Franciszek Kamiński
 

Były esbek skazany


Zakończył się proces Bogdana M. – byłego funkcjonariusza V Wydziału Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych. Były esbek został skazany na rok więzienia.

Prokurator z Instytutu Pamięci Narodowej Grzegorz Bryda zażądał roku i sześciu miesięcy pozbawiania wolności. Adwokat Bogdana M. wnioskował o uniewinnienie. Sąd podzielił zdanie prokuratora i skazał byłego esbeka na rok więzienia. Stronom przysługuje prawo do odwołania się od tego wyroku.

Bogdan M. był w latach 80 - tych inspektorem Wydziału V-tego Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Legnicy. W czerwcu ub. roku Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu działająca przy wrocławskim IPN oskarżyła go o to, że w latach 1983 -1988 chcąc uzyskać informacje na temat struktur legnickiej „Solidarności” miał fizycznie i psychicznie znęcać się nad opozycjonistą Franciszkiem Kamińskim. Esbek miał m.in. mu grozić, że „z więzienia szybko nie wyjdzie, albo prędzej wyleci z okna”.

- Linia obrony opierała się na tym, że Bogdan M. wykonywał tylko polecenia swoich przełożonych. Proces wykazał jednak że robił to z niespotykaną nadgorliwością – uzasadniał wyrok sędzia Kazimierz Chłopecki.

- Jestem w pełni usatysfakcjonowany takim wyrokiem. Mi nie chodzi nawet o to by mój oprawca poszedł do więzienia. Chciałem tylko usłyszeć od sądu słowo „winny”. Zdaję sobie sprawę, że na pewno obrońca Bogdana M. odwoła się i czeka nas sprawa w sądzie drugiej instancji. Mam nadzieję, że tam też zwycięży sprawiedliwość – skomentował wyrok Franciszek Kamiński.

Bogdan M. ma już na swoim koncie wyrok za takie samo przestępstwo. Sąd skazał go na karę 2,5 roku więzienia. Później sąd drugiej instancji złagodził karę do dwóch lat w zawieszeniu na pięć. Chodziło o znęcanie się nad działaczem podziemnej „Solidarności” - Janem Sugalskim. Był to pierwszy w historii proces byłego funkcjonariusza SB przed legnickim sądem.

J(lca.pl)