Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka
W 2018 r. przypada 100. rocznica urodzin Ks. Abpa Ignacego Tokarczuka, pierwszego metropolity przemyskiego, niestrudzonego krzewiciela norm etycznych, przywódcy duchowego w czasach komunizmu.
Sejm RP oraz Sejmik Województwa Podkarpackiego ustanowili rok 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. „Dedykowanie roku 2018 Ignacemu Tokarczukowi wiąże się z przypadającą z 100. rocznicą urodzin arcybiskupa, który przez wiele dekad jako ordynariusz archidiecezji przemyskiej był duchowym przywódcą mieszkańców Podkarpacia i ich zmagań z komunistycznym systemem” – czytamy w uchwale radnych Sejmiku.
W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin śp. Ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka:
- 13 stycznia br. odbyła się “Sesja naukowa z okazji 100. rocznicy urodzin Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka”. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach V Festiwalu Kultury Rzeczypospolitej i rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem abpa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego, w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Na rozpoczęcie części naukowej głos zabrał Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, który przypomniał, że 8 czerwca 2017 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Większość z nas go pamięta jako człowieka niezłomnego – mówił Marszałek Kuchciński, który na zakończenie swojego wystąpienia, na ręce dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jana Jarosza, przekazał oryginał uchwały do zbiorów Muzeum (Źródło: www.przemyska.pl).
- 1 lutego br. (w dzień urodzin) o godz. 8.30 rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Deus Caritas w życiu ks. abp. Ignacego Tokarczuka” (Deus Caritas - Bóg jest miłością) - aula Instytutu Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W ramach konferencji obok sesji wykładowych przedstawiona zostanie sztuka o Księdzu Arcybiskupie (klerycy WSD Przemyśl) oraz wywiad z ks. abp. Ignacym Tokarczukiem z archiwum TVP Rzeszów. Poza tym: wernisaż wystawy z okazji 100. rocznicy urodzin (godz. 17.00 w Muzeum Archidiecezjalnym) oraz msza św. o godz. 18.00 w Bazylice Archikatedralnej.
Fot.: www.parafia-gorzanka.pl
Wyższe limity zwolnieńOd 1 stycznia 2018 r. znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza wyższe limity zwolnień z PIT m.in.: Źródło:serwiskadrowego.pl Rozwój Związku w 2017 rokuOstatni rok dla organizatorów Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” był wyjątkowo pracowity i skomplikowany. Połączenie działów rozwoju i szkoleń, współpraca z regionami, kilkanaście kampanii lokalnych, ogólnopolskich a także międzynarodowych. Działając wspólnie z organizatorami z regionów udało nam się przyłączyć do związku prawie 1 600 nowych członków. Utworzyliśmy 22 nowe organizacje związkowe i rozwinęliśmy ponad 80 już istniejących. Podpisaliśmy kilka umów o współpracy z instytucjami międzynarodowymi, regionami oraz komisjami zakładowymi. Uczestniczyliśmy w pracach zespołu ds. rozwoju związku przy KK, byliśmy wszędzie tam, gdzie poruszano temat organizowania pracowników. Więcej: tutaj Źródło: www.solidarnosc.org.pl Emerytury: Prezydent podziela ocenę "Solidarności", że rząd naruszył standardy dialogu społecznegoAndrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą "dochowania standardów procesu legislacyjnego”. Źródło, więcej: http://www.tysol.pl/a14878-Emerytury-Prezydent-podziela-ocene-Solidarnosci-ze-rzad-naruszyl-standardy-dialogu-spolecznego
Zmarł autor słynnego plakatu Solidarności "W samo południe 4 czerwca 1989"Tomasz Sarnecki zmarł w nocy z 2 na 3 stycznia – podała na Facebooku żona artysty Monika Sarnecka. Tomasz Sarnecki urodził się w 1966 r. w Warszawie. Ukończył studia na wydziale grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracował z wojskowymi instytucjami, m.in. Dowództwem Garnizonu Warszawa i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jedną z jego najważniejszych prac jest słynny plakat Solidarności "W samo południe 4 czerwca 1989", który został rozwieszony wcześnie rano w dniu wyborów. "Tomek, jeśli już podejmował się czegokolwiek, robił to tak, że wszyscy byli zdumieni tym, że tak może wyglądać polska rekonstrukcja. Uczestniczył w rekonstrukcjach bitwy nad Bzurą, a prezentowana przez niego znakomita rekonstrukcyjna sylwetka oficera była hołdem dla jego dziadka, oficera kpt Janusza Sarneckiego, który poległ 18.09.1939 r. w rejonie Śladowa w kampanii 1939 roku w Polsce. Przez wiele lat doskonale współpracował z Komendą Garnizonu Warszawa i był inicjatorem odtworzenia sztandaru Batalionu Stołecznego" – przypomina Stowarzyszenie Historyczne „Cytadela” na swojej stronie internetowej. Źródło: http://telewizjarepublika.pl/zmarl-tomasz-sarnecki,58905.html
|