Legitymacja

Tygodnik Solidarność


Związkowe Gadżety

Program Grosik
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 380717
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA


Przedwczoraj Andrzej Buczek obchodziłby 58. urodziny, a 21 października minie 5 lat jak nie ma Go już wśród nas. Pozostaje nam wdzięczna pamięć i modlitwa.

Msza św. za duszę naszego Drogiego Przyjaciela zostanie odprawiona 22 października 2017 r. (niedziela) o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Wojciecha w Cieszanowie. Po mszy św. przejdziemy na cmentarz, aby złożyć na Jego grobie kwiaty i zapalić znicze.


Poprawiony ( czwartek, 12 października 2017 09:40 )

 

 

Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Oświaty,
Członkowie NSZZ „Solidarność”


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy Państwu
podziękowania i słowa uznania za odpowiedzialną służbę
w kształtowaniu młodego pokolenia oraz gorąco dziękujemy
za codzienny trud i zaangażowanie w pracę oświatową.
To dzięki Państwu, wielu ludzi poznaje siebie, odkrywa talenty
i pasje oraz znajduje motywację do zmagania się ze swoimi słabościami
i odnalezienia właściwych wzorców.

Życzymy dużo wytrwałości i wielu sukcesów zawodowych
oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

Październik tradycyjnie jest miesiącem w szczególny sposób poświęconym modlitwie różańcowej. Jest to modlitwa, która przemienia świat, zwłaszcza gdy jest odmawiana wspólnie. „Odmawiajmy wytrwale Różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał.” – wzywał św. Jan Paweł II. 
Niezwykłym dowodem potwierdzającym przemieniający charakter tej modlitwy oraz jej skuteczność jest książeczka Żywy Różaniec – Obozowe Votum przechowywane w zbiorach rzymskiego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu - sporządzona w 1963 r. w Płocku po upływie dwudziestu lat od przedstawionych wydarzeń. Podpisało go ośmiu żyjących jeszcze byłych więźniów obozu w Gusen, którzy obok podpisów podali również swoje numery obozowe. Treść książeczki można przeczytać TUTAJ - POLECAM.
Obóz ten znajdował się w Górnej Austrii na lewym brzegu Dunaju, w odległości kilku kilometrów od głównego obozu koncentracyjnego Mauthausen i był jego podobozem. Założony został w celu wyniszczenia polskich patriotów, głównie inteligencji, poprzez przymusową wyniszczającą pracę w kamieniołomach Gusen i Kastenhofen.

Wiedza o niemieckich obozach koncentracyjnych jest - mimo wielu publikacji na ten temat - wciąż ograniczona. Do zapomnianych miejsc kaźni polskiej inteligencji należy obóz Mathausen-Gusen. To wstęp do artykułu Anny Jagodzińskiej, pracownika Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, pt. "Szansa przetrwania. Historia różańców z Gusen", który w całości znajdziemy w Biuletynie IPN Nr 5, maj 2017. Fragmenty:

Więcej…

 

Sejm wznawia prace nad ograniczeniem handlu. Obostrzenia będą wprowadzane stopniowo. Więzienie będzie grozić jedynie za uporczywe łamanie zakazu.
Rząd odmraża obywatelski projekt ograniczający 
handel w niedziele i dopasowuje go do swoich oczekiwań. Jak dowiedział się DGP, rządząca partia zdecydowała, że początkowo obostrzenia mają obowiązywać tylko w co drugą niedzielę. Jeśli Polacy przyzwyczają się do nich, zakaz zostanie rozszerzony na wszystkie ostatnie dni weekendu. Zmiany mają być wprowadzane już 1 stycznia 2018 r. O ile oczywiście posłowie zdążą je odpowiednio wcześniej uchwalić.

Źródło: http://biznes.gazetaprawna.pl
Więcej: tutaj

 

Pamiątki po Annie Walentynowicz, przekazane przez jej syna Janusza, trafiły 26 września do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. Tego dnia w Centrum Edukacyjnym IPN przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 odbyła się także promocja albumu „Anna Walentynowicz 1929–2010”, wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Źródło: https://ipn.gov.pl/pl/, więcej: tutaj

 

Zapowiedź nacisków Komisji Europejskiej na rząd premier Beaty Szydło w sprawie obniżenia wieku emerytalnego odbiła się szerokim echem. Kilka tysięcy osób wyszło na ulice protestować. – Jeśli będzie taka potrzeba, pojedziemy do Brukseli – zapowiada Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Więcej: tutaj

 

Blisko tysiąc wiernych, w tym liczne delegacje i poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność”, z przewodniczącym Piotrem Dudą na czele, pożegnały w Kielcach byłego Krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy bp Kazimierza Ryczana. Msza św. żałobna pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego odbyła się w kieleckiej katedrze. Tam też w krypcie złożono ciało Biskupa. Więcej: tutaj

Śp. Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 w Żurawicy koło Przemyśla. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Żurawicy, a potem do II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu. W 1956 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, przerwane dwuletnią służbą wojskową w Morągu. Święcenia prezbiteratu przyjął 16 czerwca 1963 r. w Przemyślu z rąk ks. biskupa Franciszka Bardy. Po święceniach posługiwał w parafii Szebnie, a potem w Rzeszowie. Następnie został skierowany na studia specjalistyczne na KUL. Po ich ukończeniu pracował jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, a w 1976 r. został pracownikiem naukowym KUL. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego i został powołany na Kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. Biskupem kieleckim został mianowany 17 lipca 1993 r. Kanonicznie objął diecezję w dniu 9 września 1993 r. W dniu 11 września 1993 r. miała miejsce uroczystość konsekracji Księdza Biskupa. W liście inauguracyjnym skierowanym do kapłanów, sióstr zakonnych i wszystkich wierzących diecezji kieleckiej, odczytanym w kościołach diecezji kieleckiej, Ksiądz Biskup napisał: „chciałbym, abyśmy w cieniu krzyża, w zasięgu macierzyńskich oczu Maryi tworzyli wspólnotę wierzących”. Od tego momentu te trzy elementy: Krzyż, Maryja i Wspólnota stały się kluczem do zrozumienia Jego posługi biskupiej w Kościele Kieleckim, którą pełnił przez 21 lat. Od 11 października do 28 listopada 2014 r., tj. do czasu mianowania nowego biskupa, był Administratorem Apostolskim Diecezji Kieleckiej. Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan, w ramach Konferencji Episkopatu Polski, należał przez dwie kadencje do Rady Stałej. W 1994 r. objął funkcję przewodniczącego Komisji Społecznej. W 2008 r. został delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Ponadto był w składzie Rady Naukowej. W 2009 r. został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 2013 r. nadano mu tytuł honorowego obywatela Kielc. Otrzymał również honorowe obywatelstwo gminy Żurawica. W 1996 został przyjęty w poczet członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Źródło: http://przemyska.pl/

 

 

16 i 17 września 2017 r., w trzecią sobotę i niedzielę września, przed oblicze Jasnogórskiej Pani pielgrzymowali ludzie pracy „Solidarności” z całej Polski, by powierzyć Jej swoje prośby i troski i modlić się za naszą Ojczyznę i świat pracy. Mimo deszczu i niesprzyjającej pogody plac na Jasnej Górze wypełnili pielgrzymi. Mottem przewodnim tegorocznej jubileuszowej Pielgrzymki były słowa: „Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia”, a jej organizatorem był Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”.

Uroczysta Msza św. odbyła się w niedzielę o godz. 11.00, przed którą do pielgrzymów zwrócił się przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda:
Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia" z tym pięknym przesłaniem na ustach przebywamy po raz 35, aby dziękować i nie ustawać w poszukiwaniach sprawiedliwości społecznej, o którą na co dzień jako NSZZ "Solidarność" walczymy. Ta pielgrzymka to wypełnienie testamentu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, naszego patrona, który zapoczątkował Pielgrzymkę Ludzi Pracy, abyśmy tutaj u tronu Jasnogórskiej Pani dziękowali za pracę. (...) Ojczyzna kosztuje. Błogosławiony ks. Jerzy oddał za nią życie. My, ludzie Solidarności na co dzień realizujemy jego testament oraz testament roku 1980". 
- Z tego miejsca apeluję do rządzących: będziemy się modlić, aby jak najszybciej projekt obywatelski „Solidarności” znalazł swoje miejsce na biurku pana prezydenta, bo to jest dbałość o pracownika, ale także o wartości, o rodzinę, abyśmy w tym dniu, jakim jest niedziela, mogli być razem i cieszyć się wspólnie rodzinnym ciepłem.  
Podczas mszy św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Józefa Kupnego Krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy homilię wygłosił Biskup Roman Pindel Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej i modlono się również za zmarłych: śp. Biskupa Seniora Kazimierza Ryczana – wieloletniego Krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy i śp. Romana Giedroicia – Głównego Inspektora Pracy.

Z naszego Regionu w Pielgrzymce uczestniczyło ok. dwustu pielgrzymów, którzy polecali szczególnej opiece Pani Częstochowskiej zakłady pracy, swoje rodziny i intencje osobiste. 
Wszystkim uczestnikom, w tym kol. Andrzejowi Obszarnemu, Bolesławowi Mikulinowi i Janowi Saczkowi z pocztu sztandarowego dziękujemy za wspólne

 

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 46

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

  

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................