Zbrodnia Lubińska na lekcji historii

 

Wbrew pozorom obchody 30. rocznicy Zbrodni Lubińskiej nie skończyły się 31 sierpnia. W przygotowaniu jest swego rodzaju podręcznik z trzema scenariuszami lekcji w formie teki ucznia, który może być wykorzystywany przez nauczycieli historii.

Książka powstanie przy współudziale lubińskiego ośrodka kultury Wzgórze Zamkowe oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Publikacja poświęcona będzie tragicznym wydarzeniom z 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie. - To będą scenariusze trzech lekcji z tekstami źródłowymi plus DVD ze wszystkimi materiałami, które udało nam się zebrać, czyli zdjęcia, dokumenty, filmy - zapowiada Marek Zawadka, dyrektor lubińskiego Wzgórza Zamkowego.

Ośrodek Wzgórze Zamkowe myśli także o wydaniu drugiej publikacji nawiązującej do Zbrodni Lubińskiej. - Na deptaku jest już druga wystawa poświęcona Zbrodni. Pierwsza była prezentowana już jakiś czas temu. Z obu tych wystaw mamy sporo zdjęć, bo to są fotografie Krzysztofa Raczkowiaka i Ryszarda Bobera, mamy fotografie IPN-owskie dochodzeniowe. I właśnie na bazie zdjęć z tych wystaw chcemy opracować album. Dzisiaj takiej publikacji nie ma. Kiedyś był album z fotografiami Krzysztofa Raczkowiaka. Myślałem, że 4 tysiące egzemplarzy tej publikacji nigdy się nie rozejdzie, od roku nie ma ani jednej sztuki, więc fajnie zrobić kolejny taki album - wyjaśnia dyrektor Zawadka.

Podręcznik dla uczniów ma ukazać się na rynku 13 grudnia, w 31. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Album z fotografiami będzie gotowy z końcem tego roku. (tom) Radio ELKA