solidarnosc
solidarnosc

45. rocznica wyświęcenia sztandaru Regionu

21 czerwca 1981 r. na placu przy ulicy Leszczynowej, miejscu gdzie miał powstać pomnik "Solidarności" odbyło się poświęcenie sztandaru Zarządu Regionu Białystok NSZZ "Solidarność". Telegram nadesłał L. Wałęsa. Po komunii świętej ks. bp Edward Kisiel przekazał na ręce przewodniczącego regionu Stanisława Przestrzelskiego dokument z błogosławieństwem papieża Jana Pawła II dla Regionu. Po mszy świętej uformował się pochód z nowym sztandarem na czele i transparentami z napisami, "Aby Polska była Polska". Pod siedzibie MKZ dotarło kilkanaście tysięcy ludzi. Była to jedna z większych manifestacji, jakie widział Białystok (liczniejsze bywały tylko w czasie ważnych uroczystości religijnych, czy tez przymusowych pochodów 1 majowych). Rzesze białostoczan, którzy dobrowolnie wzięli udział w uroczystościach poświecenia sztandaru Białostockiej " Solidarności" były świadectwem poparcia działalności Związku.

Z tej okazji Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" przyjął stanowisko  w którym wyraża podziękowania wszystkim którzy 45 lat temy byli zaangażowani w wykonaniu i poświęcenie sztandaru Regionu Białystok.

Autor zdjęć: Mirosław Bujanowski (zdjęcia udostępnione przez OZ NSZZ „Solidarność” Politechniki Białostockiej)

24-06-2026