Ustawa od niektórych kopalin do Trybunału Konstytucyjnego

 

Dolnośląscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego ustawę od niektórych kopalin, która pod koniec lutego prawdopodobnie zostanie przyjęta przez parlament.

Taką zapowiedź złożyli dziś parlamentarzyści PiS okręgu legnicko - jeleniogórskiego, którzy zaprosili dziś mieszkańców Lubina do dyskusji o konsekwencjach wcielenia w życie podatku od miedzi i srebra. W Sali Błękitnej lubińskiego Centrum Kultury "Muza" o podatku rozmawiali m.in. posłanki Elżbieta Witek i Beata Szydło, Paweł Szałamacha - były wiceminister Skarbu Państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i Józef Czyczerski - przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność". Głos w sprawie zabrali także posłowie Adam Lipiński i Dawid Jackiewicz oraz Krzysztof Skóra, były prezes KGHM, dziś radny PiS sejmiku województwa dolnośląskiego i Adam Myrda, przewodniczący Rady Powiatu Lubińskiego.

Wszyscy podkreślali, jak realne zagrożenie dla regionu Zagłębia Miedziowego, może spowodować nałożenie na KGHM podatku od kopalin. - Po raz pierwszy państwo polskie obciąża podatkiem nie spółki, firmy, wszystkich podatników, ale tylko jedno przedsiębiorstwo, tak ważne dla tego regionu, dla rozwoju mieszkańców całego województwa. To tak samo, jakby ktoś wymyślił, że nałoży podatek, na przykład w wysokości 5 tysięcy złotych miesięcznie, na wybranego ministra finansów, na przykład pana Jacka Rostowskiego. Przecież to jest absurd i nikt trzeźwo myślący nie podjąłby takiej decyzji - mówił poseł Paweł Szałamacha.

Wiceprezes PiS, posłanka Beata Szydło, nie ma żadnej wątpliwości, że ustawa zostanie przyjęta. - Pytanie teraz jest takie - co my możemy wszyscy zrobić, żeby tej ustawie się przeciwstawić. To nie jest uderzenie tylko i wyłącznie w KGHM, które właściwie jest jedynym przedsiębiorstwem w Polsce, którym możemy się poszczycić. Wprowadzenie tego podatku w takiej wysokości jest uderzeniem w całą gałąź gospodarki narodowej. Oczywiście będziemy walczyć w komisjach i debacie sejmowej.

Nie będziemy składać poprawek, bo to nic nie da. Kolejnym krokiem jest zaskarżenie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnej i tak się najpewniej stanie - zapowiedziała posłanka Beata Szydło.

Podobne spotkania dolnośląskich polityków Prawa i Sprawiedliwości w sprawie podatku od kopalin odbędą się w najbliższym czasie w Legnicy, Głogowie i Polkowicach.

tj RADIO ELKA

Od redakcji strony:

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" na posiedzeniu 25 stycznia przyjęła następującą uchwałę:

UCHWAŁA KK nr 3/12 ws. podatku od niektórych kopalin

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko rozwiązaniom zawartym w ustawie o podatku od niektórych kopalin, przedstawionym przez Ministra Finansów, gdyż naruszają one zasady stabilności i równości podmiotów gospodarczych wobec prawa.