Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety


solidarnosc.sklep.pl

 

"Fundacja

dla Solidarności"


Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 594225
Start No images

Z ogromnym zainteresowaniem obserwujemy działania jakie ostatnimi czasy podejmowane są przez PKP Cargo wobec majątku po byłej już Fabryce Wagonów Gniewczyna S.A. w Gniewczynie Łańcuckiej. Jednakże czekamy na konkretne już rozwiązania dot. wznowienia produkcji i remontu wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej, a tym samym po 6 latach od likwidacji zakładu oczekujemy na powrót ludzi do pracy.

Więcej…

 

Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu literackiego "Myśląc Solidarność … w czterdziestą rocznicę powstania". Konkurs organizowała Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu oraz Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. Komisja konkursowa dokonała oceny zgłoszonych prac i wyłoniła 4 laureatów konkursu oraz przyznała 3 wyróżnienia. Wręczenie nagród odbędzie się na uroczystej gali 23 czerwca 2021 r. (środa) o godz. 13.00 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1 w Przemyślu.

Wyniki konkursu literackiego Myśląc Solidarność… w czterdziestą rocznicę powstania:

I miejsce - Julia Kijanka, uczennica Szkoły Podstawowej w Maćkowicach 
II miejsce - Krystian Choma, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu 
III miejsce - Martyna Olszańska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu
III miejsce - Szymon Baran, uczeń Zespołu Szkół Salezjańskich w Przemyślu

Wyróżnienie otrzymali:

Marcel Grzegorek, uczeń Zespołu Szkół Salezjańskich w Przemyślu 
Krzysztof Kamiński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu 
Bartłomiej Wojdyło, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac oraz opiekunom merytorycznym bardzo mocno gratulujemy!

 

„Biuletyn IPN” nr 6/2021 – Poznański Czerwiec ’56


Minęło 65 lat od poznańskiej rewolty w Czerwcu 1956 roku. IPN w wydanej publikacji przypomina ten wielki bunt Poznaniaków.

Bunt, który na transparentach wołał:
Chleba i wolności!
Ale też bunt, który na zdobytym gmachu komunistycznej partii wywiesił radykalne żądanie: Śmierć zdrajcom!
Strajk, który objął niemal wszystkich poznańskich robotników, demonstracja w ścisłym centrum z udziałem co najmniej 100 tys. osób, zdobyte budynki Miejskiej Rady Narodowej, Komitetu Wojewódzkiego PZPR, Komendy Wojewódzkiej MO i więzienia przy Młyńskiej, krwawe walki w sąsiedztwie gmachu Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego przy Kochanowskiego, wreszcie wojskowa pacyfikacja jednego z największych polskich miast, która pociągnęła za sobą kilkadziesiąt ofiar i setki rannych – to wszystko składa się na bilans tragicznego Czerwca ’56.

W numerze Biuletynu zostały ukazane również strajki z Czerwca 1976 r., które zainicjowały nową opozycję antykomunistyczną w PRL.
Co ciekawe, strajki te objęły nie tylko miasta, które zachowały się w zbiorowej pamięci: Ursus, Radom i Płock…

Do „Biuletynu IPN” dołączono płytę DVD z filmem Poznań 56 w reżyserii Filipa Bajona.


Źródło:
https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/biuletyn-ipn/144515,Biuletyn-IPN-nr-62021-Poznanski-Czerwiec-56.html

 

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że prawo do strajku jest nadrzędne względem swobód gospodarczych. Prawa pracowników, wolność zrzeszania się, prawo do strajku nie stanowią przeciwwagi dla swobody przedsiębiorczości dla firm.
Do wyroku przyczyniła się bez wątpienia sprawa sporu pracowników portowych ze spółką Holship Norge AS w porcie Drammen. Pracodawca próbował zerwać układ zbiorowy zawarty w 1976 r., w którym zobowiązał się m. in. do zatrudniania wykwalifikowanych dokerów na stabilnych warunkach (stała umowa i ilość godzin pracy). Po tym, jak przedsiębiorstwo naruszyło umowę i zaczęło zatrudniać pracowników dorywczo, norweski Związek Zawodowy Pracowników Transportu (NFT) zorganizował bojkot statków należących do firmy. Norweski Sąd Najwyższy orzekł, że to pracownicy postąpili niezgodnie z prawem narażając przedsiębiorstwo na straty.
W praktyce oznaczało to ogromny krok wstecz w walce o prawa pracownicze. Dzięki Interwencji NFT i LO, przy wsparciu EKZZ, ETPCz podjął decyzję, która swobody przedsiębiorców stawia pod prawami pracowników.
Isabelle Schomann, Sekretarz Konfederalny EKZZ w słowie komentarza zauważyła, że wyrok, chociaż korzystny dla pracowników, nadal pozostawia zbyt dużą swobodę w ograniczaniu praw człowieka w zestawieniu z argumentami ekonomicznymi, co jest niedopuszczalne.

Źródło: http://solidarnosc.wroc.pl/prawo-do-strajku/

 

W piątek 18 czerwca Piotr Duda złożył u Marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych. Na miejscu byli nasi dziennikarze.
– Złożyliśmy dziś na ręce pani Marszałek Sejmu wniosek, wraz z podpisami, pod inicjatywą obywatelską #emeryturazastaż. Teraz mamy dwa tygodnie na to, aby pani Marszałek ten wniosek przyjęła, zarejestrowała i jeżeli wszystko będzie dobrze, to od początku lipca będziemy prowadzić kampanie i zbierać podpisy, by zebrać ich ostateczną ilość. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, z końcem września wniosek powinniśmy mieć gotowy, wraz z podpisami, aby przekazać go do Sejmu – powiedział na wstępie briefingu prasowego, zorganizowanego na terenie Sejmu, Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność”.

Więcej TUTAJ

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 104

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................