Zachowajcie czyste ręce

 

W wyjątkowym wnętrzu kieleckiej katedry odbyła się uroczysta msza św. poprzedzająca obrady 26 Krajowego Zjazdu Delegatów.Uroczystość poprowadził bp Kazimierz Ryczan, metropolita kielecki i Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy w asyście bp Mariana Florczyka. W imieniu delegatów o modlitwę w intencji „Solidarności” i ludzi pracy poprosił przewodniczący Piotr Duda.

W swojej homilii bp Ryczan szczególną uwagę zwrócił na znaczenie solidarności, jako wartości czy etosu życia. Metropolita namawiał do spojrzenia na współczesne oblicze solidarności i związku zawodowego, który jest emanacją tej wartości. Jej siła nie była wynikiem nienawiści, nie torowały jej drogi czołgi. JanPaweł II nie był członkiem „S” ale miał poczucie solidarności, księża nie należeli do „S”, ale byli solidarni, Polacy za granicą również nie byli członkami Związku, ale czuli solidarność z przemianami w Polsce.

Solidarność to nie koalicja to nie unia. – Koalicja bez zasad przemienia się w oligarchię – mówił duszpasterz. Solidarność to wartość, którą należy zdobywać i pielęgnować przez całe życie. Nie da się jednak tego zrobić bez innej wartości, o które mówił podczas swoich spotkań z Polakami Jan Paweł II. - „Nie ma solidarności bez miłości” – cytował słowa Papieża, Duszpasterz Ludzi Pracy. Tyle rzeczy należy zmienić,
wyprostować, odbudować. Tego nie da się zrobić bez miłości. Solidarność
nakazuje poszanowanie praw czy opinii różnych grup. Bez miłości może
istnieć klika – mówił bp Ryczan.

Duszpasterz zaznaczył, że rolą związku obecnie jest dopominanie się o godne wynagrodzenie, prawa pracownicze ale także edukacja. – Zachowajcie czyste ręce. Nie dokładajcie się afer. Bez czystych rąk nie ma solidarności - przestrzegał biskup kielecki.

Duszpasterz określił również rolę kościoła. – Kościół opowie się za krzyżem, za równością, braterstwem. Kościół poprowadzi się ludzi do zbawienia – zakończył bp Ryczan.

Po uroczystości delegaci złożyli kwiaty przed pomnikiem bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

 

Zobacz więcej zdjęć w galerii