List otwarty Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność"
w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela
Ustawa – Karta Nauczyciela to „dziecko” NSZZ „Solidarność”. Jest ona efektem negocjacji NSZZ „Solidarność” z ówczesnymi władzami i ma charakter ponadzakładowego układu zbiorowego pracy, którego bronimy od 35 lat.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podczas negocjacji projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych doprowadziła do korzystnych zmian w Karcie Nauczyciela, które obejmują:
1. Ujednolicenie pensum dydaktycznego nauczyciela pedagoga, logopedy, psychologa, doradcy zawodowego do 22 godzin i nauczyciela wspomagającego w klasach integracyjnych do 20 godzin.
2. Usunięcie z systemu oświaty stanowiska asystenta nauczyciela, zatrudnianego na podstawie Kodeksu pracy.
3. Obowiązek w pierwszej kolejności zwiększania wymiaru zatrudnienia nauczycielowi, któremu wcześniej to zatrudnienie ograniczono (w tej samej szkole).
4. Umożliwienie kontynuowania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze mniejszym niż ½ etatu.
5. Możliwość uzupełniania etatu w innej szkole w przypadku zatrudnienia w macierzystej szkole poniżej ½ etatu.
6. Możliwość zwiększenia wynagrodzeń nauczycielom praktycznej nauki zawodu.
7. Zatrudnianie nauczycieli w przedszkolach niepublicznych na podstawie umowy o pracę, a nie na umowy cywilnoprawne.
Nadal obowiązuje:
- urlop zdrowotny dla nauczycieli,
- wypłata wynagrodzenia nauczycieli „z góry”,
- dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. „trzynastka”,
- zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w szkołach i placówkach oświatowych,
- nauczyciele publicznych przedszkoli są objęci Kartą Nauczyciela.
Wobec powyższych zapisów nie było planów zmian i nie trwają żadne prace legislacyjne w tym zakresie. Rozpowszechniane plotki o likwidacji ww. uprawnień nauczycieli są bezczelnymi kłamstwami.
Rada KSOiW zgłosiła swoje zastrzeżenia do zapisów w Ustawie o finansowaniu zadań oświatowych dotyczących m.in. udzielania urlopów dla poratowania zdrowia, awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podejmuje działania przeciwko wprowadzeniu tych niekorzystnych zmian w Karcie Nauczyciela. Stosowne wnioski zostały przekazane parlamentarzystom partii rządzącej. Zwróciliśmy się do Prezydenta RP o zawetowanie Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych w zakresie urlopów dla poratowania zdrowia, awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli.
Ryszard Proksa
Przewodniczący KSOiW NSZZ "Solidarność"
Partnerzy społeczni przeciwko rządowym próbom wprowadzania błędnych rozwiązańPięć reprezentatywnych organizacji partnerów społecznych przyjęło 21 listopada 2017 r. wspólne negatywne stanowisko w sprawie zgłoszonego niespodziewanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz innych ustaw (druk sejmowy 1974) dotyczącego zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Także Rada Nadzorcza ZUS negatywnie zaopiniowała projekt. Źródło: www.solidarnosc.org.pl
Zmiany w projekcie o wolnych niedzielach: Od 2020 roku wszystkie niedziele wolneUstawa wejdzie w życie 1 marca w 2018 roku, czyli pierwsze dwa miesiące przyszłego roku będzie bez zmian. W roku 2018 będziemy mieli sytuację, że w każdym kolejnym miesiącu będą dwie niedziele handlowe. W roku kolejnym, 2019, będzie to jedna niedziela w miesiącu, po to by 2020 roku dojść do stanu oczekiwanego w kształcie przedłożonym w inicjatywie obywatelskiej" - powiedział Janusz Śniadek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Źródło: www.tysol.pl Zapraszamy na "Wypominki patriotyczne"W imieniu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” zapraszamy na „Wypominki patriotyczne”, które odbędą się 12 listopada 2017 roku w kościele pw. NMP Królowej Polski w Jarosławiu, ul. 3 Maja 12: |