Karty Rabatowe

Związkowe Gadżety



Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 738926
Start No images

w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę

W obliczu rosyjskiej agresji na suwerenną Ukrainę, w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" przesyłamy Narodowi ukraińskiemu wyrazy wsparcia w walce o wolność. 

W tym czasie dramatycznej próby, przed jaką stanęła Ukraina, polska "Solidarność" jest razem z Wami. Wykorzystamy wszelkie możliwości, abyście w tej walce nie pozostali osamotnieni. Tak jak nie pozostawiliśmy Was podczas "Euromajdanu", organizując pomoc humanitarną dla ofiar i rannych, tak również dzisiaj możecie na nas liczyć. 

Polakom, a szczególnie ludziom "Solidarności" nie trzeba tłumaczyć czym jest wolność. Przeżyliśmy nie tylko rosyjsko-niemiecko-austriackie zabory, ale również niemiecko-rosyjską okupację i sowiecki komunizm. Doskonale wiemy jak nieobliczalna jest Rosja, rozumiał to również śp. Lech Kaczyński, który po agresji na Gruzję przewidział jakie dążenia może mieć Władimir Putin wobec sąsiednich krajów. Dzisiaj z całą bezwzględnością ten scenariusz jest realizowany. 

Wzywamy społeczność międzynarodową do ostrej i zdecydowanej reakcji, w tym ekonomicznej, politycznej, informacyjnej i fizycznej izolacji Rosji. Tylko w ten sposób można zmusić Rosję do zaprzestania - powodowanych imperialnymi urojeniami - agresywnych, bandyckich działań.

Za Prezydium KK NSZZ "Solidarność" 
Piotr Duda

Gdańsk, 24 lutego 2022 r.

 

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" otrzymała projekt zmian do kodeksu pracy w trybie art. 19 ustawy o związkach zawodowych, który ma implementować do polskiego porządku prawnego dwie dyrektywy UE w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. W projekcie znalazło się wiele ciekawych rozwiązań mających na celu ułatwienia pracownikom godzenia obowiązków rodzinnych z pracą oraz rozszerzenie zakresu informacji przekazywanych pracownikom o warunkach zatrudnienia, a także zapewnienia większej ochrony pracownikom zatrudnionym w ramach terminowych umów o pracę.

Szczegóły: tutaj

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

 


Zmarł w wieku 71 lat. Legendarny związkowiec Solidarności i Człowiek Roku 2020 „Tygodnika Solidarność”. Andrzej Rozpłochowski po zakażeniu korona-wirusem leżał w stanie ciężkim w szpitalu MSWiA w Katowicach. Był podłączony pod respirator – jego płuca w 80 proc. zostały zniszczone przez COVID-19. Później pojawiały się informacje o poprawie jego stanu zdrowia.
Otrzymałem przed chwilą wiadomość, że stan zdrowia mojego przyjaciela Andrzeja Rozpłochowskiego poprawia się, życzę zdrowia - pisał w mediach społecznościowych Ryszard Majdzik. 
Niezłomny Andrzej Rozpłochowski
W trakcie strajków w 1980 stanął na czele protestu w Hucie Katowice, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie kierował regionalnymi organami powstającej Solidarności. Współtworzył krajowy Komitet Obrony Więzionych za Przekonania. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ „S” i przewodniczącym miejskiej komisji koordynacyjnej w Dąbrowie Górniczej. 13 grudnia 1981 został internowany. Współtworzył podziemną Solidarność, w 1985 wszedł do prezydium Polskiej Partii Niepodległościowej. W 1988 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w różnych przedsiębiorstwach i prowadził własną działalność gospodarczą. Po powrocie do kraju zaangażował się w działalność polityczną. Był Człowiekiem Roku 2020 „Tygodnika Solidarność”.

Źródło: ww.tysol.pl
Fot. Sławek Kasper/IPN www.tvrepublika.pl

Więcej: Gala Człowiek Roku "Tygodnika Solidarność"

 

Region Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w upamiętnienie ofiar stanu wojennego w 40. rocznicę jego wprowadzenia w Polsce, a w szczególności za objęcie  patronatem honorowym i medialnym tego wydarzenia oraz współorganizatorom i partnerom przedsięwzięcia. 

Patronat Honorowy:
Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot 

Współorganizatorzy wydarzenia: 
w Przemyślu: Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie 
w Jarosławiu: Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Waldemar Paluch Burmistrz Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział w Jarosławiu 

Partnerzy wydarzenia w Jarosławiu:
Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki w Jarosławiu oraz Centrum Kultury Promocji w Jarosławiu 
Patronat medialny: Telewizja Polska S.A. Oddział w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów, Życie Podkarpackie, Gazeta Jarosławska, Ekspres Jarosławski

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR STANU WOJENNEGO

13 grudnia to dzień trudnych wspomnień, ale koniecznych. To już 40 lat minęło od wypowiedzenia wojny Narodowi przez rządzących w Polsce komunistów. Wprowadzenie stanu wojennego miało stłamsić cały naród, pozbawić go ducha walki, podzielić i zasiać nienawiść. Miał na celu utrzymanie władzy w rękach komunistów, którzy byli gwarantem systemu totalitarnego w Polsce. Zdelegalizowano rok wcześniej utworzoną "Solidarność", czym zgaszono entuzjazm do tworzenia nowej Polski, budowania nowych relacji. To jednak nie była klęska, ale wybuch jeszcze większego zaangażowania i ludzkiej solidarności. Nienawiści i sile przeciwstawiono się miłością i jeszcze większą pomocą międzyludzką. Uroczystości, które są organizowane to nie świętowanie stanu wojennego, ale przypominanie o ofiarach i uczczenie ich pamięci. To również lekcja historii, z której należy czerpać naukę i traktować jako przestrogę. Dlatego naszym obowiązkiem jest przypominać o niej i organizować te uroczystości.

Więcej…

 

<< pierwsza < poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 następna > ostatnia >>

Strona 21 z 121

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................