36. rocznica powstania "Solidarności"
Dzień Solidarności i Wolności – polskie święto państwowe, obchodzone w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25 rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005.
W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyły się główne uroczystości 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, czyli uroczysty Zarząd Regionu Gdańskiego naszego Związku.
Wspomnienia i program na przyszłość, oddanie czci odważnym robotnikom, próba porozumienia ponad podziałami i uścisk dłoni prezydentów Lecha Wałęsy i Andrzeja Dudy – nieco wymuszony a jednak symboliczny, obecność w Sali BHP Bogdana Borusewicza i niemal całego rządu Beaty Szydło a nieobecność Lecha Wałęsy oraz pokolenie stypendystów „S” wśród weteranów związkowej walki – taki był ten środowy dzień, 31 sierpnia, 36 lat po podpisaniu Porozumienia.
Więcej: tutaj
Źródło: www.solidarnosc.org.pl
Walne Zebranie Regionu
Ograniczenie handlu w niedzielęProjekt Ustawy przygotowany przez "Solidarność" zakłada liczne wyjątki dopuszczające handel w niedzielę. Czynne w tym dniu będą mogły być m.in. stacje benzynowe, piekarnie, sklepy usytuowane na dworcach kolejowych i lotniskach czy kioski z prasą. Handlować będą mogły również małe, osiedlowe sklepy pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel. To właśnie drobni sklepikarze mają obok pracowników handlu najbardziej skorzystać dzięki nowym przepisom. W ustawie znalazł się również zapis dotyczący ustanowienia siedmiu tzw. niedziel handlowych w ciągu roku. Sklepy mają być czynne m.in. w niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz Wielkanoc, a także w okresach, w których organizowane są wyprzedaże. Autorzy projektu uzasadniają, że ograniczenie handlu w niedziele nie spowoduje spadku obrotów sklepów i tym samym zwolnień pracowników. Jak wynika z ich analiz, w początkowym okresie po wprowadzeniu nowych przepisów obroty w handlu nawet wzrosną, co spowoduje również zwiększenie wpływów budżetowych. – Ludzie będą kupować na zapas, tak jak dzieje się to przed świętami wolnymi od pracy. Ponadto ograniczenie handlu w niedzielę sprawi, że ludzie zamiast jeździć w tym dniu do galerii handlowych, wybiorą inne formy spędzania wolnego czasu. Zyska gastronomia oraz usługi rozrywkowe i rekreacyjne. Podpisy zbieramy do 31 sierpnia br. Zachęcamy do poparcia projektu Ustawy. Źródło: www.solidarnosc.org.pl Wolna Niedziela - zbieramy podpisyMarszałek Sejmu podpisał decyzję o zareje-strowaniu komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Wolna niedziela”, której celem jest ograniczenie handlu w niedzielę. Od tego momentu komitet ma 3 miesiące na zebranie 100 tys. podpisów. Słowa przechodzą w czynW sobotę 16 lipca br. został rozebrany dom pani Haliny w Skołoszowie. Mimo padającego deszczu wcześnie rano na posesji zameldowała się ekipa do rozbiórki.Przyjechał ciężki sprzęt budowlany, bez którego zamierzony cel byłby trudny do realizacji w tak krótkim czasie. Właściciel firmy chce być anonimowy, a prace wykonał bezpłatnie. Z całego serca dziękujemy. Około godz. 9 odwiedziła nas ekipa TVP Rzeszów z dziennikarką panią Beatą Bartman. W pracach udział wzięli koleżanki i koledzy z Lear Corporation Poland: Ania, Piotr,Tadeusz i Krzysztof oraz rodzina pani Haliny. Dzięki dobrej współpracy rozbiórka zakończyła się o godz. 14. Pracę rozpoczął też geodeta - roboty ruszyły całą parą. Anka i Andrzej relacja TVP3 Rzeszów tutaj |