Karty Rabatowe

Związkowe Gadżety



Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 738853
Start No images

10 lat temu, 29 grudnia 2012 r., zmarł abp Ignacy Tokarczuk. Nazywano go biskupem niezłomnym i podporą dla opozycjonistów.
"Był wyjątkową postacią w najnowszej historii Polski. Zasłużył na to, by nazywano go "duchownym niezłomnym". Duchowny, który przez swoją bezkompromisową postawę był w okresie PRL traktowany przez władze i służby jako wróg ustroju. Był autorytetem nie tylko w środowisku duchowieństwa, ale także wśród osób świeckich. Nigdy nie wahał się stanąć w obronie osób prześladowanych i krzywdzonych przez komunistów" - powiedział PAP historyk i rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz.

"Biskup Tokarczuk mocno zaangażował się w działania NSZZ "Solidarność" w Przemyślu i całym regionie. Wspierał osoby internowane.

W latach 70. i 80. Kuria biskupia w Przemyślu była enklawą wolności. Dla osób związanych z opozycją był "podporą", człowiekiem, który pomagał, wspierał i nie szedł na żadne kompromisy z komunistyczną władzą" - wyjaśnia historyk z IPN. "Duchowny dzielnie przetrwał liczne represje, które ustały dopiero po 1989 r. Nigdy się nie ugiął" - tłumaczy Leśkiewicz.

WięcejTutaj

Źródło: www.niedziela.pl

Więcej…

 

 

Z tomiku poezji Teresy Paryny "Od bólu do nadziei..."

MADONNA GRUDNIOWA

W ten czas kainowy -
w noce oniemiałe, 
w czarne południa
bez słońc.
Kiedy już nic nie zostało
oprócz milczenia kraty,
prócz załamania rąk.
Przyszłaś nadzieją brzemienna
Madonno grudniowa -
opiekunko internowanych,
pocieszycielko osieroconych,
by w litanii krzywd
utulić nasze przerażenie
przed bratem...
(1998 r.)

Więcej…

 

W 1980 roku społeczeństwo polskie podjęło walkę o podmiotowość i godność człowieka, a stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 r. miał to zniszczyć. Miał również zniszczyć Solidarność i organizacje opozycyjne.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w Regionie Przemyskim 89-ciu działaczy Solidarności i środowisk opozycyjnych internowano w Uhercach i Łupkowie. 23 działaczy aresztowano i skazano na więzienie lub na karę grzywny oraz wielu działaczy Solidarności wyrzucono z pracy. W domach wielu działaczy SB przeprowadziła rewizje. W nocy z 2 na 3 kwietnia 1982 r. SB i ZOMO dokonało zbrodni na osobie Mieczysława Rokitowskiego z Przemyśla, który przebywał w zakładzie karnym w Załężu, fałszywie oskarżony o kolportaż ulotek i działalność opozycyjną.

Więcej…

 

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" po dzisiejszym, nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zawieszeniu jutrzejszego Marszu Godności.

Więcej informacji wkrótce na stronie Komisji Krajowej.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 17 z 121

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................