Orłowski: Tusk z Pawlakiem nas zlekceważyli

 

Szef miedziowej Solidarności Bogdan Orłowski w ostrych słowach ocenia piątkowe głosowanie w Sejmie nad wnioskiem o rozpisanie referendum emerytalnego.

- Premier Donald Tusk wraz z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem postanowili zlekceważyć blisko 2 mln Polaków, bo tyle podpisów dostarczyliśmy do Sejmu. Uważają, że mają patent na dobre rozwiązania dla kraju – grzmi Bogdan Orłowski, przewodniczący NSZZ Solidarność Zagłębia Miedziowego.

- Nie składamy broni. Po świętach spotkamy się na zebraniu komitetu protestacyjnego i zastanowimy się jak dalej walczyć z wydłużeniem wieku emerytalnego. Na pewno będziemy wciąż prowadzić głośną kampanię informacyjną w społeczeństwie – dodaje Orłowski.

W piątek przed Sejmem manifestowało kilkanaście tysięcy członków NSZZ Solidarność. W tym 250-osobowa grupa związkowców z naszego regionu.

Przypomnijmy. Solidarność złożyła w Sejmie obywatelski wniosek o przeprowadzenie referendum. W nim Polacy odpowiedzieć mieli na pytanie, czy są za utrzymaniem dotychczasowego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a nie jak chce rząd – wydłużenia go do67 lat.

Wniosek został odrzucony. Zagłosowało za nim 180 posłów, przeciwko było 233, wstrzymało się 42. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 228 posłów.