Są chętni na kupno Krośnieńskich Hut Szkła w upadłości likwidacyjnej. Dwóch inwestorów chce zapłacić za spółkę zarządzaną przez syndyka więcej, niż wynosi cena wywoławcza. Ujawniono oferty przetargowe. Sąd wstrzymał się jednak z ogłoszeniem sprzedaży. Postanowił sprawdzić czy jeden z inwestorów jest z Unii Europejskiej.
To czternasty z kolei przetarg na sprzedaż Krośnieńskich Hut Szkła. Tadcaster, spółka z Malty z siedzibą w Warszawie, działając w imieniu funduszu inwestycyjnego z RPA, zaoferowała za krośnieńskie huty ponad 121mln złotych. Drugi z oferentów, Centrum Nowoczesnych Technologii z Sosnowca, ponad 110milionów. Obie oferty przebiły cenę wywoławczą wynoszącą 105 milionów złotych. Wydanie postanowienia sądu o sprzedaży wydawało się formalnością.
Jacek Taźbirek, Centrum Nowoczesnych Technologii w Sosnowcu - Z przykrością konstatuję, że oferta konkurencji jest wyższa, oczywiście gratuluję, życzę wszystkiego dobrego poczekam na kolejne okazje.
Adam Pietruszkiewicz, pełnomocnik spółki Tadcaster - Przez ostatnie kilka miesięcy myśmy robili bardzo dokładne badanie spółki aby mieć pewność, że dokładnie rozumiemy działalność produkcję, produkty i możliwości rynkowe spółki i jesteśmy przygotowani aby przejąć zakład.
W przetargowym posiedzeniu Sądu Gospodarczego , uczestniczyli też przedstawiciele związków zawodowych. Ich komentarze dotyczące przyszłego właściciela Hut były więcej niż ostrożne.
Marek Zajdel, Związek Zawodowy Pracowników KHS - Żeby dogonić świat w branży szklarskiej, musi nowy właściciel zainwestować w park maszynowy.
Jan Fiejdasz, Związek Zawodowy Pracowników KHS - Spółka, która się zaangażowała w zakup jest praktycznie nieznana. Wygląda na to, że niespecjalnie, że nie specjalizuje się w produkcji.
Wojciech Jarząb, NSZZ Solidarność Regionu Podkarpacie - To jest wyzwanie: jest lepszy pracodawca to się łatwiej dogadać jest gorszy to jest trudniej ale zawsze walczymy o to samo. Trzy sprawy, umowy, warunki pracy i godna płaca.
Sąd Gospodarczy wstrzymał się z ogłoszeniem wyboru oferenta dając spółce Tadcaster miesiąc na wykazanie, że jej właściciel jest obywatelem Unii Europejskiej.
Marek Leszczak, syndyk KHS - To jest wymóg formalny składania oferty, czyli jeżeli ktoś jest cudzoziemcem to jest potrzebna zgoda MSW.
Sprawa sprzedaży Krośnieńskich Hut Szkła może się więc rozstrzygnąć 28 lipca. Zakład w 2009 roku, sąd ogłosił upadłość likwidacyjną. Mimo to, przez ponad 7 lat, syndyk prowadził tu działalność zatrudniając ponad 2 tysiace osób.