Domagają się 600 złotych podwyżki

 

Związkowcy z Volkswagena w Polkowicach domagają podwyżki płac o około 600 zł. (12 procent). W sobotę (20 października) Solidarność zorganizowała manifestację-festyn przed zakładem.

Manifestację zorganizowała zakładowa Solidarność. Manifestacja miała pokojowy przebieg i była zorganizowana w formie festynu. Zaproszono pracowników Volkswagena wraz z rodzinami. Przybyli również przedstawiciele z IGM z Niemiec, pracownicy z sąsiednich firm ze strefy polkowickiej oraz członkowie Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe: Bogdan Orłowski, Andrzej Kulik, Sławomir Kleczyński, Włodzimierz Broda i Wojciech Obremski.

  • Głównym powodem naszych żądań są rosnące koszty życia, przyjęliśmy taką formę aby pokazać naszą Solidarność i poparcie załogi dla naszych żądań – mówił przewodniczący KZ NSZZ Solidarność w Volkswagenie Dariusz Dąbrowski.

  • Przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” podkreśla, że jeżeli pracodawca nie będzie chciał zgodzić się z Solidarnością to niekoniecznie będziemy na następnej manifestacji już tacy grzeczni.


W Volkswagenie w Polkowicach zatrudnionych jest ok. 1200 osób. W zakładzie produkowane są samochodowe silniki. 

Średnia pensja w zakładzie to około 5 tysięcy złotych i jest wyższa od średniej krajowej, ale dużo niższa niż w Europie Zachodniej. W tym roku w firmie wypłacono pracownikom nagrodę z zysku. Polkowiczanie dostali po 2 tysiące złotych, a pracownicy w Niemczech za tą sama pracę po 7,5 tysiąca euro.

Zobacz więcej zdjęć w galerii