KSN NSZZ Solidarność

40. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

Zakończyła się jubileuszowa, 40. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. W dniach 17-18 września 2022 r. tysiące członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” przybyłych z całej Polski do Częstochowy, modliło się oddając Jasnogórskiej Pani swoje osobiste i zawodowe sprawy.  Jak co roku razem z pielgrzymami modliła się najbliższa rodzina błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W tegorocznej Pielgrzymce uczestniczyli  siostra błogosławionego Kapelana Solidarności, Teresa oraz brat Józef z rodzinami.

Hasło tegorocznej pielgrzymki to: „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”.

Głównym organizatorem tegorocznej pielgrzymki był Region Toruńsko - Włocławki NSZZ „Solidarność”, a Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” był jej współorganizatorem. 

 

 

fot. Małgorzata Kaczyńska

Jubileuszowa Pielgrzymka Ludzi Pracy zakończyła się uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski i Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej  zebrani pielgrzymi wysłuchali listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w jego imieniu odczytał Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP (więcej na tysol.pl). W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego list skierowany do uczestników 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę odczytała Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej (więcej na tysol.pl).

Do zgromadzonych pielgrzymów swoje przemówienie skierował także Piotr Duda, Przewodniczący NSZZ „Solidarność”, który odwołując się do tradycji pielgrzymowania ludzi pracy i osoby błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki  mówił o fundamentalnych wartościach, które są siłą Solidarności. Poniżej fragmenty wystąpienia Piotra Dudy:

Pogoda nas  nie rozpieszcza, ale na modlitwę zawsze jest dobry czas i dobra pogoda. Dlatego jak co roku na Jasnej Górze w trzecią sobotę i niedzielę  września spotykają się ludzie pracy, nie jednego zawodu i niejednej branży, tylko tak, jak tego sobie życzył ksiądz Jerzy Popiełuszko – ludzie pracy, aby podziękować Jasnogórskiej Pani za opiekę.

Każdy z nas przybywa dzisiaj w swojej intencji, w intencji swojej rodziny, swoich najbliższych, ale także tej rodziny z zakładu pracy, bo przecież reprezentujecie całą Polskę, całą Solidarność i zakłady pracy w których ciężko pracujecie. Oddając je w opiekę Jasnogórskiej Pani  zawsze wyjeżdżamy z Jasnej Góry z tą wielką nadzieją, że będziemy mogli pracować przez najbliższy rok w zdrowiu, że nie spotka nas nieszczęśliwy wypadek w miejscu pracy i że przede wszystkim to miejsce pracy będzie i będzie godnie wynagradzane, a w zakładzie pracy pracownicy będą traktowani w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy, bo tak do nas mówił ksiądz Jerzy Popiełuszko, abyśmy jako Solidarność stali na straży wartości, tych wartości które są dla nas bardzo ważne.

Dla nas, dla ludzi Solidarności bardzo ważne są wartości, które mamy wpisane w naszym Statucie - wartości chrześcijańskie i naukę społeczną Kościoła. Wiara, nadzieja, miłość Polsce to słowa które zostały wyszyte na naszym historycznym sztandarze Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego  w Gdańsku w sierpniu 1980 roku. […] Na nim jeszcze nie ma loga Solidarności ale jest wizerunek Jasnogórskiej Pani. Stoczniowcy w sierpniu 1980 roku zawierzyli ludzi pracy i Solidarność Jasnogórskiej Pani, już wtedy. Dlatego też dla nas tak bardzo ważne jest, aby pracować na rzecz ludzi pracy z Jasnogórską Panią, ale także z Bogiem w sercu. I nie ma innych wartości! O inne wartości nasi starsi koledzy i koleżanki nie walczyli. Patrząc na naszą prawą i lewą stronę, na nasze poczty sztandarowe i nasze sztandary które mamy, których jest tysiące, na każdym sztandarze jest wizerunek  naszego Patrona, Jasnogórskiej Pani albo świętych Patronów. Bo taka jest Solidarność, taki jest Związek Zawodowy Solidarność.  To jest nasza siła!

To pielgrzymowanie jest bardzo ważnym elementem działalności naszego Związku, bo to przecież realizacja testamentu naszego Patrona, ale wiemy, że przede wszystkim codzienną pracą z Bogiem w sercu,  w miejscu pracy niesiemy pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują, czyli członkom Związku i pracownikom.”

Odnosząc się do aktualnej sytuacji społecznej i politycznej Piotr Duda powiedział:  

„Żyjemy w trudnych czasach. […] Dzisiaj martwimy się o nasze miejsca pracy. Martwimy się, że w związku z galopującymi cenami energii elektrycznej i gazu  nasze miejsca pracy są zagrożone. Dlatego będziemy prowadzić intensywny dialog społeczny, a jeżeli nie, to będziemy protestować, aby wspólnie z rządem wypracować rozwiązania, które nie pozwolą aby zniszczyć naszą gospodarkę, tak mozolnie budowaną przez wszystkie lata. To także moment, w  którym trzeba powiedzieć, że na poziomie Solidarności i rządu ten dialog jest. Najlepszym tego przykładem jest propozycja wzrostu minimalnego wynagrodzenia na rok 2023. Trudne rozmowy, trudny dialog, ale dialog, który przynosi pozytywne efekty. Dlatego przed nami kolejne ciężkie rozmowy z rządem, o którym uważamy, że w trudnych rozmowach możemy dojść do porozumienia.”

Wojna na Ukrainie i odpowiedź Polaków na potrzeby uchodźców wojennych, była kolejnym tematem poruszonym podczas wystąpienia Piotra Dudy, podczas którego powiedział do zebranych:  

Solidarność otworzyła swoje serca. Przyjęliśmy naszych gości z Ukrainy jak do swojej rodziny, bo na tym polega solidarność. Ale dzisiaj musimy być jeszcze bardziej solidarni z narodem Ukraińskim, bo oni dzisiaj walczą nie tylko o swoją wolność, ale także o wolność Polski i całej Europy.”

Po rozpoczęciu Mszy Świętej słowa powitania wygłosił przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, który zwrócił się do pielgrzymów:

„Jesteście dzisiaj tutaj, bo chcecie być wierni przesłaniu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, który przyprowadził Was tutaj po raz pierwszy w 1983 roku, po smutnym czasie stanu wojennego i drugiej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. Przywiódł Was przed oblicze Maryi bo doskonale wiedział, że aby nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać trzeba być blisko serca Matki, która stała pod krzyżem swojego Syna. Trzeba uchwycić się Tej, która potrafiła wybaczyć oprawcom i zachować do końca wiarę w zwycięstwo dobra, miłości  i życia. To Ona jak nikt inny, swoim prostym nazareńskim stylem życia uczy nas cnoty skromności, uczciwości, pracowitości. Wskazuje również na szacunek dla wysiłku drugiego człowieka, potrzebę samoograniczenia konsumpcji, racjonalną oszczędność i poszanowanie każdej własności. Ona uczy nas  solidarności i wrażliwości na potrzeby innych.

Testament, jaki pozostawił nam błogosławiony ksiądz Jerzy oznacza wierność Ewangelii. Wierność w każdych okolicznościach, niezależnie od ceny jaką przyjdzie za tę postawę zapłacić. 

Święty Łukasz ewangelista przypomni nam dzisiaj słowa Jezusa „Kto w małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny, a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie”.

Błogosławiony kapelan Solidarności  był wierny konkretnym, codziennym zobowiązaniom, dlatego kiedy nadszedł czas ostatecznej próby pozostał wierny Ewangelii, niczego nie udawał, nie szukał drogi na skróty, nie dostosowywał nauczania do rygorów cenzury, jaka wówczas obowiązywała. Wiedział, że każdy człowiek  bez wyjątku zasługuje na to, by głosić mu prawdę z miłości. Pozostał niezmienny w swoim nauczaniu i świadectwie życia tak wobec przyjaciół jak i tych, którzy byli do niego wrogo usposobieni. Wiedział, że jako kapłan powinien być szczery  i otwarty wobec każdego człowieka, niezależnie od ceny ją przyjdzie mu za tę postawę zapłacić. Dzisiaj temu świadectwu życia okupionemu męczeńską krwią chcą być wierni polscy robotnicy, ludzie ciężkiej pracy, dlatego przychodzą do Ciebie Maryjo abyś wsparła i umocniła ich postanowienia, a za to serdecznie Wam drodzy siostry i bracia dziękujemy.”

Podczas Mszy Świętej homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel, który obwołując się do 40-letniej tradycji pielgrzymowania ludzi pracy powiedział: „Historia Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę to lata modlitwy oraz wysiłku i zaangażowania konkretnych ludzi. U jej początków było wielu ludzi wiary, dobrej woli, ale przede wszystkim był charyzmatyczny kapłan, obrońca praw człowieka i męczennik, bł. ks. Jerzy Popiełuszko” (więcej na tysol.pl).

Na zakończenie Eucharystii, główny celebrans Ksiądz Arcybiskup Józek Kupny zwrócił się do pielgrzymów tymi słowami:

„Musimy  być solidarni i te siły do solidarności, także z narodem ukraińskim, my właśnie czerpiemy tutaj. Proszę Was, byście nie przestali być solidarni, by w Waszych sercach nie zabrakło nadziei, miłości. Proszę także o to, aby tej postawy solidarności nie zagubić, żeby ją w sobie rozwijać, żeby żyć postawą solidarności.”

Na zakończenie uroczystości nastąpiło symboliczne przekazanie obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności wraz relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty, Regionowi Śląsko – Dąbrowskiemu NSZZ „Solidarność”, który będzie organizatorem przyszłorocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy.

fot. Małgorzata Kaczyńska

Podczas pielgrzymki na Jasnej Górze działała Mobilna Strefa Zdrowia, gdzie można było wykonać profilaktyczne badania i skorzystać z porad medycyny pracy. Mobilna Strefa Zdrowia to wspólna inicjatywa Pary Prezydenckiej, NSZZ Solidarność i Grupy PZU. 


Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę odbywa się co roku w trzecią sobotę i niedzielę września. Jej inspiratorem był błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, który w 1983 roku zorganizował pierwszą pielgrzymkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później, w intencji dobrej i godnej pracy oraz godnego traktowania pracowników na Jasną Górę przybyli pielgrzymi z wielu regionów Polski. Pielgrzymce w 1984 roku również przewodniczył ks. Jerzy Popiełuszko, który miesiąc później, w październiku, poniósł męczeńską śmierć.

Od czterech dekad, ludzie pracy gromadzą się na Jasnej Górze przy obrazie Matki Bożej Królowej Polski i modlą się wspólnie za siebie nawzajem, za swoje rodziny, zakłady pracy oraz za Ojczyznę. Głównym punktem dwudniowej pielgrzymki jest Msza św. na jasnogórskim szczycie. W programie są także droga krzyżowa, nocne czuwanie i okolicznościowe wystawy i prelekcje.


Małgorzata Kaczyńska

Komisja Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" ds. Komunikacji i Rozwoju Związku