Stanowisko Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę
W obliczu rosyjskiej agresji na suwerenną Ukrainę, w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" przesyłamy Narodowi ukraińskiemu wyrazy wsparcia w walce o wolność.
W tym czasie dramatycznej próby, przed jaką stanęła Ukraina, polska "Solidarność" jest razem z Wami. Wykorzystamy wszelkie możliwości, abyście w tej walce nie pozostali osamotnieni. Tak jak nie pozostawiliśmy Was podczas "Euromajdanu", organizując pomoc humanitarną dla ofiar i rannych, tak również dzisiaj możecie na nas liczyć.
Polakom, a szczególnie ludziom "Solidarności" nie trzeba tłumaczyć czym jest wolność. Przeżyliśmy nie tylko rosyjsko-niemiecko-austriackie zabory, ale również niemiecko-rosyjską okupację i sowiecki komunizm. Doskonale wiemy jak nieobliczalna jest Rosja, rozumiał to również śp. Lech Kaczyński, który po agresji na Gruzję przewidział jakie dążenia może mieć Władimir Putin wobec sąsiednich krajów. Dzisiaj z całą bezwzględnością ten scenariusz jest realizowany.
Wzywamy społeczność międzynarodową do ostrej i zdecydowanej reakcji, w tym ekonomicznej, politycznej, informacyjnej i fizycznej izolacji Rosji. Tylko w ten sposób można zmusić Rosję do zaprzestania - powodowanych imperialnymi urojeniami - agresywnych, bandyckich działań.
Za Prezydium KK NSZZ "Solidarność"
Piotr Duda
Gdańsk, 24 lutego 2022 r.
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" rozpoczyna konsultacje zmian do kodeksu pracyKomisja Krajowa NSZZ "Solidarność" otrzymała projekt zmian do kodeksu pracy w trybie art. 19 ustawy o związkach zawodowych, który ma implementować do polskiego porządku prawnego dwie dyrektywy UE w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. W projekcie znalazło się wiele ciekawych rozwiązań mających na celu ułatwienia pracownikom godzenia obowiązków rodzinnych z pracą oraz rozszerzenie zakresu informacji przekazywanych pracownikom o warunkach zatrudnienia, a także zapewnienia większej ochrony pracownikom zatrudnionym w ramach terminowych umów o pracę. Szczegóły: tutaj Źródło: www.solidarnosc.org.pl Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Człowiek Solidarności. Człowiek Legenda!
Źródło: ww.tysol.pl KU PRZESTRODZE. 13 GRUDNIA 1981 ROKU.Region Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w upamiętnienie ofiar stanu wojennego w 40. rocznicę jego wprowadzenia w Polsce, a w szczególności za objęcie patronatem honorowym i medialnym tego wydarzenia oraz współorganizatorom i partnerom przedsięwzięcia. DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR STANU WOJENNEGO 13 grudnia to dzień trudnych wspomnień, ale koniecznych. To już 40 lat minęło od wypowiedzenia wojny Narodowi przez rządzących w Polsce komunistów. Wprowadzenie stanu wojennego miało stłamsić cały naród, pozbawić go ducha walki, podzielić i zasiać nienawiść. Miał na celu utrzymanie władzy w rękach komunistów, którzy byli gwarantem systemu totalitarnego w Polsce. Zdelegalizowano rok wcześniej utworzoną "Solidarność", czym zgaszono entuzjazm do tworzenia nowej Polski, budowania nowych relacji. To jednak nie była klęska, ale wybuch jeszcze większego zaangażowania i ludzkiej solidarności. Nienawiści i sile przeciwstawiono się miłością i jeszcze większą pomocą międzyludzką. Uroczystości, które są organizowane to nie świętowanie stanu wojennego, ale przypominanie o ofiarach i uczczenie ich pamięci. To również lekcja historii, z której należy czerpać naukę i traktować jako przestrogę. Dlatego naszym obowiązkiem jest przypominać o niej i organizować te uroczystości. |