015

Zasłużeni dla "Solidarności"

Podczas uroczystości, zorganizowanej 7 lutego 2014 roku w Żywcu z okazji 34. rocznicy zakończenia strajku generalnego na Podbeskidziu, szereg osób zostało uhonorowanych związkowymi odznaczeniami.
więcej >>>

09-02-2015

Spotkanie w rocznicę strajku

W sobotę, 7 lutego, w sali koncertowej żywieckiej szkoły muzycznej odbyły się obchody 34. rocznicy zakończenia podbeskidzkiego strajku generalnego.
więcej >>>

02-02-2015

Spotkanie w 34. rocznicę strajku

Mija 34. rocznica zwycięskiego zakończenia strajku generalnego podbeskidzkiej "Solidarności". Z tej okazji, zgodnie z wieloletnią tradycją, odbędzie się uroczyste spotkanie dawnych i obecnych działaczy związkowych, w tym uczestników tamtego protestu. Spotkanie to odbędzie się w sobotę, 7 lutego 2015 roku o godz. 16.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu (ul. Sienkiewicza 19). Swój udział zapowiedzieli m.in. biskup senior Tadeusz Rakoczy oraz przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda. W programie spotkania jest między innymi uroczystość wręczenia tytułu "Związkowiec Roku" oraz dyplomów "Zasłużony dla podbeskidzkiej Solidarności". Będzie też okolicznościowy wykład, koncert, a spotkanie zakończy drobny poczęstunek.

Serdecznie zapraszamy!

28-01-2015

Konkurs o "Solidarności"

We wtorek, 27 stycznia 2015 roku, w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej odbył się finał V Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego "Solidarni", zorganizowanego przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" i katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
więcej >>>

27-01-2015

Zwracam się z prośbą o pomoc w zbiórce funduszy na leczenie mojego wnuka.
W załączeniu fotografia i nr konta, na które zbieramy środki
.

Dziękuję i pozdrawiam

Mirosław Kitowski
Przewodniczący Związku Zawodowego "Solidarność"
PPG Polifarb Cieszyn S.A.

więcej >>>

26-01-2015

Stanowisko Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" z 26 stycznia 2015 roku w sprawie sytuacji w branży energetycznej
więcej >>>

21-01-2015

Spotkanie związków zawodowych

Zgodnie z ustaleniami sztabu protestacyjnego, w Katowicach odbyło się spotkanie z OPZZ-tem i Forum ZZ, po którym wystosowano pismo do premier Ewy Kopacz z żądaniem rozmów na temat postulatów zgłoszonych 1,5 roku temu.
Problemy są nie tylko w górnictwie, ale też w wielu innych branżach i należy prowadzić negocjacje, zanim dojdzie do kolejnych protestów.
Do spotkania z premier Kopacz pogotowie strajkowe pozostaje w mocy.

Pismo do premier Ewy Kopacz >>>


16-01-2015

Ogólnopolskie Pogotowie Strajkowe "Solidarności":
OFLAGUJMY NASZE ZAKŁADY!


W związku z napiętą sytuacją w górnictwie w piątek, 16 stycznia, krajowy sztab protestacyjny, złożony z przewodniczących zarządów regionów i sekretariatów branżowych NSZZ "Solidarność", ogłosił pogotowie strajkowe na terenie całego kraju.
więcej >>>

16-01-2015

"Od kilku dni koalicja rządząca próbuje nam wmówić, że likwidacja 4 kopalń jest ratunkiem"

Podczas 84. posiedzenia Sejmu RP, 15 stycznia br. Poseł Stanisław Szwed kolejny raz występował przeciwko planowanemu projektowi restrukturyzacji górnictwa. Podczas swojego wystąpienia zwrócił się do obecnych na sali polityków koalicji... więcej >>>

16-01-2015

Poseł Stanisław Szwed w obronie likwidowanych kopalń

W nocy z 14 na 15 stycznia br. odbyła się w Sejmie RP debata na temat zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw... więcej >>>

15-01-2015

Zaproszenie na film

25 stycznia 2015 r. o godz. 12.15 w kinie "Janosik" w Żywcu odbędzie się projekcja filmu pt. "Czarny czwartek - Janek Wiśniewski padł", który opowiada o wydarzeniach roku 1970 na wybrzeżu.
Po projekcji przewidziane jest spotkanie z reżyserem filmu panem Antonim Krauze.
Cena biletu - 5 zł.

Bilety rozprowadza MOZ Browar-Żywiec (Barbara Sanetra, nadzór - wiceprzewodniczący ZR Andrzej Madyda)
Zapraszamy!

14-01-2015

Informacja

W dniu 13 stycznia 2015 roku w siedzibie Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" odbyło się spotkanie Klubu Społecznych Inspektorów Pracy.
więcej >>>


10-01-2015

Odszedł zasłużony Kapłan

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w piątek, 9 stycznia 2015 roku zmarł ks. kanonik Franciszek Noga więcej >>>09-01-2015

Podbeskidzie solidarne z górnikami

NSZZ "Solidarność" Regionu Podbeskidzie z wielkim niepokojem i dezaprobatą przyjął decyzję rządu RP o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego więcej >>>

Powrót
ARCHIWUM >>>