Legitymacja

Tygodnik Solidarność


Związkowe Gadżety

Program Grosik
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 377853
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA

Poprawiony ( wtorek, 16 kwietnia 2019 10:59 )

 

Protesty pod wszystkimi Urzędami Wojewódzkimi w kraju, które odbędą się w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 15.00 są kolejnym działaniem "Solidarności" wobec załamania się rozmów z rządem w sprawie podwyżek w całej budżetówce. Domagamy się m.in.: 

  • podwyżek w sferze finansów publicznych,
  • wprowadzenie kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek,
  • odmrożenie wskaźnika naliczania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
  • systemowych rozwiązań stabilizujących ceny energii oraz wsparcia dla przemysłu energochłonnego (bez tych instrumentów rachunki za prąd wzrosną w przyszłym roku o kilkadziesiąt proc., a zakładom energochłonnym grozi likwidacja),,
  • niewliczania do minimalnego wynagrodzenia dodatku za wysługę lat.

Zapraszamy członków NSZZ „Solidarność” na manifestację pod Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie.
Zgłoszenia osób chętnych na wyjazd na manifestacje prosimy kierować do Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” do 2 kwietnia br. (wtorek) do godz. 10.00. 
O terminie i miejscu odjazdu autokarów poinformujemy w terminie późniejszym.

 

W trakcie uroczystej mszy pogrzebowej śp. Księdza Prałata dr Stanisława Krzywińskiego Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekazał na ręce Marka Kamińskiego oraz Szymona Wawrzyszko Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Księdzu prałatowi Stanisławowi Krzywińskiemu przyznał to odznaczenie Prezydent Lech Kaczyński za działalność opozycyjną na rzecz wolnej Ojczyzny. Z pokorą, ale i jednocześnie z dumą staliśmy się depozytariuszami tego odznaczenia. Z pokorą wobec drogi życiowej i osiągnięć Księdza Prałata, a z dumą, że taka osoba tworzyła i wspierała do ostatnich swoich dni NSZZ „Solidarność” i jego ostatnią wolą było przekazanie właśnie nam tego szczytnego odznaczenia.  Dziękujemy ludziom, a nade wszystko Panu Bogu za postawienie na naszych drogach księdza Stanisława Krzywińskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: www.katedra-przemyśl.pl

 

Ogromnie zasmuciła nas wiadomość o śmierci księdza prałata Stanisława Krzywińskiego, wieloletniego wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego
w Przemyślu, pracownika Kurii i duszpasterza głuchoniemych. O
d 1980 roku wspierał "Solidarność" w Przemyślu, także jej podziemne struktury.

"... Dzięki wstawiennictwu  ks. S. Krzywińskiego przyjęci zostaliśmy przez ks. biskupa ordynariusza Ignacego Tokarczuka, którego poinformowaliśmy o powstaniu TKK, a także o formach naszych działań. W rozmowie, dzieląc się swoim doświadczeniem walki z komuną, przestrzegał nas przed różnego rodzaju zagrożeniami jakie możemy napotkać na naszej drodze. Obiecał  pomoc. Do codziennych kontaktów z TKK  wyznaczył ks. prałata S. Krzywińskiego, który stał się nieformalnym członkiem TKK. Jego zaangażowanie w nasze działania było nieocenione. Każde Jego słowo otwierało przed nami drzwi w każdym kościele i klasztorze na terenie diecezji, a pomoc kościoła była w tym czasie nieoceniona. Mieliśmy się gdzie spotykać, uzyskać poradę, nocleg, jedzenie. Także, niejednokrotnie, nawiązywanie kontaktów odbywało się z pomocą duchownych kościoła, jak i ukrywanie  działaczy związkowych." (Marek Kamiński - wspomnienia z okresu stanu wojennego).


Pogrzeb śp. księdza prałata odbędzie się w piątek, 22 lutego 2019 r. o godz. 10.00 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.
Po Mszy św. pochówek na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju z Panem. Amen

Więcej…

 

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Księdza Prałata Eugeniusza Dryniaka.
Po ciężkiej chorobie zmarł w niedzielę 10 lutego 2019 r.
Pogrzeb odbędzie się 12 lutego 2019 r. (wtorek) godz. 13.00 w Parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowym Zagórzu.

W latach 80-tych był aktywnym działaczem opozycyjnym i kapelanem “Solidarności” (m.in. w Przemyślu od jesieni 1987 r. do 1989 r.). Został przez władze państwowe odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzeniu Polski (2009), Krzyżem Wolności i Solidarności (2019) oraz statuetką Pomnika Poległych Stoczniowców (2005).

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju z Panem. Amen

Więcej…

 

W trakcie rokowań prowadzonych z Jeronimo Martins S.A. Polska w ramach toczącego się sporu zbiorowego nie zostało osiągnięte porozumienie.
.....Postawa pracodawcy i osób reprezentujących go w trakcie rozmów oraz brak woli pracodawcy do osiągnięcia porozumienia w jakimkolwiek punkcie żądań przedstawionych przez stronę związkową doprowadziły do impasu. Organizacja zakładowa zmuszona jest do przejścia na etap strajku.
.....Najpierw pracownicy "Biedronki" wypowiedzą się czy chcą wziąć udział w strajku  - referendum strajkowe potrwa do 30 kwietnia br.

Na terenie Polski funkcjonuje około 3 tysięcy sklepów sieci Biedronka i pracuje w nich około 67 tysięcy osób. Związkowcy walczą o poprawę warunków pracy, w szczególności chcą zwiększenia zatrudnienia i zmniejszenia liczby zadań przypadających na jednego pracownika, zapewnienia ochrony w placówkach handlowych w godzinach wieczornych, poprawy zasad magazynowania towaru, tak aby były zgodne z przepisami BHP. W wielu przypadkach interweniowała straż pożarna, bo w sklepach nie są przestrzegane przepisy przeciwpożarowe i warunki pracy (przykładowo w pomieszczeniach są zbyt wysokie temperatury). 
Związkowcy domagają się również uwzględnienia sposobu premiowania w regulaminie wynagrodzeń, ustalenia zasad rozliczania delegacji. Chcą, aby zgodnie z zapisami kodeksu pracy kształt wewnętrznych przepisów był uzgadniany ze związkami zawodowymi. Zależy im na skróceniu, wydłużonego po wprowadzeniu wolnych od handlu godzin pracy w soboty i inne dni poprzedzające dni wolne od handlu, a także aby pracodawca podpisał z nimi porozumienie o działaniu związków zawodowych na terenie zakładu. Domagają się zrównania wynagrodzeń pracowników niezależnie od lokalizacji sklepu. Lista postulatów jest długa. O wszystkich można by rozmawiać z pracodawcą, ale ten nie jest zainteresowany negocjacjami z pracownikami.

Źródło: www.solidarnosc.gda.pl

 

We wszystkich regionach odbyły się odwiedziny i spotkania z posłami
i senatorami Zjednoczonej Prawicy w ramach akcji informacyjnej sztabu protestacyjno-strajkowego NSZZ „Solidarność”.
Z większością parlamentarzystów udało się spotkać. Przekazano im stanowisko Związku z postulatami. 
Niestety w większości przypadków mogliśmy jedynie usłyszeć, że oni jako posłowie, senatorowie nic nie mogą i sugerowali spotkanie z władzami ZP. Niemniej parlamentarzyści zdeklarowali się o przekazaniu postulatów rządowi i władzom poszczególnych partii wchodzących w skład ZP. 
Przypominamy, że głównymi postulatami Solidarności są: wprowadzenie kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, podwyżki w państwowej sferze budżetowej na poziomie nie mniejszym niż podwyżki w służbach mundurowych,  podniesienia kwoty wolnej od podatku i całkowitego odmrożenia kwoty naliczania funduszu socjalnego.
(
pełna lista postulatów tutaj>>>)
Sztab oceniając efekty akcji zdecydował o uruchomieniu kolejnych działań. W pierwszej kolejności będą akcje we wszystkich regionach. Sztab powołał również grupę roboczą do opracowania kolejnych. O terminach i szczegółach będziemy informować na bieżąco. 
Niezależnie od powyższego, Solidarność deklaruje otwartość na dialog.

Źródło: www.tysol.pl

 

Konwent przewodniczących zarządów regionów i sekretariatów branżowych NSZZ „Solidarność” przekształcił się w sztab protestacyjno-strajkowy. W najbliższym czasie poinformuje o swoich działaniach, których celem jest realizacja uchwały Komisji Krajowej z 11 grudnia, w której Związek zawarł listę postulatów.
Wcześniej odbyło się spotkanie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, która w imieniu Rządu odniosła się do postulatów Związku. Zadeklarowała, że w najbliższym czasie poszczególni ministrowie rządu odniosą się pisemnie na stanowisko Komisji Krajowej.
Podczas spotkania Szymon Wawrzyszko Przewodniczący Regionu Ziemia Przemyska podniósł problem osób niewidomych i zakładów pracy chronionej.

 

 

Zgodnie z nową ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych oraz podatku dochodowym od osób fizycznych zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu składamy wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
W związku ze zmianą przepisów Komisja Krajowa przygotowała Informację dla struktur związków w zakresie obowiązków informatycznych oraz sprawozdawczych w 2019 roku wraz z instrukcją postępowania - prosimy zapoznać się z powyższą Informacją.

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 46

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

  

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................