Unia przyjmuje założenia polityki klimatycznej (obniżyć emisje 60-80% do 20250 r.). NSZZ "Solidarność" zwraca się do premiera Jarosława Kaczyńskiego o podjęcie pilnych działań w celu zweryfikowania przez Komisję Europejską limitu emisji CO2 dla Polski.
NSZZ "Solidarność" prosi premiera Donalda Tuska o korektę rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie emisji CO2 na lata 2008-2012. Obowiązujące limity doprowadzają - zdaniem "S" - do radykalnego wzrostu cen energii. Donald Tusk ignoruje prośbę.
Komisja Trójstronna na wniosek NSZZ "Solidarność" przyjmuje projekt uchwały w sprawie europejskiej polityki klimatycznej. W dokumencie podkreślono konieczność jej głębokiej rewizji w celu minimalizacji kosztów społecznych i gospodarczych.
Warszawa - 80-tysięczna demonstracja zorganizowana przez NSZZ "Solidarność". Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce klimatycznej pod hasłem "Polityka wasza - bieda nasza". Rząd PO-PSL udaje, że nie wie, o co chodzi.
Przewodniczący "S" Piotr Duda w piśmie do premiera Tuska przypomina obietnicę powołania wspólnego rządowo-związkowego zespołu w sprawie pakietu klimatycznego. Premier ignoruje prośbę.
6) wrzesień/październik 2011 r.
Powstaje zespół ekspertów NSZZ "Solidarność" złożony z naukowców z uznanych polskich uczelni, ekonomistów, klimatologów, ekspertów energetycznych i gospodarczych, prawników i socjologów oraz reprezentantów Związku.
List otwarty NSZZ "Solidarność" do prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie pakietu klimatycznego nt. spodziewanych skutków wdrożenia pakietu oraz niewypełnienia złożonej przez premiera obietnicy stworzenia wspólnego eksperckiego zespołu rządowo-związkowego w tej sprawie.
Instytut Ekonomiczny NBP publikuje sporządzony na prośbę "S" raport dotyczący skutków wprowadzenia pakietu klimatycznego w Polsce. "W Polsce, podobnie jak w pozostałych nowych krajach członkowskich, negatywny wpływ wprowadzonego pakietu na gospodarkę będzie wyższy niż przeciętnie w całej UE" - piszą w nim eksperci.
Zespół Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" ds. Polityki Klimatycznej zwraca się do premiera Donalda Tuska z wezwaniem do podjęcia bardziej zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków polityki klimatycznej dla Polski.
Powstaje międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy na Śląsku zrzeszający największe centrale związkowe w regionie. Jednym z głównych postulatów jest wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw dotkniętych skutkami Pakietu Klimatycznego.
Trzy centrale związkowe - NSZZ "Solidarność", OPZZ i FZZ - we wspólnym liście do premiera Donalda Tuska domagają się, by Polska odrzuciła projekt Komisji Europejskiej zaostrzający politykę klimatyczną UE.
W liście do europarlamentarzystów "Solidarność" stanowczo domaga się zmian zasad funkcjonowania systemu handlu emisjami (EU ETS), dowodząc, że dokument jest skrajnie niekorzystny dla polskiej gospodarki.
"Analizując przebieg ostatnich wydarzeń, w tym działania i zaniechania rządu w tej dziedzinie, wyraźnie widać, że w zakresie transformacji energetycznej nie ma przed Polską perspektywy 50-60 lat" - pisze w stanowisku dotyczącym transformacji energetycznej Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz jej zespół ds. polityki klimatycznej. Domaga się też rozmów z rządem Mateusza Morawieckiego. Związkowcy twierdzą, że "polityka klimatyczna Unii Europejskiej, pod pozorem ochrony klimatu, to w istocie program zmierzający do marginalizacji rozwijających się gospodarek, w tym polskiej".
Warszawa - manifestacja solidarności z pracownikami KWB "Turów" po decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującej wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Dla "Solidarności" to dowód, że polityka klimatyczna w sposób realny zaczyna uderzać w bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Luksemburg - protest przeciwko decyzji sędzi TSUE o zamknięciu KWB "Turów". - Zamykamy ten trybunał niesprawiedliwości - powiedział wówczas przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Warszawa - demonstracja NSZZ RI "Solidarność" wspierana przez NSZZ "Solidarność". - To nie jest koniec, to dopiero początek naszego marszu, aby ten "zielony nieład", "zielony jad" wyrzucić głęboko do kosza - mówił wtedy Piotr Duda.
Wielki protest NSZZ "Solidarność" pod hasłem "Precz z Zielonym Ładem!". - Nie będzie łatwo, może będziemy szli długą drogą, ale długą drogą do zwycięstwa - zapewniał w przemówieniu Piotr Duda. "Solidarność" rozpoczyna zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum ws. Zielonego Ładu.
Prezentacja raportu pt. "Drapieżny Zielony (nie)Ład", przygotowanego na zlecenie NSZZ "Solidarność" i opracowanego przez wielu cenionych ekspertów zajmujących się z różnych perspektyw polityką klimatyczną. Omówienia raportu dokonał podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu Bartłomiej Mickiewicz.
Protest przeciwko polityce tzw. Zielonego Ładu w Gdańsku. - Ci szkodnicy z Europy, czyli tzw. kolegium komisarzy europejskich na czele z tą tutaj oto kobitką, niejaką Ursulą vob der Leyen, ale także ci nasi szkodnicy z Polski, czyli polski rząd, który szkodzi społeczeństwu i szkodzi polskim pracownikom i rolnikom. Dzisiaj spotykają się, aby znowu rozmyślać albo przygotowywać rozwiązania, które mają utrudnić życie Polakom i wszystkim pracownikom w Unii Europejskiej - przekonywał Piotr Duda.
Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisuje umowę programową z Komisją Krajową NSZZ "Solidarność". Deklaruje w niej m.in., że będzie dążył do zmiany polityki tzw. Zielonego Ładu w Polsce, a dokładnie "podjęcia działań hamujących negatywne skutki wynikające z polityki Europejskiego Zielonego Ładu, w tym w szczególności złożenia do Senatu RP wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie implementacji założeń polityki klimatycznej UE zawartej w Europejskim Zielonym Ładzie".
Trybunał Konstytucyjny wydaje wyrok dotyczący implementacji w Polsce Zielonego Ładu. "Narzucanie Polsce Zielonego Ładu łamie Konstytucję" - stwierdza Trybunał.
źródło: Tygodnik Solidarność nr 25/2025