REGION ZIEMIA PRZEMYSKA
Już jutro w Sejmie pierwsze czytanie opracowanego przez "Solidarność" obywatelskiego projektu o emeryturach stażowych. Poznaj projekt.
Jutro (08.02) w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. Obywatelski projekt ustawy o emeryturach stażowych trzy lata temu opracowała „Solidarność”.
Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie do polskiego systemu emerytalnego zarówno powszechnego jak i rolniczego emerytury przysługującej wyłącznie z tytułu osiągniętego okresu ubezpieczenia zwanej emeryturą stażową. „Jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami społecznymi osób, które ze względu na utratę sił będącą konsekwencją długiego okresu wykonywania pracy zarobkowej nie są w stanie kontynuować jej wykonywania aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego” - napisano w uzasadnieniu projektu.
Więcej TUTAJ
Źródło: www.solidarnosc.org.pl
Jawne łamanie polskiego porządku prawnego„Żądamy, aby konieczne działania legislacyjne, niezbędne do wprowadzania zmian, do których koalicja rządowa otrzymała od społeczeństwa demokratyczny mandat, odbywały się w zgodzie z Konstytucją, a także we współpracy z Prezydentem RP, który również taki mandat demokratyczny otrzymał” – zaapelowali członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, która dziś obraduje w Pałacu Prezydenckim wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą. Więcej: tutaj Źródło: www.solidarnosc.pl Spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą30 stycznia br. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Do zebranych przemawiał m.in. przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda. "Za tą wolność, której bronić aż do śmierci przysięgamy""Wolność - Te Deum" https://www.youtube.com/watch?v=Cp54Dokf8ac Za tę wolność, którą w Polsce z łaskawości Twojej mamy
Za tę wolność i za pokój, którym cieszyć się możemy,
Za tę wolność, którą czasem „trudnym losem” nazywamy,
Za tę wolność i za szanse, które co dzień marnujemy,
Za tę wolność, której bronić aż do śmierci przysięgamy
Za tę wolność wymarzoną, której sprostać nie umiemy
Za tę wolność, którą z troską Twej opiece powierzamy Akcja promocyjna pod "Sokołowem" w Jarosławiu14 grudnia 2023 roku Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, Oddział Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu wraz z Komisją Zakładową NSZZ Solidarność” „Sokołów” Spółka Akcyjna Oddział w Jarosławiu zorganizowali akcję promocyjną Związku pod zakładem Sokołów S.A. w Jarosławiu. W akcji wzięli udział przedstawiciele Regionu Ziemia Przemyska oraz przewodniczący i członkowie organizacji związkowych działających na terenie Jarosławia. Uczestnicy akcji rozdawali ulotki promocyjne NSZZ „Solidarność” pracownikom zakładu. Celem przeprowadzonej akcji jest zwiększenie uzwiązkowienia, aby być skuteczniejszym w rozmowach z pracodawcą w sprawach podwyżek wynagrodzenia i poprawy warunków pracy. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział. Szymon Wawrzyszko powołany do RDSPrzewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Szymon Wawrzyszko będzie reprezentował NSZZ „Solidarność” w Radzie Dialogu Społecznego, której zadaniem jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. To ważny element dialogu społecznego pomiędzy stroną związkową reprezentującą stronę społeczną z pracodawcami i stroną rządową. W dniu 8 grudnia 2023 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akt powołania do Rady Dialogu Społecznego członkom NSZZ „Solidarność”: Maciejowi Kłosińskiemu, Bartłomiejowi Mickiewiczowi oraz Szymonowi Wawrzyszce. Gratulujemy i życzymy powodzenia. „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.” – Benjamin FranklinW naszym Regionie odbyła się seria szkoleń dla skarbników organizacji związkowych oraz członków komisji rewizyjnych. Wiedzą podzieliła się koleżanka Barbara Staszczak z Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Szkolenia miały miejsce w siedzibie Regionu w Przemyślu oraz w Oddziale w Jarosławiu.
Pacyfikacja kopalni „Wujek” – największa zbrodnia stanu wojennegoDziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych – to krwawy bilans pacyfikacji strajkującej załogi kopalni „Wujek” w Katowicach, przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat. Lista zabitych górników z KWK „Wujek”:
Krzysztof Giza (24 lata) Joachim Gnida (28 lat) Ryszard Gzik (35 lat) Bogusław Kopczak (28 lat) Andrzej Pełka (19 lat) Jan Stawisiński (21 lat) Zbigniew Wilk (30 lat) Zenon Zając (22 lata)
|