Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety


solidarnosc.sklep.pl

 

"Fundacja

dla Solidarności"


Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 654640
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA

Oczekiwany od ponad 30 lat postulat „Solidarności” stał się faktem!
Będzie można odliczyć od podatku związkową składkę.

Kolejny powód, dla którego warto zapisać się do związku zawodowego!
W ramach Polskiego Ładu wprowadzona zostanie nowa ulga podatkowa, umożliwiająca odliczenie składek związkowych od podatku dochodowego.

W ramach Polskiego Ładu wprowadzona zostaje nowa ulga podatkowa, która może zachęcać do przystąpienia do związku zawodowego. W jaki sposób? Zmiana w ustawie o PIT wprowadza możliwość odliczenia składek związkowych od podatku dochodowego. Ulga ma wynosić nie więcej niż 300 złotych. – Nareszcie oczekiwana przez związkowców od 30 lat zmiana ustawy o podatku dochodowym stała się faktem. Dzięki „Solidarności” będzie możliwość odliczenia składek związkowych od podatku dochodowego. To bardzo ważny krok w kierunku wzmocnienia dialogu społecznego i przede wszystkim bardzo ważna decyzja, jeśli chodzi o aspekt finansowy dla każdego pracownika – wskazał szef „Solidarności”. Jeżeli będzie można odliczyć tę składkę, to z pewnością część pracowników będzie chętniej przystępowała do związków zawodowych, a to przecież wzmocni dialog społeczny – zaznaczył Piotr Duda.

Więcej…

 

Rozpoczęła się kampania edukacyjna dotycząca emerytur stażowych.


NSZZ „Solidarność” postawiło sobie za cel, przedstawienie w jasny i przystępny sposób informacji o takiej opcji emerytalnej, która miałaby uzupełnić rozwiązania w obecnym systemie emerytalnym.

Dlaczego warto myśleć o swojej emeryturze od początku swojej kariery zawodowej i na co zwracać uwagę?

To wyjaśnią Zbychu i Rychu w cyklu
#EmeryturaZaStaż

Zapoznaj się tutaj


Źródło: www.solidarnosc.org.pl

Poprawiony ( piątek, 17 września 2021 08:25 )

 

W dniu 9 lipca 2021 r. ks. prałat Stanisław Czenczek otrzymał z rąk dr Jarosława Szarka Prezesa IPN Krzyż Wolności i Solidarności. Uroczyste wręczenie miało miejsce w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w obecności Pani Wojewody, przedstawicieli Marszałka Województwa Podkarpackiego, przedstawicieli NSZZ „Solidarność” oraz innych odznaczonych. To przykład jaką rolę w powstaniu i działalności NSZZ „Solidarność” odegrał kościół katolicki i kapłani. Bez ich zaangażowania, opieki duchowej, ale i bezpośredniego zaangażowania w podziemne funkcjonowanie struktur Związku i pomoc osobom dotkniętym represjami nie udałoby się utrzymać struktur i wywalczyć niepodległej Ojczyzny. Za to należą się wszystkim odznaczonym, w tym Księdzu Prałatowi Stanisławowi Czenczkowi wyrazy szacunku i uznania za odwagę, poniesiony trud, których waga w tamtych czasach była nieoceniona.

Biogram ks. prałata Stanisława Czenczka


 

W Przemyślu uroczyste otwarcie wystawy „TU rodziła się Opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” odbyło się dziś, 2 lipca 2021 r. o godz. 12.00 na Placu Niepodległości, gdzie będzie można ją oglądać do 11 sierpnia 2021 r. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 45. rocznicy protestów robotniczych w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku. Wystawy „TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” będą prezentowane w kilkunastu miastach w kraju od 2 lipca do 13 sierpnia 2021 r. a finisz odbędzie się 31 sierpnia 2021 roku w Radomiu.



fot. HR

Więcej…

 

Wszyscy z bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wojciecha Grzeszka, długoletniego Przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”. W zmarłym tracimy Kolegę, dla którego troska o pracowników, zakłady pracy i każdego człowieka stanowiły cel nadrzędny. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako człowiek prawy, szczerze oddany Związkowi.

Rodzinie, przyjaciołom i członkom NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolska składamy wyrazy szczerego współczucia.

Wojciech Grzeszek urodził się w 1954 roku w Krakowie. Był przewodniczącym małopolskiej „Solidarności” (od 1998 r.), a także radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego z klubu Prawa i Sprawiedliwości. W czasach PRL działacz opozycji demokratycznej.
Od 2001 roku był przedstawicielem „Solidarności” Regionu Małopolska w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. W 2015 został uhonorowany przez IPN tytułem „Świadek historii”.

Więcej tutaj

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

Poprawiony ( wtorek, 29 czerwca 2021 14:10 )

 

Z ogromnym zainteresowaniem obserwujemy działania jakie ostatnimi czasy podejmowane są przez PKP Cargo wobec majątku po byłej już Fabryce Wagonów Gniewczyna S.A. w Gniewczynie Łańcuckiej. Jednakże czekamy na konkretne już rozwiązania dot. wznowienia produkcji i remontu wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej, a tym samym po 6 latach od likwidacji zakładu oczekujemy na powrót ludzi do pracy.

Więcej…

 

Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu literackiego "Myśląc Solidarność … w czterdziestą rocznicę powstania". Konkurs organizowała Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu oraz Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. Komisja konkursowa dokonała oceny zgłoszonych prac i wyłoniła 4 laureatów konkursu oraz przyznała 3 wyróżnienia. Wręczenie nagród odbędzie się na uroczystej gali 23 czerwca 2021 r. (środa) o godz. 13.00 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1 w Przemyślu.

Wyniki konkursu literackiego Myśląc Solidarność… w czterdziestą rocznicę powstania:

I miejsce - Julia Kijanka, uczennica Szkoły Podstawowej w Maćkowicach 
II miejsce - Krystian Choma, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu 
III miejsce - Martyna Olszańska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu
III miejsce - Szymon Baran, uczeń Zespołu Szkół Salezjańskich w Przemyślu

Wyróżnienie otrzymali:

Marcel Grzegorek, uczeń Zespołu Szkół Salezjańskich w Przemyślu 
Krzysztof Kamiński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu 
Bartłomiej Wojdyło, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac oraz opiekunom merytorycznym bardzo mocno gratulujemy!

 

„Biuletyn IPN” nr 6/2021 – Poznański Czerwiec ’56


Minęło 65 lat od poznańskiej rewolty w Czerwcu 1956 roku. IPN w wydanej publikacji przypomina ten wielki bunt Poznaniaków.

Bunt, który na transparentach wołał:
Chleba i wolności!
Ale też bunt, który na zdobytym gmachu komunistycznej partii wywiesił radykalne żądanie: Śmierć zdrajcom!
Strajk, który objął niemal wszystkich poznańskich robotników, demonstracja w ścisłym centrum z udziałem co najmniej 100 tys. osób, zdobyte budynki Miejskiej Rady Narodowej, Komitetu Wojewódzkiego PZPR, Komendy Wojewódzkiej MO i więzienia przy Młyńskiej, krwawe walki w sąsiedztwie gmachu Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego przy Kochanowskiego, wreszcie wojskowa pacyfikacja jednego z największych polskich miast, która pociągnęła za sobą kilkadziesiąt ofiar i setki rannych – to wszystko składa się na bilans tragicznego Czerwca ’56.

W numerze Biuletynu zostały ukazane również strajki z Czerwca 1976 r., które zainicjowały nową opozycję antykomunistyczną w PRL.
Co ciekawe, strajki te objęły nie tylko miasta, które zachowały się w zbiorowej pamięci: Ursus, Radom i Płock…

Do „Biuletynu IPN” dołączono płytę DVD z filmem Poznań 56 w reżyserii Filipa Bajona.


Źródło:
https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/biuletyn-ipn/144515,Biuletyn-IPN-nr-62021-Poznanski-Czerwiec-56.html

 

Poprawiony ( piątek, 02 lipca 2021 14:04 )

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że prawo do strajku jest nadrzędne względem swobód gospodarczych. Prawa pracowników, wolność zrzeszania się, prawo do strajku nie stanowią przeciwwagi dla swobody przedsiębiorczości dla firm.
Do wyroku przyczyniła się bez wątpienia sprawa sporu pracowników portowych ze spółką Holship Norge AS w porcie Drammen. Pracodawca próbował zerwać układ zbiorowy zawarty w 1976 r., w którym zobowiązał się m. in. do zatrudniania wykwalifikowanych dokerów na stabilnych warunkach (stała umowa i ilość godzin pracy). Po tym, jak przedsiębiorstwo naruszyło umowę i zaczęło zatrudniać pracowników dorywczo, norweski Związek Zawodowy Pracowników Transportu (NFT) zorganizował bojkot statków należących do firmy. Norweski Sąd Najwyższy orzekł, że to pracownicy postąpili niezgodnie z prawem narażając przedsiębiorstwo na straty.
W praktyce oznaczało to ogromny krok wstecz w walce o prawa pracownicze. Dzięki Interwencji NFT i LO, przy wsparciu EKZZ, ETPCz podjął decyzję, która swobody przedsiębiorców stawia pod prawami pracowników.
Isabelle Schomann, Sekretarz Konfederalny EKZZ w słowie komentarza zauważyła, że wyrok, chociaż korzystny dla pracowników, nadal pozostawia zbyt dużą swobodę w ograniczaniu praw człowieka w zestawieniu z argumentami ekonomicznymi, co jest niedopuszczalne.

Źródło: http://solidarnosc.wroc.pl/prawo-do-strajku/

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 60

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................