Dziś jest: Środa 28 maja 2025 Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

Mobbing, stres i inne zagrożenia w pracy – konferencja w Rzeszowie

10 kwietnia 2025 r.

Aktualne przepisy, najnowsze orzecznictwo, najlepsze praktyki, a także proponowane zmiany. 9 kwietnia 2025 r. w Rzeszowie odbyła się konferencja „Stres – przyjaciel czy wróg? Eliminowanie zagrożeń psychospołecznych, w tym mobbingu”.

Organizatorem wydarzenia był Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie, a współorganizatorem Uniwersytet Rzeszowski. Konferencja miała na celu zapoznanie pracodawców i pracowników ze sposobami zapobiegania i zwalczania zagrożeń psychospołecznych (w tym mobbingu) oraz pogłębienie debaty publicznej na temat przeciwdziałania tym zagrożeniom w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych.

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki podczas wystąpienia powiedział, że zagrożenia dla pracowników wynikające z czynników psychospołecznych w środowisku pracy są coraz bardziej powszechne. Dotyczy to m.in. mobbingu. Zapewnił, że Państwowa Inspekcja Pracy dostrzega ten problem i dlatego jego zwalczanie jest jednym z priorytetowych zadań w 2025 r.

- Ponad 40% pracowników w Polsce spotyka się ze zjawiskiem mobbingu. Organizowane konferencje mają przypominać, że będąc w pracy musimy przestrzegać pewnych zasad wobec siebie.

Dawid Baran, Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie otwierając spotkanie zwrócił uwagę na zmiany zachodzące we współczesnym świecie.

- Środowisko pracy się zmienia. Kiedyś maszyna była problemem w miejscu pracy, bo była ona głównym czynnikiem zawartym w ocenie ryzyka zawodowego. W tej chwili dominujący jest czynnik ludzki, w tym zagrożenia psychospołeczne.

Profesor Adam Reich, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego podziękował za zorganizowanie konferencji w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego, zwracając uwagę na to, że temat mobbingu jest niezwykle trudny, ale bardzo aktualny.

- To ważne, by wypracowywać nowe standardy, by pomóc pracownikom i pracodawcom.

Podczas wydarzenia zostały poruszone najważniejsze zagadnienia dotyczące przeciwdziałania mobbingowi, m.in. obowiązujące regulacje prawne i ich skuteczność. Uczestnicy debatowali o roli pracodawców w przeciwdziałaniu temu zjawisku, dobrych praktykach i skutecznych narzędziach wsparcia pracowników. W panelu dyskusyjnym zaproszeni eksperci dyskutowali o tym, jakie zmiany legislacyjne są konieczne, by lepiej chronić pracowników przed mobbingiem.

Marcin Stanecki powiedział, że trwają prace nad zmianą definicji mobbingu zawartą w kodeksie pracy w tym kierunku, by przepisy były konkretne i dały się zastosować w praktyce. Niezależnie od zapowiadanych zmian legislacyjnych ułatwiających przeciwdziałanie mobbingowi, w terenie działają inspektorzy pracy, którzy mogą wspierać osoby zagrożone działaniem „mobberów”. Często podstawą interwencji są skargi osób nękanych w miejscu pracy.

W 2024 r. do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie, w tym oddziałów w Krośnie, Tarnobrzegu i Przemyślu, wpłynęło łącznie 1943 skarg i wniosków, wśród nich 125 dotyczyło mobbingu i 40 dyskryminacji. Skarżący wskazując w skargach zarzut stosowania mobbingu podnosili, że byli poniżani, upokarzani, szykanowani, ośmieszani i często wyzywani przez przełożonych, co skutkowało pogorszeniem ich samopoczucia, wpływało na zły stan zdrowia i w konsekwencji absencję chorobową bądź zakończenie współpracy – rozwiązanie stosunku pracy. Natomiast najczęściej zgłaszanymi nieprawidłowościami w zakresie dyskryminacji były: dyskryminacja przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku pracy, przy kształtowaniu wynagrodzenia za pracę, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, dyskryminacja przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą ze względu na wiek, przynależność związkową, dyskryminacja przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.

W wydarzeniu wzięli udział: posłowie Zdzisław Gawlik oraz Adam Dziedzic, przedstawiciele władz województwa podkarpackiego z wicewojewodą Wiesławem Bużem, wicemarszałkiem Karolem Ożogiem oraz starostą rzeszowskim Krzysztofem Jaroszem; reprezentanci Okręgowych Inspektoratów Pracy z kraju, uczelni wyższych, organów administracji publicznej, służb mundurowych, urzędów miast i gmin z regionu, przedstawiciele związków zawodowych, a także przedsiębiorcy i pracownicy.

Region Podkarpacie NSZZ "Solidarność" reprezentował na konferencji Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Paweł Pietrusza.

Źródło [foto]: rzeszow.pip.gov.pl

 

 
 






Schowek01