KSN NSZZ Solidarność

Ś.P. Kol. Stefan Kubowicz

Z wielkim żalem informujemy, że zmarł  Kol. Stefan Kubowicz. 
Człowiek, który całe swoje życie poświęcił niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi oraz idei Solidarności.

Wieloletni przewodniczący Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ "Solidarność" oraz Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" , skarbnik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaczeniami: Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”, Honorowej Statuetki „Przyjaciel Oświaty”, Zasłużony dla Regionu Małopolskiego.

           


O Stefanie można powiedzieć, że był „Solidarnością”. Od rana do późnych godzin nocnych, a w nocy też pewnie śnił o „Solidarności”. Poznaliśmy się chyba w 1990 roku, gdy został przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty. Od tego czasu związały się nasze losy, a także losy Krajowej Sekcji Oświaty i Krajowej Sekcji Nauki.

Od 1992 roku nasze drogi zostały powiązane formalnie, gdy został przewodniczącym Sekretariatu Nauki i Oświaty. Sekretariat  tworzyło kilka sekcji. Dwie największe, to Krajowa Sekcja Oświaty i Krajowa Sekcja Nauki. W pełni honorował autonomię Krajowej Sekcji Nauki. Spotykaliśmy się dość często, a szczególnie z okazji kontaktów międzynarodowych. Wspólnie, wraz z innymi delegatami naszych Sekcji, uczestniczyliśmy w europejskim ruchu związkowym. Nasze Sekcje były założycielami International Education.

Oczywiście największym Jego pragnieniem było dobre ukształtowanie polskiej oświaty. Zabiegał o dobre warunki pracy nauczycieli. Bezgranicznie poświęcał się pracy związkowej. Oprócz mnogości problemów związanych z oświatą prowadził także przez kilka lat finanse Związku. Często wsiadał do samochodu i pędził z Gdańska na drugi kraniec Polski, by omówić doraźne problemy kolegów z „Solidarności” oświatowej. Był dobrym kierowcą.

Nadmiernie się eksploatował. Organizm nie wytrzymał. Przez kilka ostatnich lat był przykuty do łóżka, ale utrzymywał ciągły kontakt telefoniczny i internetowy z kolegami. Wysyłał nam wynalezione w internecie rozmaite filmiki zawierające jakiś sympatyczny morał lub życiową refleksję.

Stefan promieniował życzliwością do ludzi. 

Będzie nam Go bardzo brakowało.

Janusz Sobieszczański


Pogrzeb śp. Stefana  odbędzie się w dniu dzisiejszym o godz. 12 w Kasinie Wielkiej.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju. Amen.

 


Kategorie: Ogólne