Karty Rabatowe

Związkowe Gadżety



Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 768055
Start No images

W dniu 31 sierpnia ustanowione zostało polskie święto państwowe - Dzień Solidarności i Wolności - upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25 rocznicę porozumień sierpniowych w 2005 roku.

W rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” w naszym Regionie modliliśmy się wspólnie z zaproszonymi gośćmi podczas uroczystej mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu, koncelebrowanej przez regionalnego Duszpasterza Ludzi Pracy ks. Tadeusza Baja, ks. prałata Stanisława Czenczka i ks. prałata Jana Mazurka. Po mszy św. złożono wiązanki kwiatów pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki Patrona Solidarności. Następnie uczestnicy uroczystości na czele ze związkowymi pocztami sztandarowymi udali się w pochodzie na Kamienny Most pod pierwszą siedzibę regionalnej "Solidarności", gdzie znajduje się tablica upamiętniającą wydarzenia z 31 sierpnia 1982 roku w Przemyślu. Po złożeniu kwiatów okolicznościowe mowy wygłosili: Przewodniczący Zarządu Regionu Szymon Wawrzyszko, który również odczytał list od Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Posłowie na Sejm RP Anna Schmidt - Rodziewicz i Andrzej Matusiewicz, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. W uroczystości wzięli również radni rady miejskiej w Przemyślu na czele z Przewodniczącą Lucyną Podhalicz, Jan Pączek Starostwa Przemyski, Barbara Kiełt z Państwowej Inspekcji Pracy w Przemyślu i Jerzy Brodowski Komendant Straży Ochrony Kolei w Przemyślu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne uczczenie Dnia Solidarności i Wolności.

Krajowe obchody: tutaj

Z kart historii (1982) : II ROCZNICA SIERPNIA W PRZEMYŚLU

(wg „NIE” nr 8 P-śl, 8.09.1982 r. – Biuletyn Informacyjny NSZZ „Solidarność” Regionu Płd. – Wschodniego. Nakładem Niezależnej Oficyny Kresowej im. A.F. Modrzewskiego)

Więcej…

 

Konferencja dotycząca Obywatelskiego Projektu Konstytucji - 25 sierpnia 2017 roku w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. 
To będzie faktyczny początek dyskusji o zmianach w konstytucji zainicjowanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która w 1994 przygotowała obywatelski projekt konstytucji postanowiła zorganizować z udziałem Prezydenta RP poważną naukową konferencję „Konstytucja dla obywateli nie dla elit”, przypominającą projekt, pod którym podpisało się ponad milion obywateli.

Więcej: tutaj

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

To bezczelna prowokacja, tak Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” określa zaproszenie na wspólne świętowanie 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych jakie pomorski Komitet Obrony Demokracji wysłał do Związku. - To zdumiewające, że zaprasza się jubilata na jego własne urodziny i to w sytuacji, gdy ów jubilat od 30 lat niezmiennie organizuje swoje obchody – czytamy w stanowisku.

Region Pomorski KOD zgłosił w gdańskim magistracie całodobowe zgromadzenie na Placu Solidarności w Gdańsku na dzień 31 sierpnia, gdzie zamierza zorganizować uroczystości rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Na te uroczystości zaprosił „Solidarność”!
W reakcji na zaproszenie obradujące w czwartek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarności” przyjęło stanowisko, uznając zaproszenie za prowokację i ostrzega, że jakiekolwiek próby ograniczania uroczystości związkowych, które są organizowane od 30. lat spotkają się ze zdecydowaną reakcją.

 

Cała treść Stanowiska nr 3/17 Prezydium KK NSZZ „Solidarność” tutaj

Źródło: www.tysol.pl

 

Z głębokim żalem informujemy, że 31 lipca 2017 r. zmarł Pan Waldemar Mikołowicz działacz opozycyjny i wieloletni działacz NSZZ „Solidarność”, internowany i więziony, współzałożyciel Zarządu Związku Stowarzyszeń Osób Represjonowanych,  inicjator i organizator nielegalnego budownictwa sakralnego oraz budowy pomników ks. Jerzego Popiełuszki w Jarosławiu. Wyróżniony Krzyżem Semper Fidelis, honorową nagrodą Burmistrza Miasta Jarosławia w dziedzinie aktywności społecznej, odznaką Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” i Zasłużony dla Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Był człowiekiem, który wbrew przeciwnościom dążył do celu. Związek zawodowy „Solidarność” traktował jak swoje dziecko, upominał, podpowiadał, ale darzył wielką miłością do końca, pomimo ciężkiego stanu zdrowia interesował się i żył problemami związku i ludzi.

-
W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego - jako „Kameduła” pseudonim nadany mi przez kolegów współinternowanych stanu wojennego w obozie Uherce, proszę Ducha Świętego o oświecenie umysłu, abym mógł w całej prawdzie odtworzyć skrótowo niektóre wspomnienia z okresu internowania w stanie wojennym z obozów, w których przebywałem, a to: Uherce, Nowy Łupków, Załęże i ponownie Nowy Łupków w okresie od 13.12.1981 do 11.10.1982 r. – tak zaczyna pan Waldemar Mikołowicz swoje wspomnienia opublikowane w Biuletynie Informacyjnym Miasta Jarosławia poświęconym XXX rocznicy Porozumień Sierpniowych, które w całości można przeczytać wydaniu internetowym Biuletynu str. 20tutaj.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 sierpnia 2017 roku (czwartek) w Jarosławiu: - godz. 13.30 msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, ul. Grottgera 1, - godz. 15.00 złożenie ciała do grobu na Cmentarzu "Nowym", ul. Krakowska.

 Rodzinie i wszystkim bliskim zmarłego składany wyrazy głębokiego współczucia.

Więcej…

 

73 lata temu, 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie.
Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Pomyślmy w godzinie "W" o tych kamieniach
przez Boga rzucanych na szaniec.
Zatrzymajmy się i w serdecznej modlitwie polećmy Bogu Bohaterów,
którzy szli z "Warszawianką", Marszem Mokotowa na ustach, wierząc,
że kto przeżyje-wolnym będzie,
kto umiera-wolny już"

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. Dowództwo Armii Krajowej zakładało, że Armii Czerwonej zależeć będzie ze względów strategicznych na szybkim zajęciu Warszawy. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano również pomocy ze strony aliantów. Opanowanie miasta przez AK przed nadejściem Sowietów i wystąpienie w roli gospodarza przez władze Polskiego Państwa Podziemnego w imieniu rządu polskiego na uchodźstwie miało być atutem w walce o niezależność wobec ZSRR. Liczono na to, że ujawnienie się w Warszawie władz cywilnych związanych z Delegaturą Rządu na Kraj będzie szczególnie istotne w związku z powołaniem przez komunistów PKWN.

Kilka faktów na temat Powstania Warszawskiego:

Więcej…

 

<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 następna > ostatnia >>

Strona 54 z 122

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................