"Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy."
To już 39-ta Pielgrzymka Ludzi Pracy za nami. Kolejny raz mogliśmy złożyć nasze troski, prośby i podziękowania Matce Bożej Jasnogórskiej. Wspólną modlitwą i uczestnictwem w uroczystej Mszy Świętej wzmocnieni na kolejny rok pracy w naszych zakładach, i w każdym działaniu na rzecz drugiego człowieka wróciliśmy do swoich domów. W trakcie pielgrzymowania mieliśmy okazję nawiedzić również Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej czczonej szczególnie jako Patronki Rodzin oraz poznać jego historię i otrzymać błogosławieństwo dzięki uprzejmości braci Paulinów. Mają tu miejsce liczne łaski uzdrowień fizycznych i duchowych. Według bardzo dawnej tradycji kult Matki Bożej Leśniowskiej związany jest ściśle z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej.
Podczas tegorocznej pielgrzymki doszło do pięknej uroczystości przekazania medalu okolicznościowego wybitego przez nasz Region z okazji 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” wraz z okolicznościowym listem dla Instytutu Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie. W trakcie tego wydarzenia mogliśmy poznać panią Stanisławę Nowicką, która przez ponad 30 lat była świadkiem życia kard. Stefana Wyszyńskiego. Mogliśmy „dotknąć" żywej historii i osobistych wspomnień z bezpośrednich kontaktów pani Stanisławy z Kardynałem. Piękna i jakże ważna inicjatywa kultywowania pamięci dzisiaj już błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Godne polecenia miejsce do odwiedzenia i zapoznania się ze Społeczną Krucjatą Miłości.
"Miałam okazję przyglądać się księdzu prymasowi z bliska. Bo nasza wspólnota Instytutu Prymasowskiego miała częsty kontakt, najpierw z księdzem profesorem Wyszyńskim, potem biskupem, a potem prymasem Polski. Na swoim herbie biskupim oprócz wizerunku MB Jasnogórskiej, która była przewodniczką jego życia, ksiądz prymas wypisał również słowa: „Soli Deo”, to znaczy „Samemu Bogu”. To była istota jego życia. Dla niego wszystko było Boże. I trawa, która wyrosła z ziemi na wiosnę, i pierwszy kwiatek, który się pojawił – wszystko wprowadzało go w zachwyt. Ksiądz prymas miał taką niezwykłą zdolność odczytywania piękna tego świata. Była w nim wielka wrażliwość." (wspomnienia pani Stanisławy Nowickiej, "Dobry Ojciec", Mały Gość Niedzielny 12/2019)
Dzięki „Solidarności” będzie możliwość odliczenia składek związkowych od podatku dochodowego.Oczekiwany od ponad 30 lat postulat „Solidarności” stał się faktem! Kolejny powód, dla którego warto zapisać się do związku zawodowego! W ramach Polskiego Ładu wprowadzona zostaje nowa ulga podatkowa, która może zachęcać do przystąpienia do związku zawodowego. W jaki sposób? Zmiana w ustawie o PIT wprowadza możliwość odliczenia składek związkowych od podatku dochodowego. Ulga ma wynosić nie więcej niż 300 złotych. – Nareszcie oczekiwana przez związkowców od 30 lat zmiana ustawy o podatku dochodowym stała się faktem. Dzięki „Solidarności” będzie możliwość odliczenia składek związkowych od podatku dochodowego. To bardzo ważny krok w kierunku wzmocnienia dialogu społecznego i przede wszystkim bardzo ważna decyzja, jeśli chodzi o aspekt finansowy dla każdego pracownika – wskazał szef „Solidarności”. – Jeżeli będzie można odliczyć tę składkę, to z pewnością część pracowników będzie chętniej przystępowała do związków zawodowych, a to przecież wzmocni dialog społeczny – zaznaczył Piotr Duda.
Start kampanii EMERYTURA STAŻOWARozpoczęła się kampania edukacyjna dotycząca emerytur stażowych. Zapoznaj się tutaj
Ksiądz Pałat Stanisław Czenczek odznaczony Krzyżem Wolności i SolidarnościW dniu 9 lipca 2021 r. ks. prałat Stanisław Czenczek otrzymał z rąk dr Jarosława Szarka Prezesa IPN Krzyż Wolności i Solidarności. Uroczyste wręczenie miało miejsce w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w obecności Pani Wojewody, przedstawicieli Marszałka Województwa Podkarpackiego, przedstawicieli NSZZ „Solidarność” oraz innych odznaczonych. To przykład jaką rolę w powstaniu i działalności NSZZ „Solidarność” odegrał kościół katolicki i kapłani. Bez ich zaangażowania, opieki duchowej, ale i bezpośredniego zaangażowania w podziemne funkcjonowanie struktur Związku i pomoc osobom dotkniętym represjami nie udałoby się utrzymać struktur i wywalczyć niepodległej Ojczyzny. Za to należą się wszystkim odznaczonym, w tym Księdzu Prałatowi Stanisławowi Czenczkowi wyrazy szacunku i uznania za odwagę, poniesiony trud, których waga w tamtych czasach była nieoceniona. "TU rodziła się Opozycja"- wystawa w PrzemyśluW Przemyślu uroczyste otwarcie wystawy „TU rodziła się Opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” odbyło się dziś, 2 lipca 2021 r. o godz. 12.00 na Placu Niepodległości, gdzie będzie można ją oglądać do 11 sierpnia 2021 r. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 45. rocznicy protestów robotniczych w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku. Wystawy „TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” będą prezentowane w kilkunastu miastach w kraju od 2 lipca do 13 sierpnia 2021 r. a finisz odbędzie się 31 sierpnia 2021 roku w Radomiu. |