Dziś jest: Czwartek 22 maja 2025 Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

Jubileusz ks. Stanisława Marczaka

Jasło, 5 listopada 2017 r.

W dniu 5 listopada 2017 r. w kościele pw. Św. Stanisława BM w Jaśle została odprawiona uroczysta Msza Św. dziękczynna za 80 lat życia ks. dra Stanisława Marczaka, byłego kapelana jasielskiej „Solidarności” i Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Eucharystii przewodniczył ks. dr Stanisław Marczak, a homilię wygłosił ks. prof. Piotr Steczkowski.

Wśród licznie zgromadzonych wiernych we mszy św. uczestniczyli: Senator RP - Alicja Zając, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego - Maria Kurowska, Prezes Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” - Kazimierz Rozenbeiger, przedstawiciele władz Miasta i Powiatu Jasielskiego oraz członkowie i sympatycy naszego Związku na czele z Przewodniczącym Zarządu Regionu Podkarpacie - Tadeuszem Majchrowiczem i Zastępcą - Pawłem Pietruszą.

Podczas uroczystości wystawiono poczty sztandarowe Organizacji Związkowych NSZZ „Solidarność” z Gamrat-u i Huty Szkła w Jaśle, a także I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

Poniżej przedstawiamy krótki życiorys dostojnego Jubilata.

Ks. dr Stanisław Marczak urodził się 31 października 1937 r. w Jaśliskach. Szkołę podstawową ukończył w swojej rodzinnej miejscowości, a potem Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie. W 1955 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1961 r. z rąk biskupa Franciszka Bardy. Prowadził pracę duszpasterską w Zręcinie, Sanoku i Jarosławiu. Po odbyciu studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1975 r. uzyskał tytuł doktora.

W 1974 r. rozpoczął pracę w parafii Św. Stanisława BM w Jaśle, jednocześnie będąc katechetą w I Liceum Ogólnokształcącym w tym mieście. Od początku aktywnie uczestniczył w życiu społeczeństwa jasielskiego, zyskując opinię kapłana zabiegającego o poszanowanie godności człowieka, jego prawa do wolności i sprawiedliwości. W swoich publicznych wystąpieniach piętnował zło i wskazywał drogi prowadzące do naprawy.

Gdy w 1980 r. tworzono pierwsze struktury Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” ks. dr S. Marczak wspierał te działania służąc radą i bezpośrednią pomocą. Uczestniczył aktywnie w pierwszym spotkaniu przedstawicieli jasielskich zakładów pracy (25.10.1980 r.), podczas którego powstała Międzyzakładowa Komisja Porozumiewawcza NSZZ „Solidarność” w Jaśle. W stanie wojennym zainicjował odprawianie comiesięcznych mszy św. w jasielskim „Kościółku”, wygłaszając podczas nich homilie przepełnione troską o przyszłość Ojczyzny i godność Polaków. Był w tym czasie szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa poprzez wzywanie na przesłuchania i kierowanie gróźb pod Jego adresem.

Dzięki ks. S. Marczakowi powstało i rozwinęło niezwykłą aktywność Duszpasterstwo Ludzi Pracy. Były to spotkania w Domu Parafialnym parafii Św. Stanisława BM w Jaśle z ludźmi znanymi w Polsce z działalności opozycyjnej.

Ks. S. Marczak służył pomocą w przygotowaniu i zamontowaniu na frontonie „Kościółka” tablic poświęconych pamięci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W 1994 r. rozpoczął pracę jako wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie wychowując wielu kapłanów, którzy pełnią ważne funkcje w hierarchii kościelnej.

W uznaniu Jego zasług dla społeczności jasielskiej w 1999 r. Uchwałą Rady Miejskiej Jasła otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

W 2008 r. przeszedł na emeryturę. Mieszka w Jaśliskach, ale nadal utrzymuje kontakt z Jasłem biorąc aktywny udział w organizowanych tu uroczystościach religijnych czy patriotycznych. Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Solidarni w Jaśle” wspomagając jego działania mające na celu propagowanie historii i działań bieżących NSZZ „Solidarność”.

Za swą niestrudzoną działalność duszpasterską i społeczną został wyróżniony odznaczeniami kościelnymi i państwowymi, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 
 






TS19