Dziś jest: Niedziela 26 marca 2023 Imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

Piotr Duda o emeryturach stażowych: Jeżeli nie wejdą w życie to będzie porażka, ale nie Solidarności tylko Zjednoczonej Prawicy w wyborach

19 stycznia 2023 r.

– Jeżeli emerytury stażowe nie wejdą w życie to będzie porażka, ale nie Solidarności tylko Zjednoczonej Prawicy w wyborach parlamentarnych. PiSu nie stać na to, żeby te wybory przegrać. Jeśli chcą mówić o tym, że są wiarygodni to muszą usiąść i prowadzić dialog z nami na komisji sejmowej – mówił Piotr Duda, szef “S” na antenie TVP3 Kraków.

W czwartek 19 stycznia przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda był gościem programu “Tematy dnia” w TVP3 Kraków. 

Szef “S” pytany był o to, czy jest zwolennikiem wyższych podatków dla najbogatszych. 

– Zgadzam się z tym, kto więcej zarabia powinien płacić większe podatki, czyli dzielić się tym dobrem, które zostało przez nich wypracowane. Tak jak zawsze “S” mówi - i mówiliśmy to każdemu rządowi- że powinien być większy próg dla tych którzy zarabiają najwięcej. Dziwię się tym, którzy dużo zarabiają a chcą płacić mniej podatków. Ja uważam osobiście, że powinien być także trzeci próg. Jesteśmy usatysfakcjonowani, że Ci którzy zarabiają najmniej płacą 12 proc. A tak faktycznie kwota wolna, która wpisaliśmy z prezydentem Dudą do naszej umowy programowej została zwiększona do 30 tys. złotych. To dla nas wielki sukces, bo chodzi o to, żeby Ci którzy najmniej zarabiają płacili tych podatków jak najmniej – odpowiedział szef “S”. 

Podwyżki w budżetówce

– Solidarność nie odpuszcza, tak jak nie odpuściliśmy kwestii wieku emerytalnego, który rząd PO-PSL podwyższył. Mówiliśmy wtedy “i tak wygramy” i Solidarność zwyciężyła, wiek emerytalny został przez rząd Zjednoczonej Prawicy obniżony do poziomu sprzed reformy. Powstał zarządzeniem premiera Morawieckiego zespół roboczy złożony z przedstawicieli Rządu i Solidarności. Rozmawiamy na temat podwyżek w szerokorozumianej sferze finansów publicznych. Uważamy, że podwyżka na poziomie 7,8 proc. jest niewystarczająca, bo te wynagrodzenia będą nam się spłaszczać. My proponujemy 20 proc. i czekamy, żeby rząd coś zaproponował. Nie może być tak, że rząd tylko nam komunikuje, bo to nie są negocjacje. Negocjacje są wówczas, gdy spotykamy się w połowie drogi – zaznaczył Piotr Duda. 

– Mam nadzieję, że pod koniec marca wypracujemy rozwiązania, które usatysfakcjonują nie tylko nauczycieli i szeroko pojętą sferę finansów publicznych, ale także odmrożą wskaźnik, od którego oblicza się Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – dodał.

Emerytury stażowe

– Jeżeli nie wejdą w życie to będzie porażka, ale nie Solidarności tylko Zjednoczonej Prawicy w wyborach parlamentarnych. PiSu nie stać na to, żeby te wybory przegrać. Jeśli chcą mówić o tym, że są wiarygodni to muszą usiąść i prowadzić dialog z nami na komisji sejmowej – podkreślił Piotr Duda. 

Gdzie jest największa blokada? – dopytywał prowadzący. 

– Blokada jest polityczna. (…) Prezes Kaczyński mówi: musicie jeszcze trochę poczekać. Nie, my czekać już nie będziemy. Czekamy ponad 7 lat – zaznaczył przewodniczący NSZZ “Solidarność”. 

"Dziwię się tym pseudo-przedsiębiorcom"

– Dziwię się tym pseudo-przedsiębiorcom, szczególnie tym wielkim korporacjom, które w swoich krajach sklepy mają zamknięte a u nas kombinują – mówił Piotr Duda. 

– Może zapytajmy Polaków, czy są za tym, aby tydzień roboczy był od poniedziałku do niedzieli? – pytał przewodniczący “S”. 

Na koniec Piotr Duda został zapytany, czy planuje kandydować w przyszłości do polskiego parlamentu. 

– Do polityki nigdy nie pójdę. Nie byłem, nie jestem i nie będę w żadnej partii politycznej i nigdy nie będę zasiadał w parlamencie, czy to w izbie niższej czy wyższej – podkreślił przewodniczący “S”.

Źródło: tysol.pl