Partnerzy społeczni przeciwko rządowym próbom wprowadzania błędnych rozwiązań
Pięć reprezentatywnych organizacji partnerów społecznych przyjęło 21 listopada 2017 r. wspólne negatywne stanowisko w sprawie zgłoszonego niespodziewanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz innych ustaw (druk sejmowy 1974) dotyczącego zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
NSZZ Solidarność i Forum Związków Zawodowych oraz po stronie pracodawców: Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Business Centre Club, wskazują, że doszło do rażącego naruszenia zasad opiniowania projektów ustaw oraz działania Rady Dialogu Społecznego. Zdaniem partnerów społecznych zniesienie ograniczenia podstawy wymiaru spowoduje, że w perspektywie długofalowej narośnie poważny społeczny problem wynikający z rozwarstwienia wysokości świadczeń emerytalnych. Partnerzy społeczni mają także poważne zastrzeżenia do prawidłowości oceny skutków regulacji towarzyszącej projektowi. Projekt rządowy potęguje sytuację, w której koszty funkcjonowania sytemu ubezpieczeń społecznych obciążają w nieproporcjonalny sposób pracowników w stosunku do innych osób obecnych na rynku pracy.
– Dla NSZZ Solidarność ten projekt jest bulwersujący nie tylko ze względu na tryb jego procedowania, który w naszej ocenie ma charakter niekonstytucyjny, ale także ze względu na fakt, iż stanowi on potwierdzenie tezy, ze rząd odrzuca wnioski strony związkowej dotyczące równego obciążenia pozapłacowymi kosztami pracy pracowników i innych kategorii osób takich jak osoby samozatrudnione czy zleceniobiorcy – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ Solidarność. – Rząd lekceważy nasze postulaty dotyczące wprowadzenia pełnej kumulacji tytułów ubezpieczeniowych, pełnego „ozusowania” umów zleceń, czy modyfikacji zasad odprowadzania składki przez osoby prowadzące działalność gospodarczą – dodaje ekspertka.
Także Rada Nadzorcza ZUS negatywnie zaopiniowała projekt.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl
Zmiany w projekcie o wolnych niedzielach: Od 2020 roku wszystkie niedziele wolneUstawa wejdzie w życie 1 marca w 2018 roku, czyli pierwsze dwa miesiące przyszłego roku będzie bez zmian. W roku 2018 będziemy mieli sytuację, że w każdym kolejnym miesiącu będą dwie niedziele handlowe. W roku kolejnym, 2019, będzie to jedna niedziela w miesiącu, po to by 2020 roku dojść do stanu oczekiwanego w kształcie przedłożonym w inicjatywie obywatelskiej" - powiedział Janusz Śniadek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Źródło: www.tysol.pl Zapraszamy na "Wypominki patriotyczne"W imieniu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” zapraszamy na „Wypominki patriotyczne”, które odbędą się 12 listopada 2017 roku w kościele pw. NMP Królowej Polski w Jarosławiu, ul. 3 Maja 12: Wieliczka - posiedzenie Komisji Krajowej"Walczcie o wolne niedziele. To wynika z waszej tożsamości. Nie jest to tylko niedziela dla Boga, ale także niedziela człowiecza i tym samym Boża" - podkreślił w homilii metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Pasterz krakowskiego Kościoła przewodniczył mszy św. sprawowanej w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce na rozpoczęcie obrad Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Pierwszego dnia obrad Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w Wieliczce odbyło się spotkanie robocze w sprawie powołania pierwszego w Polsce i na świecie centrum badającego fenomen Solidarności. Więcej tutaj Źródło: Izabela Kozłowska, www.tysol.pl
Chcemy pracowniczej konstytucji!Na Zachodzie układy zbiorowe pracy to chleb powszedni. U nas wciąż uważane są za archaizm, rozwiązanie niepotrzebne i niepraktyczne. Niesłusznie – i dlatego Solidarność będzie o nie walczyć. O tym w Temacie Tygodnia 43. numeru „Tygodnika Solidarność”, poświęconym właśnie układom zbiorowym. "Układy zbiorowe to nie archaizm, ale rozwiązania będące konstytucją dla pracowników w XXI wieku. Wielokrotnie słyszymy, że to kodeks pracy jest tym podstawowym wymiarem prawa dla pracownika i obowiązku dla pracodawcy, ale uważamy że partycypacja pracownicza na poziomie kodeksu pracy to nie jest to, o co nam chodzi. Układy zakładowe, zbiorowe, ponadnarodowe, to przyszłość nie tylko w naszym kraju, ale i Europie" - mówił Piotr Duda w rozmowie z Maciejem Chudkiewiczem z "Tygodnika Solidarność".
Źródło: www.tysol.pl, www.solidarnosc.org.pl |