Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 383308
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA

W sobotę i niedzielę, 15-16 czerwca 2019 r. w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli odbywały się dwudniowe uroczystości wprowadzenia relikwii Błogosławio-nego Księdza Jerzego Popiełuszki, organizowane przez Region Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” i MOZ Huty Stalowa Wola NSZZ „Solidarność. W pierwszym dniu odbył się maryjny koncert Zespołu Śląsk pod tytułem „Bogurodzica” najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich pieśni maryjnych. Uroczystość wprowadzenia relikwii Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki miała miejsce w niedzielę na rozpoczęcie Eucharystii. W procesji najbliższa rodzina księdza Jerzego - siostra Teresa i  brat Józef z żoną Alfredą - wniosła i przekazała relikwie krwi i serca Patrona "Solidarności". Przed ołtarzem w Bazylice stanęło kilkanaście pocztów sztandarowych, w tym sztandar Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w składzie: Andrzej Obszarny, Bolesław Mikulin i Donald Krzysik. Obecny był także Przewodniczący Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Szymon Wawrzyszko.

Poprawiony ( czwartek, 27 czerwca 2019 11:24 )

Więcej…

 

14 czerwca br. około tysiąca pracowników Poczty Polskiej z całego kraju uczestniczyło w pikiecie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Brali w niej udział także pracownicy Poczty z Przemyśla wspierani przez związkowców z MZK Sp. z.o.o w Przemyślu, Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Przemyślu, Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. Pikietujących wsparli również związkowcy z Sekcji Muzealników oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości koczujący od 7 maja  w miasteczku przed Ministerstwem Sprawiedliwości domagając się podwyżki płac. Pracownicy Poczty od miesięcy żądają 500 złotych podwyżki, skarżą się na przemęczenie, brak etatów, skomplikowaną strukturę i niskie płace. Od rządu przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej Bogumił Nowicki domagał się konstruktywnych rozmów na temat poprawy złej kondycji finansowej Poczty i poprawy sytuacji pracowników. Przedstawiciele protestujących wręczyli petycję w Kancelarii Premiera, w której domagali się renegocjacji układu zbiorowego, podwyżki wynagrodzenia podstawowego, rzeczowej debaty o przyszłości Poczty Polskiej, sprawowania nadzoru nad organami zarządzającymi spółką i przywrócenia statusu urzędnika państwowego pracownikom poczty. Po wręczeniu petycji demonstranci pokojowo rozeszli się, twierdząc jednak, że w razie nie spełnienia ich postulatów wrócą walczyć o swoje prawa.

 

W dniach 7-9 czerwiec Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” organizował wycieczkę integracyjną do miejscowości Pewel Mała k/Żywca w malowniczej dolinie rzeki Koszarawy – Ośrodek Wczasowy Czahówka. W dniu przyjazdu uczestnicy zwiedzili Muzeum Browaru Żywiec, które zostało uruchomione 9 września 2006 r. w wykutych w skale piwnicach leżakowych żywieckiego browaru z okazji 150 - lecia jego istnienia. W drugim dniu pobytu chętni mieli możliwość zwiedzenia Żywca w tym Pałac Habsburgów wzniesiony w 1885-95 z inicjatywy arcyksięcia Albrechta Fryderyka Rudolfa Habsburga. Żywieccy Habsburgowie zapisali się bardzo pozytywnie w dziejach Polski – także walcząc pod biało-czerwoną flagą. W sobotnie popołudnie uczestnicy zwiedzili Elektrownię szczytowo–pompową Porąbki – Żar wraz ze zbiornikiem  wodnym. W niedzielę uczestniczyli we mszy świętej w kaplicy w Kiełbasowie, której założycielem był leśniczy Mazer, spokrewniony przez swoją żonę z rodziną Habsburgów. W godzinach południowych zorganizowano wyjazd, aby przejść drogą krzyżową Golgota Beskidu wiodącą ze wsi Radziechowy na szczyt wzgórza Matyska w Beskidzie Śląskim. Na szczycie góry znajduje się Krzyż Milenijny. Inicjatorem budowy Krzyża Milenijnego i Golgoty Beskidu był ks. prałat Stanisław Gawlik.

Fotki zrobione przez uczestników wycieczki

Więcej…

 

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi śp. Romana Pawełko
Przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Miejski Ośrodek Zapobiegania Uzależnieniom w Przemyślu.

Składamy szczere wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie 18 czerwca  (wtorek) 2019 r. o godz. 14.00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Piotra i Pawła w Medyce, 
po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Polecamy modlitwom śp. Romana, aby w domu Ojca cieszył się wieczną radością i nagrodą Jezusa Miłosiernego.


 

W siedzibie Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” 29 maja 2019 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji związkowych NSZZ „Solidarność" oraz NSZZ Pracowników PGK i ZUK w Przemyślu działających w spółkach miejskich i jednostkach organizacyjnych Miasta Przemyśla. Przedstawiciele związku reprezentowali następujące zakłady: PGK-ZUK, PWiK, PGM, MZK, MPEC, MOPS oraz DPS Lipowica.
Zebrani omawiali sytuację w ich miejscach pracy dotyczącą przestrzegania praw pracowniczych, jak i sytuacji ekonomicznej zakładów, która ze względu na obecnie prowadzoną politykę finansową władz Miasta Przemyśla zaczyna się pogarszać. Może to wpłynąć na stabilne funkcjonowanie oraz na poziom zatrudnienia w tych zakładach i odejścia z pracy wykwalifikowanych pracowników. Podnieśli również kwestię ataków na działalność związków zawodowych i działaczy związkowych, dotąd nie mających miejsca w w/w spółkach na taką skalę i przy wykorzystywaniu różnorodnych form tych ataków. Uczestnicy spotkania kategorycznie sprzeciwili się takim praktykom i zdecydowali się podjąć stanowisko ws. wspólnego działania i wspierania się, mające na celu obronę zakładów pracy i miejsc pracy oraz przeciwdziałanie dyskredytowaniu i naruszaniu dobrego imienia związków zawodowych.

 

(23.05) Reprezentatywne centrale związkowe przyjęły wspólne stanowisko w sprawie wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej, minimalnego wynagrodzenia oraz państwowej sferze budżetowej. Powinny wynieść odpowiednio: 8,6 proc., 12 proc. i 15 proc. Centrale oczekują też systemowego zagwarantowania waloryzacji najniższych świadczeń emerytalno-rentowych.
We wczorajszym piśmie skierowanym do minister Elżbiety Rafalskiej Solidarność, OPZZ i Forum ZZ oczekują wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej o 8,6 proc, a w samej budżetówce co najmniej o 15 proc. Dla porównania w roku 2019 było to połowę mniej, a w niektórych obszarach nawet trzykrotnie mniej.
Płaca minimalna powinna wzrosnąć co najmniej o 12 proc., czyli 270 zł, co daje kwotę brutto 2520 zł. Jest to zgodne z mechanizmem dojścia do relacji 50 proc. płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia.
Związki zawodowe domagają się też minimalnej waloryzacji rent i emerytur na poziomie nie mniejszym niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2019 r. powiększony o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w 2019 r. Jednocześnie oczekują – zwracając uwagę na nieefektywny obecny system – systemowego zagwarantowania waloryzacji najniższych świadczeń emerytalno-rentowych.

Kończąc strona związkowa zastrzegła sobie prawo do korekty powyższych propozycji.

 

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

10 maja 2019 r. Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” MZK Sp.z.o.o w Przemyślu i NSZZ Pracowników Komunikacji Miejskiej podjęły decyzje o rozpoczęciu akcji protestacyjnej w obronie zakładu pracy i miejsc  pracy.
Forma protestu to oflagowanie zakładu i oklejenie autobusów z informacją o akcji. Powodem protestu jest zła sytuacja finansowa spółki, która jest od wielu lat niestabilna.
Związki zawodowe od lat monitują do władz miasta o istniejącym problemie, który powinien być rozwiązany, aby Spółka mogła niezagrożona funkcjonować.
Podjęta akcja protestacyjna będzie trwać lub zostanie zaostrzona w razie braku poprawy sytuacji.
16 maja br. związki zawodowe wystosowały pismo do Prezydenta  Miasta Przemyśla  o rozpoczęciu przyśpieszonych działań  mających na celu poprawę sytuacji w Spółce. Zdecydowanie sprzeciwiają się proponowanym zwolnieniom  pracowników, którzy nie są winni za złą sytuację Spółki i nie powinni ponosić za to konsekwencji.

 

(27-28.04) XX Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski odbyła się pod hasłem „Przy Maryi w mocy Ducha Bożego”.
W pielgrzymce uczestniczyło kilka tysięcy  związkowców wraz z rodzinami. Była wśród  nich 53. osobowa  reprezentacja  przemyskiej  „Solidarności”. W drodze do Lichenia pielgrzymi z naszego Regionu uczestniczyli we mszy św. w Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich oraz zwiedzili Dom Narodzin Świętej w Głogowcu.
Pielgrzymkę w Licheniu rozpoczęła droga krzyżowa odprawiona w sobotni wieczór. Rozważania poprowadził ks. Grzegorz  Molewski. Głównym punktem pielgrzymowania była uroczyste niedzielne nabożeństwo celebrowane przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. O godzinie 11:30 do bazyliki wprowadzono procesyjnie ponad 100 sztandarów wśród których był poczet sztandarowy naszego Regionu w składzie; Andrzej  Obszarny, Bolesław Mikulin i Jan Saczek. Wniesione zostały również relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez zastępcę przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Bogdana Bisia. Celebracji Eucharystii przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium. Po zakończeniu mszy św. uczestnicy udali się wraz z pocztami sztandarowymi pod pomniki św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz obelisk upamiętniający powstanie „Solidarności”. Po odśpiewaniu hymnu narodowego złożono kwiaty. Ksiądz kustosz wypowiedział słowa modlitwy i pobłogosławił zebranych.

 

Poprawiony ( wtorek, 16 kwietnia 2019 10:59 )

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 46

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

  

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................