Kaczyński uhonorował „bombiarzy”


Ponad godzinę trwało spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z działaczami NSZZ „Solidarność” Zagłębia Miedziowego w legnickiej Akademii Rycerskiej.

Najważniejszą częścią spotkania było uhonorowanie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego działaczy podziemnej „Solidarności”- tzw. „bombiarzy”, którzy w latach 80-tych podkładali ładunki wybuchowe m.in. pod drzwi jednego z ORMO-wców, który brał udział w krwawej pacyfikacji demonstracji lubińskiej 31 sierpnia 1982 roku.

Zbigniew Korczowski, Mirosław Młodecki i Zygmunt Burchardt (pośmiertnie) zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Dziś mogę wam podziękować osobiście za odwagę, determinację i heroizm. Walczyliście o wolność narażając swoje życie. Mam też nadzieję, że 27,5 roku temu polski naród po raz ostatni w swoje historii przystąpił do walki w podziemiu – zwrócił się do odznaczonych prezydent Kaczyński.

- Dziękujemy panie prezydencie za docenienie tego, co robiło wielu anonimowych ludzi w imieniu całego społeczeństwa Zagłębia Miedziowego. Odznaczenia przyjmujemy z dumą – podziękował w imieniu odznaczonych Mirosław Młodecki.

Korczowski, Młodecki i Burchardt zostali skazani przez sąd wojskowy na pięć lat więzienia. Tylko ich wyroki, jak dotąd zostały unieważnione przez wolne sądy niepodległej Polski. Czeka na to jeszcze kilkunastu ich kolegów z grupy tzw. „bombiarzy”.

               

               

Zobacz więcej zdjęć w galerii