To nie będzie koniec

 

  Związkowcy z Pomorza Zachodniego, Jeleniej Góry, Gorzowa Wlkp., Zagłębia Miedziowego, Dolnego Śląska i Wielkopolski przyjechało dzisiaj do Płot koło Zielonej Góry, aby wesprzeć strajkujących kierowców z ND Polska sp. z o.o.  Region Zagłębie Miedziowe reprezentowali przedstawiciele kilku zakładów pracy z przewodniczącym Bogdanem Orłowskim.

Strajk w Płotach trwa już ponad 2 tygodnie. Dzisiaj odbyła się kolejna akcja poparcia dla protestujących kierowców. Oprócz związkowców z sąsiadującą z Zieloną Górą regionów do Płot przyjechali również przedstawiciele związków z Niemiec, Belgii i Francji.

Prawdopodobnie dzisiaj zostanie podpisany protokół rozbieżności i przedstawiciele strajkujących zwrócą się do ministra pracy o wyznaczenie mediatora. Również dzisiaj kierowcy podejmą decyzję o kontynuowaniu protestu. – Nawet jeśli strajk zostanie zawieszony, to nie zakończymy działań wobec pracodawcy. Zwrócimy się do największych klientów ND o poparcie postulatów strajkujących kierowców. Mamy również zapewnienie pomocy ze strony Europejskiej Federacji Transportowców – mówi Maciej Jankowski, przewodniczący zielonogórskiej „S”.

Spór zbiorowy o podwyżkę płac i poprawę warunków pracy w ND Polska Sp. z o.o. rozpoczął się w lipcu 2011 r. Ponieważ pracodawca unikał negocjacji, 15 grudnia związkowcy przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Z powodu braku rokowań i zastraszania pracowników zwolnieniami za udział w proteście, 2 stycznia rozpoczął się bezterminowy strajk. W akcji bierze udział ok. 350 kierowców. Protest pracowników ND Polska poparło w specjalnym stanowisku Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Kierowcy mają też poparcie związkowców zatrudnionych we francuskiej centrali firmy ND oraz ND Logistics w Belgii, a także kolegów z ETF( europejska  centrala związkowa transportowców ) i niemieckiego Verdi.

Strajkujący kierowcy są wspierani przez związkowców z “Solidarności” i innych organizacji. Codziennie spotykają się z nimi przedstawiciele z organizacji zakładowych "S" z Regionu Zielonogórskiego, Zagłębia Miedziowego, Dolnego Śląska i Gorzowa Wlkp., a także z niemieckiego związku Verdi. W ubiegłym tygodniu solidarnościowe akcje odbyły się w Mysłowicach i Gądkach pod Poznaniem, gdzie ND Polska ma swoje magazyny.

Norbert Dentressangle to francuska firma logistyczna zajmująca się transportem i jego organizacją. Posiada 162 lokalizacje w 11 krajach.

Zatrudnia ponad 26 tys. pracowników.

Dział Informacji

 

Zobacz więcej zdjęć w galerii