Przypadki zaniżania minimalnej stawki godzinowej
(22.03.2017) Dziś na antenie Radia Rzeszów gościł pan Wiesław Łuszczek pełniący obowiązki Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie, który wypowiadał się na temat przypadków zaniżania minimalnej stawki godzinowej na Podkarpaciu.
Coraz więcej skarg dotyczących nieprawidłowości przy wypłacaniu minimalnego wynagrodzenia trafia do Okręgowych Inspektoratów Pracy. Od stycznia obowiązują nowe przepisy, które miały zagwarantować zatrudnionym na umowę zlecenie 13 zł za godzinę. Jednak nie wszyscy pracodawcy dostosowali się do zmian. Dlatego NSZZ "Solidarność" oraz Inspekcja Pracy prowadzą ogólnopolską akcję pod hasłem "13 złotych i nie kombinuj".
Jak powiedział na antenie Wiesław Łuszczek dotąd takich skarg było szesnaście. I jak dodał - nie warto czekać ze zgłoszeniem nieprawidłowości. Zdarza się bowiem, że z powodu kondycji finansowej zakładu, pracodawca nie ma pieniędzy na wypłatę należnych kwot, choć jest orzeczenie sądu.
Przypadki zaniżania minimalnej stawki godzinowej można zgłaszać na stronie www.tysol.pl lub w oddziałach PIP.
Źródło: www.radio.rzeszow.pl
Rząd przyjął stanowisko ws. obywatelskiego projektu ograniczenia handlu w niedzielęRząd rekomenduje wnikliwe uwzględnienie i rozważenie wszystkich uwag zawartych w stanowisku rządu oraz wyrażanych przez środowiska i podmioty zainteresowane projektem ustawy. Więcej: tutaj Źródło: www.solidarnosc.org.pl Dla konsumentów żywności nadciągają trudne dni
"13 zł ... i nie kombinuj" R
Źródło: www.solidarnosc.org.pl Płaca minimalna w EuropieW styczniu 2016 r. krajowa płaca minimalna obowiązywała w 22 z 28 państw członkowskich UE; wyjątkami były: Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja. W niektórych krajach, np. w Austrii, stawki wynagrodzenia minimalnego określają branżowe układy zbiorowe pracy. Czytaj TUTAJ, m.in minimalne stawki godzinowe w niektórych krajach Źródło: www.solidarnosc.org.pl |