Rząd oszukał emerytów w sprawie waloryzacji

 

Rząd złamał konstytucję, oszukując emerytów i rencistów w sprawie waloryzacji – twierdzi Zbigniew Kuźniar, przewodniczący Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność Zagłębia Miedziowego.

Marcowa waloryzacja obejmie ponad 9,5 mln Polaków pobierających emerytury i renty z ZUS-u. Są wśród nich nauczyciele, górnicy, pielęgniarki. Także rolnicy co miesiąc dostaną więcej pieniędzy z KRUS-u. Waloryzacja, czyli podwyżka dotyczy także emerytowanych policjantów, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, CBA, strażaków, żołnierzy i pracowników więzień.

Jest jedno małe zastrzeżenie, prawo do wyższej waloryzacji mają osoby, które przejdą na emeryturę lub rentę do końca lutego 2012 r. Wysokość podwyżki uzależniona jest od wzrostu cen w gospodarstwach emeryckich i co najmniej 20 proc. wzrostu płac w przedsiębiorstwach. - Emeryci i renciści mają otrzymać dodatkowe 71 zł – mówi Zbigniew Kuźniar. - Okazuje się jednak, że ta kwota nie będzie jednakowa dla wszystkich.

Jeśli renciści dostają co miesiąc 728 zł, to mogą liczyć na dodatek w kwocie 71 zł, ale jeśli ta kwota jest niższa niż 728 zł, to dostaną tylko 43 zł dodatku.

Kuźniar dodaje, że to jawne łamanie praw konstytucyjnych. - Nie można kosztem emerytów i rencistów łatać dziury budżetowej – twierdzi. - Dodatkowe 71 zł na wyrównanie bieżących miesięcznych wydatków emerytów i rencistów na pewno nie jest wystarczające. W efekcie będziemy musieli do życia codziennego sporo dopłacić i to więcej niż w ubiegłym roku.

Zgodnie z zapowiedzią rządową miało być dla nas korzystniej, a wyszło jak zwykle. Nie zapominajmy, że wszystko poszło w górę, czynsz, woda, paliwo, żywność, już nie wspomnę o lekach.

Przewodniczący Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność Zagłębia Miedziowego podsumowuje, że rządową ustawą powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny. - Nie liczymy na to, że w Sejmie znajdzie się

3/5 posłów, aby postawić przed Trybunałem Stanu premiera i niektórych ministrów – kończy Kuźniar. - Jednak złamanie prawa jest faktem i tak tego nie zostawimy. Jeśli rząd nie rozumie swoich obywateli, działa na ich szkodę, to musimy wreszcie powiedzieć temu rządowi stop.