Złóżmy dar modlitwy za wszystkie ofiary stanu wojennego
Zbliża się kolejna rocznica 13 grudnia. Smutna rocznica wprowadzenia stanu wojennego zdławienia - przy użyciu wojska milicji, ORMO i wszystkich innych służb dostępnych ówczesnej władzy - opozycji, powstałego NSZZ "Solidarność", ducha jedności, poczucia na nowo odradzającej się wolności. To nie jest dzień do fetowania święta, ale do uczczenia pamięci setek zamordowanych, tysięcy uwięzionych i milionów zastraszonych, okradzionych z nadziei. To dzień głębokiej refleksji dla Nas dzisiaj. Spójrzmy na naszych poprzedników w innym niż na co dzień kontekście. Nie wyglądają na bohaterów, ale nimi są. Mieli odwagę przeciwstawić się prawdziwej tyranii. To dzięki nim doszło do złamania tego systemu i dzięki nim następne pokolenia mogą mówić o wolności. Patrząc na ich twarze, czy możemy powiedzieć, że młode pokolenie realizuje to dzieło i jest gotowe je przejąć?!
Wspominając te bolesne chwile naszej historii złóżmy dar modlitwy za wszystkie ofiary stanu wojennego, zapalmy światło wolności w oknach naszych domów.
Zachęcamy również do zapoznania się z wystawą poświęconą powstaniu NSZZ „Solidarność’ w Opactwie Jarosławskim przygotowaną na 40. rocznicę przez Region Ziemia Przemyska NSZZ oraz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Szymon Wawrzyszko
Przewodniczący Zarządu Regionu
Projekt dyrektywy o płacy minimalnej to nie jest wymysł Brukseli tylko "Solidarności"Projekt dyrektywy to nie jest wymysł Brukseli tylko "Solidarności". Jest to pokłosie mojego wystąpienia na szkole letniej EKZZ w Kopenhadze, gdzie domagałem się wprowadzenia takiej dyrektywy. Jeszcze w międzyczasie przekonaliśmy kolegów z niemieckiego DGB, aby wprowadzili stawkę godzinową w całych Niemczech i to się stało - powiedział w programie "Newsroom" Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność". Więcej tutaj Źródło: www.solidarnosc.org.pl Spotkanie Przewodniczącego "Solidarności" z Głównym Inspektorem PracyO prawach pracowników w czasie pandemii, problemach z pracą zdalną, bezpieczeństwem pracowników handlu rozmawiał szef „Solidarności” Piotr Duda z Głównym Inspektorem Pracy Andrzejem Kwalińskim. To było pierwsze spotkanie po nominacji, która miała miejsce we wrześniu tego roku.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl 40-lecie "Solidarności"
Uroczysta Msza Święta w Archikatedrze Przemyskiej pod przewodnictwem Abp. Adama Szala Metropolity Przemyskiego rozpoczęła w naszym Regionie uroczystości 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. W wygłoszonej homilii przez Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa usłyszeliśmy pytania nawiązujące do Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 16,13-20): czym dla ludzi jest Kościół?, budynkiem, instytucją, wyjątkową religią, zgromadzeniem wiernych, czy czymś znacznie ważniejszym, wyjątkowym, uduchowionym oraz pytanie - czym dla nas samych jest Kościół, na które odpowiedzieć winniśmy sobie sami. Takie pytania powinniśmy również zadać sobie - czym jest dla nas "Solidarność"? Pięknym słowem, ogólnie znanym związkiem zawodowym, który wpłynął na historię Polski i świata, tym jak to pięknie określił św. Jan Paweł II „Jeden drugiego brzemiona noście” – to zwięzłe zdanie św. Pawła Apostoła w Liście do Galatów jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy „brzemię” dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich”. Czy słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki patrona NSZZ „Solidarność” - ogłoszonego dekretem Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny 25 sierpnia 2014 roku - „zło dobrem zwyciężaj”. A czym dla nas dzisiaj jest Solidarność? Skierowane zostały również życzenia dla NSZZ „Solidarność” z okazji pięknego jubileuszu. |