 Z głębokim smutkiem i poczuciem wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci
śp. Ryszarda Buksy
wieloletniego działacza NSZZ „Solidarność”, współorganizatora struktur „Solidarności” Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu, internowanego, odznaczonego Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Semper Fidelis, uznanego Zasłużonym dla Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, autora książki „Zapiski internowanego”.
W imieniu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" rodzinie i najbliższym zmarłego składamy wyrazy głębokiego żalu i współczucia.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 16 lutego 2021 roku w Żurawicy: godz. 13.00 różaniec, godz. 14.00 Msza Święta pogrzebowa.
Więcej…
Oświadczenie Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” w sprawie Protestu medialnego publikujemy w całości.
Zapowiedź wprowadzenia podatku od reklam nie ma nic wspólnego z ograniczaniem wolności słowa, a protest największych koncernów medialnych jest motywowany wyłącznie względami finansowymi. Nie przypominam sobie, aby podobne działania media te prowadziły wtedy, gdy rzeczywiście wolność słowa była w Polsce zagrożona, jak w przypadku Telewizji Trwam, Rzeczpospolitej i Uwarzam Rze, Wprost, czy nawet licznych ostatnio przypadków blokowania na portalach społecznościowych mediów, m.in. Tygodnika Solidarność. Nie przypominam sobie nawet, aby w kwestiach ekonomicznych innych grup społecznych media te protestowały, np. gdy demolowano kodeks pracy, przejmowano OFE i podnoszono podatek VAT, co miało dramatyczny skutek finansowy dla milionów pracowników i gospodarstw domowych. W tym sensie akcja wielkich koncernów medialnych to festiwal hipokryzji i obłudy!
Przechodząc do meritum przypominam, że o opodatkowaniu wielkich międzynarodowych koncernów tzw. podatkiem cyfrowym oraz podatkiem od transakcji finansowych mówi się już od wielu lat. W tej sprawie podczas Kongresu EKZZ w Paryżu we wrześniu 2015 r. podjęta została nawet uchwała wzywająca Unię Europejską do wprowadzenia takich rozwiązań. Głosowały za nią też OPZZ i Forum ZZ. Warto też uświadomić sobie o czym tak naprawdę mówimy. A mówimy jedynie o podatku od reklam, którego wysokość zależna będzie od wielkości dochodów. Małe media w ogóle nie odczują proponowanych rozwiązań. A wiem o czym mówię, bo Tygodnik Solidarność przez dziesiątki lat musiał utrzymywać się bez reklam.
Dlatego jazgot wielkich koncernów to wyłącznie gra o większe zyski, które niekoniecznie przekładają się na lepsze pensje dla pracowników. To nie ma nic wspólnego z obroną wolności słowa.
Podatki te należy wprowadzić jeszcze z jednego powodu – przywrócenia zdrowszych zasad uczciwej konkurencji w działalności gospodarczej. Podatki choć uciążliwe i nikt ich nie lubi, muszą płacić wszyscy. Solidarnie!
Piotr Duda Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność
Źródło: www.solidarnosc.org.pl
 Z żalem zawiadamiamy o śmierci ks. prałata Mariana Rajchela, wyjątkowego kapłana, przyjaciela „Solidarności”, człowieka skromnego, ale o wielkiej osobowości.
Uroczystość mszy świętej pogrzebowej odbędzie się w parafii pw. Bożego Ciała (Kolegiata) w Jarosławiu w dniu 14 stycznia 2021 r. o godz. 13.00.
Czcigodny ksiądz prałat za niezłomną postawę na rzecz ludzi pracy został uhonorowany w 2010 r. na Krajowym Zjeździe NSZZ „Solidarność” w Wadowicach tytułem „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. Jako proboszcz w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jarosławiu w latach 1975 -1998 żywotnie zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność”, udzielając pomocy i wsparcia dla działaczy w trakcie jego organizowania w 1980 r., jak i stanu wojennego i jej reaktywacji w 1988-89 r. Kolejne lata naznaczone były również współpracą księdza prałata i NSZZ „Solidarność”, który nigdy nie ukrywał sympatii do nas i zawsze podtrzymywał związkowców na duchu zapewniając o swojej modlitwie. My dzisiaj również zapewniamy o pamięci w naszych sercach i modlitwach. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie.
Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” ogłosił konkurs plastyczny na plakat 40 lat „Solidarności” zapraszając do udziału dzieci i młodzież szkolną.
Zwycięzcy w kategorii wiekowej: klasy szkoły średniej
Konkurs obejmował wykonanie plakatu ukazującego symbolikę, postacie związane z NSZZ „Solidarność” oraz okoliczności jego powstania. Wykonanie samej pracy plastycznej poprzedzone zostało zaznajomieniem dzieci i młodzieży z istotą tych wydarzeń oraz wprowadzeniem historyczno-patriotycznym przygotowanym przez nauczycieli, co z pewnością znalazło odzwierciedlenie w pracach uczniów. Konkurs na plakat „40 lat „Solidarności” to nie tylko upamiętnienie kolejnej rocznicy powstania „Solidarności”, ale także zapoznanie młodego pokolenia z historią NSZZ „Solidarność”, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, a także promowanie talentów plastycznych wśród młodzieży szkól podstawowych i średnich oraz placówek szkolno-wychowawczych.
Więcej…
Zbliża się kolejna rocznica 13 grudnia. Smutna rocznica wprowadzenia stanu wojennego zdławienia - przy użyciu wojska milicji, ORMO i wszystkich innych służb dostępnych ówczesnej władzy - opozycji, powstałego NSZZ "Solidarność", ducha jedności, poczucia na nowo odradzającej się wolności. To nie jest dzień do fetowania święta, ale do uczczenia pamięci setek zamordowanych, tysięcy uwięzionych i milionów zastraszonych, okradzionych z nadziei. To dzień głębokiej refleksji dla Nas dzisiaj. Spójrzmy na naszych poprzedników w innym niż na co dzień kontekście. Nie wyglądają na bohaterów, ale nimi są. Mieli odwagę przeciwstawić się prawdziwej tyranii. To dzięki nim doszło do złamania tego systemu i dzięki nim następne pokolenia mogą mówić o wolności. Patrząc na ich twarze, czy możemy powiedzieć, że młode pokolenie realizuje to dzieło i jest gotowe je przejąć?! Wspominając te bolesne chwile naszej historii złóżmy dar modlitwy za wszystkie ofiary stanu wojennego, zapalmy światło wolności w oknach naszych domów.
Zachęcamy również do zapoznania się z wystawą poświęconą powstaniu NSZZ „Solidarność’ w Opactwie Jarosławskim przygotowaną na 40. rocznicę przez Region Ziemia Przemyska NSZZ oraz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Szymon Wawrzyszko Przewodniczący Zarządu Regionu
Region Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" informuje, że msze święte w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego w 39. rocznicę jego wprowadzenia zostaną odprawione 13 grudnia 2020 roku:
Przemyśl - godz. 18.00 kościół pw. Św. Brata Alberta Jarosław - godz. 17.00 Jarosławskie Opactwo Lubaczów - godz. 11.00 kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Pod pamiątkową tablicą na Moście Kamiennym i obeliskiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Przemyślu 11 grudnia br. złożymy wiązanki kwiatów.

13 grudnia 1981 roku świat się zawalił, zapadła noc. Słowo „Solidarność” zaczęło brzmieć jak paragraf. Na ulice wyjechało 1750 czołgów i 1900 pojazdów bojowych i opancerzonych. Do miast wkroczyło 70 tys. żołnierzy i 30 tys. funkcjonariuszy milicji. Pod broń postawiono też rezerwistów. Więzienia zapełniały się internowanymi. Ludzie znikali bez wieści z domów i ulic. Po Jurka również przyszli ubecy, ochronił go proboszcz, człowiek silny i przenikliwy. Telefony nie działały, żony i rodziny przyjaciół z huty zgłaszały się na plebanię po pomoc. W małym mieszkaniu Jerzego spali ukrywający się przed internowaniem. Rozdawał wszystko co miał. Szły w końcu święta. Ksiądz Jerzy Popiełuszko nigdy nie walczył z żadną władzą. Nie walczył z nikim. Walczył z nienawiścią w sobie samym i w innych. Walczył też o godność, którą dostrzegał w każdym człowieku. Wigilia 1981 roku była bardzo mroźna. Na pustych ulicach i placach Warszawy przy dymiących koksownikach grzali się żołnierze zwiezieni z poligonów i koszar całej Polski. Głównie młodzi, często ze wsi. Był Stan Wojenny – czyli w sumie wojna domowa bo żaden wróg przecież nie przekroczył polskich granic. Więzienia i ośrodki internowania pełne były ludzi, którzy uwierzyli w Solidarność. Tej nocy ważniejsze jednak było to, że byli mężami, ojcami i synami a puste miejsca przy wigilijnych stołach w ich domach były puste przeraźliwie. Była noc. Z jednej z warszawskich plebanii wyszedł na ulicę ksiądz, drobny, owinięty szalikiem. W ręku trzymał walizeczkę… Wyszedł w trakcie wigilii, zostawiając proboszcza, siostry zakonne i wikarych. Ruszył w stronę wojskowych koksowników. Tamtej nocy, w Wigilię Bożego Narodzenia, w mroźne i pełne strachu ulice Warszawy ruszył z walizką opłatków. Podchodził do żołnierzy grzejących się przy koksownikach, stojących przy czołgach i przy wozach bojowych. Chudy, chorowity, w szaliku. Jedni płakali, inni odpędzali, jeszcze inni zaczynali rozmawiać. Przełamywał ciemność… (Tekst dzięki uprzejmości Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie)
Źródło: https://stacja7.pl/jerzy-popieluszko/swieta-noc-przelamac-ciemnosc/
|