Trwa strajk pracowników ND Polska sp. z  o.o. w Płotach.

 

Od 2 stycznia trwa strajk kierowców, pracowników, związkowców NSZZ "Solidarność"  w ND Polska Sp. z O.O w Płotach. Spór zbiorowy o podwyżkę płac i poprawę warunków pracy transportowców rozpoczął się w lipcu 2011r.

Pracodawca unikał prowadzenia rokowań w ramach sporu zbiorowego zgodnie z obowiązująca ustawą o sporach zbiorowych. 15 grudnia 2011r. związkowcy przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Z powodu braku rokowań i zastraszania pracowników zwolnieniami za udział w nielegalnym strajku, kierowcy przystąpili do strajku czynnego. Obecnie strajkuje 345 kierowców.
3.01.br doszło do rundy rokowań w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Zielonej Górze. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Zarządu Regionu Maciej Jankowski wraz z członkami Prezydium ZR i radcą prawnym Dariuszem Łochowskim, przedstawiciele Zarządu Spółki oraz Komisja Zakładowa wraz z przewodniczącym Krystianem Wosiem. Zakończone późnym wieczorem rokowania nie przyniosły porozumienia.

Do strajkujących kierowców przybywają związkowcy NSZZ "S" z całego Regionu Zielonogórskiego, byli również przedstawiciele Regionu Zagłębia Miedziowego na czele z przewodniczącym Bogdanem Orłowskim oraz związkowcy z Volswagena w Polkowicach z przewodniczącym Dariuszem Dąbrowskim.

Dział zagraniczny KK zawiadomił europejskie centrale związkowe transportowców o strajku i o sytuacji pracowników ND Polska. Strajkiem zainteresowały się również francuskie media.
Na placu przed firmą cały czas związkowców wspierają członkowie Prezydium ZR: Bogdan Motowidełko i Dariusz Liniart.  4 stycznia  w siedzibie firmy, od rana trwa kolejna runda rokowań. Bierze w niej udział przewodniczący ZR Maciej Jankowski.