Nie siedź w domu, weź udział w inscenizacji

 

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom niektórych mediów, rekonstrukcja Zbrodni Lubińskiej odbędzie się zgodnie z planem. Sprawą otwartą pozostaje jedynie termin. Czy inscenizację zrobić w sobotę, czy dzień później. Wszystko będzie zależało od pogody.

Rekonstrukcja tragicznych wydarzeń z 31 sierpnia 1982r. gdy od kul zomowców zginęło trzech mieszkańców Lubina, będzie jednym z efektowniejszych akcentów obchodów 30. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Inscenizację przygotuje specjalna grupa rekonstrukcyjna, do miasta zjadą milicyjne nyski, będzie pokaz manifestacji i tłumienia jej uczestników.

Dyrektor ośrodka kultury Wzgórze Zamkowe, Marek Zawadka, przyznaje, że zainteresowanie

mieszkańców Lubina bezpośrednim udziałem w inscenizacji było niewielkie, ale z całego przedsięwzięcia nie zamierza zrezygnować. - Na początku były sygnały, że to wszystkich interesuje, teraz okazuje się, że nie ma chętnych do wzięcia udziału po stronie demonstracji. Prosilibyśmy mieszkańców trochę o aktywniejszy udział w pewnych rzeczach. Tutaj chyba opatrzność nad nami czuwa, bo okazuje się, że kibice Zagłębia raczej nie wyjeżdżają na mecz ligowy do Białegostoku. Natomiast mamy problem z niepokojącymi prognozami. Jeżeli spadnie 25 do 30 milimetrów deszczu, jak zapowiadają synoptycy, to nie możemy wpuścić ludzi na grząski teren. Dlatego będziemy konsultować z grupą rekonstrukcyjną termin inscenizacji. Odbędzie się ona na pewno, pytanie tylko, czy 1 lub 2 września, pozostaje na razie sprawą otwartą - uprzedza dyrektor OK "Wzgórze Zamkowe", Marek Zawadka.

Jeśli w sobotę, 1 września, nie będzie padać inscenizacja Zbrodni na terenach zielonych wokół pomnika Solidarności rozpocznie się około godz. 15.30. W przeciwnym wypadku, termin rekonstrukcji zostanie przeniesiony na godz. 13, w niedzielę. Jednocześnie organizatorzy zachęcają mieszkańców Lubina do czynnego udziału w inscenizacji. Każdy, kto czuje się na siłach i ma ochotę statystować może zgłosić swój akces głównemu organizatorowi tego przedsięwzięcia: Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe”, tel. 76/749-69-69, e-mail: promocja@wzgorzezamkowe.pl. (tom) Radio ELKA