solidarnosc
solidarnosc

Zielony Ład - presja NSZZ Solidarność ma sens!

Kalendarium:
1) marzec 2007 r.
Unia przyjmuje założenia polityki klimatycznej (obniżyć emisje 60-80% do 20250 r.). NSZZ "Solidarność" zwraca się do premiera Jarosława Kaczyńskiego o podjęcie pilnych działań w celu zweryfikowania przez Komisję Europejską limitu emisji CO2 dla Polski.
2) styczeń 2008 r.
NSZZ "Solidarność" prosi premiera Donalda Tuska o korektę rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie emisji CO2 na lata 2008-2012. Obowiązujące limity doprowadzają - zdaniem "S" - do radykalnego wzrostu cen energii. Donald Tusk ignoruje prośbę.
3) luty 2011 r.
Komisja Trójstronna na wniosek NSZZ "Solidarność" przyjmuje projekt uchwały w sprawie europejskiej polityki klimatycznej. W dokumencie podkreślono konieczność jej głębokiej rewizji w celu minimalizacji kosztów społecznych i gospodarczych.
4) czerwiec 2011 r.
Warszawa - 80-tysięczna demonstracja zorganizowana przez NSZZ "Solidarność". Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce klimatycznej pod hasłem "Polityka wasza - bieda nasza". Rząd PO-PSL udaje, że nie wie, o co chodzi.
5) wrzesień 2011 r.
Przewodniczący "S" Piotr Duda w piśmie do premiera Tuska przypomina obietnicę powołania wspólnego rządowo-związkowego zespołu w sprawie pakietu klimatycznego. Premier ignoruje prośbę.
6) wrzesień/październik 2011 r.
Powstaje zespół ekspertów NSZZ "Solidarność" złożony z naukowców z uznanych polskich uczelni, ekonomistów, klimatologów, ekspertów energetycznych i gospodarczych, prawników i socjologów oraz reprezentantów Związku.
7) listopad 2011 r.
List otwarty NSZZ "Solidarność" do prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie pakietu klimatycznego nt. spodziewanych skutków wdrożenia pakietu oraz niewypełnienia złożonej przez premiera obietnicy stworzenia wspólnego eksperckiego zespołu rządowo-związkowego w tej sprawie.
8) marzec 2012 r.
Instytut Ekonomiczny NBP publikuje sporządzony na prośbę "S" raport dotyczący skutków wprowadzenia pakietu klimatycznego w Polsce. "W Polsce, podobnie jak w pozostałych nowych krajach członkowskich, negatywny wpływ wprowadzonego pakietu na gospodarkę będzie wyższy niż przeciętnie w całej UE" - piszą w nim eksperci.
9) lipiec 2012 r.
Zespół Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" ds. Polityki Klimatycznej zwraca się do premiera Donalda Tuska z wezwaniem do podjęcia bardziej zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków polityki klimatycznej dla Polski.
10) październik 2014 r.
Powstaje międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy na Śląsku zrzeszający największe centrale związkowe w regionie. Jednym z głównych postulatów jest wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw dotkniętych skutkami Pakietu Klimatycznego.
11) wrzesień 2014 r.
Trzy centrale związkowe - NSZZ "Solidarność", OPZZ i FZZ - we wspólnym liście do premiera Donalda Tuska domagają się, by Polska odrzuciła projekt Komisji Europejskiej zaostrzający politykę klimatyczną UE.
12) listopad 2017 r.
W liście do europarlamentarzystów "Solidarność" stanowczo domaga się zmian zasad funkcjonowania systemu handlu emisjami (EU ETS), dowodząc, że dokument jest skrajnie niekorzystny dla polskiej gospodarki.
13) październik 2020 r.
"Analizując przebieg ostatnich wydarzeń, w tym działania i zaniechania rządu w tej dziedzinie, wyraźnie widać, że w zakresie transformacji energetycznej nie ma przed Polską perspektywy 50-60 lat" - pisze w stanowisku dotyczącym transformacji energetycznej Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz jej zespół ds. polityki klimatycznej. Domaga się też rozmów z rządem Mateusza Morawieckiego. Związkowcy twierdzą, że "polityka klimatyczna Unii Europejskiej, pod pozorem ochrony klimatu, to w istocie program zmierzający do marginalizacji rozwijających się gospodarek, w tym polskiej".
14) czerwiec 2021 r.
Warszawa - manifestacja solidarności z pracownikami KWB "Turów" po decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującej wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Dla "Solidarności" to dowód, że polityka klimatyczna w sposób realny zaczyna uderzać w bezpieczeństwo energetyczne Polski.
15) październik 2021 r.
Luksemburg - protest przeciwko decyzji sędzi TSUE o zamknięciu KWB "Turów". - Zamykamy ten trybunał niesprawiedliwości - powiedział wówczas przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
16) 6 marca 2024 r.
Warszawa - demonstracja NSZZ RI "Solidarność" wspierana przez NSZZ "Solidarność". - To nie jest koniec, to dopiero początek naszego marszu, aby ten "zielony nieład", "zielony jad" wyrzucić głęboko do kosza - mówił wtedy Piotr Duda.
17) 10 maja 2024 r.
Wielki protest NSZZ "Solidarność" pod hasłem "Precz z Zielonym Ładem!". - Nie będzie łatwo, może będziemy szli długą drogą, ale długą drogą do zwycięstwa - zapewniał w przemówieniu Piotr Duda. "Solidarność" rozpoczyna zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum ws. Zielonego Ładu.
18) 5 września 2024 r.
Prezentacja raportu pt. "Drapieżny Zielony (nie)Ład", przygotowanego na zlecenie NSZZ "Solidarność" i opracowanego przez wielu cenionych ekspertów zajmujących się z różnych perspektyw polityką klimatyczną. Omówienia raportu dokonał podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu Bartłomiej Mickiewicz.
19) 7 lutego 2025 r.
Protest przeciwko polityce tzw. Zielonego Ładu w Gdańsku. - Ci szkodnicy z Europy, czyli tzw. kolegium komisarzy europejskich na czele z tą tutaj oto kobitką, niejaką Ursulą vob der Leyen, ale także ci nasi szkodnicy z Polski, czyli polski rząd, który szkodzi społeczeństwu i szkodzi polskim pracownikom i rolnikom. Dzisiaj spotykają się, aby znowu rozmyślać albo przygotowywać rozwiązania, które mają utrudnić życie Polakom i wszystkim pracownikom w Unii Europejskiej - przekonywał Piotr Duda.
20) 13 lutego 2025 r.
Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisuje umowę programową z Komisją Krajową NSZZ "Solidarność". Deklaruje w niej m.in., że będzie dążył do zmiany polityki tzw. Zielonego Ładu w Polsce, a dokładnie "podjęcia działań hamujących negatywne skutki wynikające z polityki Europejskiego Zielonego Ładu, w tym w szczególności złożenia do Senatu RP wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie implementacji założeń polityki klimatycznej UE zawartej w Europejskim Zielonym Ładzie".
21) 10 czerwca 2025 r.
Trybunał Konstytucyjny wydaje wyrok dotyczący implementacji w Polsce Zielonego Ładu. "Narzucanie Polsce Zielonego Ładu łamie Konstytucję" - stwierdza Trybunał.
źródło: Tygodnik Solidarność nr 25/2025

04-07-2025