WYBRANA KORESPONDENCJA





Zebranie Rady RSN – 10 lutego 2009

Szanowni Państwo,

W dniu 10.02.2009 r. (wtorek) odbędzie się zebranie RSN z udziałem Delegatów i Przewodniczących Komisji Zakładowych.

Miejsce zebrania:
- s. 235 w Zarządu Regionu w Katowicach, ul. Floriana 7.
Początek:
- godz. 15:30.

Proponowany jest następujący porządek:
  1. Dyskusja o przyszłości (z udziałem Przewodniczącego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ"S", Kol. S. Kubowicza).
  2. Projekty uchwał i wniosków RSN na najbliższe WZDKSN.
  3. Uwagi do 5 projektów ustaw w ramach Reformy Nauki.
  4. Sprawy wniesione i wolne wnioski.
Uwaga: w związku z p. 1-3 proszę o nadsyłanie do 6.02.2009 propozycji z Waszych organizacji związkowych.

Informuję przy okazji, że na naszej Platformie Dyskusyjnej pod adresem: http://ksn.dyskusja24.pl odbywa się dyskusja na temat Reformy Nauki, misji, skuteczności i przyszłości NSZZ "S", oraz układów zbiorowych pracy. Zachęcam do zabrania głosu na poszczególnych forach.

Natomiast na naszej stronie internetowej pod adresem: http://www.solidarnosc.org.pl/ksn są dostępne nasze dotychczasowe opinie o Reformie Nauki, a także serwis informacyjny WZDKSN.

Z koleżeńskimi pozdrowieniami,
Kazimierz A. SICIŃSKI
Przew. Reg. Sekcji Nauki
Regionu Śl.-Dąbrowskiego
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"






Propozycje do dyskusji na najbliższym WZD Regionu

4.11.2008

ZARZĄD REGIONU
Śl.-Dąbrowskiego
NSZZ SOLIDARNOŚĆ
================

Szanowni Państwo,

W związku z WZD Regionu w dniu 14.11.2008 r. Regionalna Sekcja Nauki proponuje przedyskutowanie na nim następujących kwestii, poruszanych w środowisku związkowym NSZZ "Solidarność" nauki i szkolnictwa wyższego:
  1. Członkostwo w NSZZ "Solidarność" studentów i doktorantów, z uwzględnieniem oczywiście koniecznych zmian w ustawie o ZZ i w naszym Statucie.
  2. Problem ochrony członków ponadzakładowych struktur związku.
  3. Czy byłoby możliwe doprowadzenie do uznania związku zawodowego za organizację pożytku publicznego, w związku z czym można by wpłacać im corocznie 1 procent podatku?
  4. Wprowadzenie współfinansowania branżowych struktur krajowych przez regiony, w których funkcjonują zakładowe organizacje NSZZ "S" danej branży, a nie ma tam regionalnej struktury branżowej (sekcja regionalna,
  5. sekretariat).
  6. Wywalczenie przez związki zawodowe wprowadzenia w Polsce (docelowo) obowiązkowej składki na cele poprawy sytuacji pracowników w wysokości części obecnej składki związkowej, opłacanej przez pracowników nie należących do związku zawodowego lub alternatywnie p.6 jak niżej:
  7. Jak uzyskiwać w negocjacjach z pracodawcami porozumienia korzystniejsze dla członków związku niż dla ogółu pracowników, którzy są do tej pory beneficjentami działań związków zawodowych nie opłacając przy tym składek związkowych?
W obecnym stanie prawnym i w aktualnej sytuacji NSZZ "Solidarność" są to kwestie niekoniecznie łatwe do przeprowadzenia czy też mogące uzyskać aprobatę większości środowisk branżowych i regionalnych. Jednak wydają się być istotne dla naszego związku i warte dyskusji. Jeśliby dyskusja doprowadziła do uzyskania wokół poruszonych kwestii niezbędnego poparcia, deklarujemy ich dopracowanie do postaci odpowiednich projektów wniosków, stanowisk czy tp.

Z koleżeńskimi pozdrowieniami,
Przew.RSN
Kazimierz A. SICIŃSKI






Zebranie Rady RSN – 23 października 2008

Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do mojego maila wysłanego do Państwa 03.10.2008 (przypominam go poniżej):

Informuję, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało do konsultacji projekty ustaw reformujących naukę:
  • o Narodowym Centrum Nauki NCN,
  • o Polskiej Akademii Nauk PAN,
  • o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju NCBiR,
  • o instytutach badawczych IB,
  • o zasadach finansowania nauki ZFN.
Całkiem nowy jest projekt ustawy o NCN, nowe ustawy o PAN, NCBiR i ZFN mają zastąpić ustawy dotychczasowe, natomiast projekt dot. IB "koresponduje" z obecną ustawą o JBR-ach. Projekty są dostępne na stronie internetowej pod adresem:
http://www.nauka.gov.pl
w bloku zatytułowanym "Reforma nauki".

Uprzejmie proszę o uważną analizę tych projektów i nadsyłanie uwag.
Sygnalizuję, że niedługo mają też być kolejne dwa projekty ustaw:
  • o szkolnictwie wyższym,
  • o stopniach i tytule naukowym.
informuję, że zapowiedziane w nim, rozszerzone zebranie Rady RSN (z udziałem Delegatów, Przewodniczących KZ i innych zainteresowanych), odbędzie się w dniu 23.10.2008 r. (czwartek) w Katowicach w siedzibie Zarządu Regionu przy ul. Floriana 7.
Początek o godz. 15:30.

Proponowane są zasadnicze punkty porządku:
  • dyskusja nad pakietem projektów ustaw reformujących naukę, przedstawionym przez MNiSW do konsultacji społecznych,
  • omówienie działań NSZZ "Solidarność" na rzecz wzrostu płac w nauce i w szkolnictwie wyższym, takich jak zaproponowane przez nas zmiany projektu budżetu państwa na r. 2009 i układy zbiorowe pracy,
  • wnioski naszego środowiska na WZD Regionu.
Uprzejmie proszę o nadsyłanie opinii i uwag do pakietu jw. oraz projektów uchwał, stanowisk i apeli na WZD. Przypominam, że projekty ustaw są dostępne na stronie internetowej MNiSW pod adresem:
http://www.nauka.gov.pl
w bloku REFORMA NAUKI.

Z koleżeńskimi pozdrowieniami,
Przew.RSN
Kazimierz A. SICIŃSKI






Do konsultacji - projekty ustaw reformujących naukę


Szanowni Państwo,

Informuję, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało do konsultacji projekty ustaw reformujących naukę:
  • o Narodowym Centrum Nauki NCN,
  • o Polskiej Akademii Nauk PAN,
  • o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju NCBiR,
  • o instytutach badawczych IB,
  • o zasadach finansowania nauki ZFN.
Całkiem nowy jest projekt ustawy o NCN, nowe ustawy o PAN, NCBiR i ZFN mają zastapić ustawy dotychczasowe, natomiast projekt dot. IB "koresponduje" z obecną ustawą o JBR-ach. Projekty są dostępne na stronie internetowej pod adresem http://www.nauka.gov.pl w bloku zatytułowanym "Reforma nauki". Uprzejmie proszę o uważną analizę tych projektów i nadsyłanie uwag. Sprawie tej poświęcimy najbliższe zebranie RSN (w październiku br.). Sygnalizuję, że niedługo mają też być kolejne dwa projekty ustaw:
  • o szkolnictwie wyższym,
  • o stopniach i tytule naukowym.

Z koleżeńskimi pozdrowieniami,

Kazimierz A. SICIŃSKI
Przew. Regionalnej Sekcji Nauki
Regionu Śląsko-Dąbrowskiego
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w Katowicach
V-Przew. Krajowej Sekcji Nauki
Jednostek Badawczo-Rozwojowych






Manifestacja NSZZ Solidarność - Warszawa 29.08.2008

Szanowni Państwo,

Z Waszych lokalnych Delegatur Zarządu Regionu, organizujących wyjazdy na manifestację NSZZ "Solidarność" w Warszawie w dniu 29.08.2008 r. Wasze Komisje Zakładowe otrzymały już szereg informacji. W ich uzupełnieniu oraz w porozumieniu z Przewodniczącym Regionalnej Sekcji Oświaty, Kol. Leszkiem Ordonem przesyłam poniżej namiary na przewodniczących Miejskich Organizacji Związkowych NSZZ "Solidarność" placówek oświaty i wychowania, z którymi również można uzgodnić wyjazdy Waszych przedstawicieli autokarami, wynajmowanymi przez sekcję oświaty:

BYTOM
Kol. Alfred Pyrk
kom. 0604 203312
e-mail: alf05@wp.pl

GLIWICE
Kol. Ernestyna Skonieczny
kom. 0601 400106
e-mail: dziadek.skoy@wp.pl

KATOWICE
Kol. Gabriela Korus
kom. 0695 484909
e-mail: gabik40@wp.pl

SOSNOWIEC
Kol. Małgorzata Pochopień
kom. 0505 478501
e-mail: nszzsolidarnosc@neostrada.pl

ZABRZE
Kol. Janusz Siech
kom. 0604 947386

Przypominam, że można się wybrać z osobami towarzyszącymi, np. z rodzinami.

Z koleżeńskimi pozdrowieniami,

Kazimierz A. SICIŃSKI






Manifestacja pod Urzędem Woj. w Katowicach, 29.04.2008

Zawiadamiając o rozszerzonym zebraniu Rady RSN w dniu 08.05.2008 prosiłem też o nasz solidarnościowy udział w pikiecie nauczycieli pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach w dniu 29.04.2008, bo jesteśmy razem w jednym Związku, a dodatkowo razem tworzymy Regionalny Sekretariat Nauki i Oświaty. Początkowy pomysł pikiety doprowadził do manifestacji z udziałem ok. 200 osób. Był Przewodniczący Zarządu Regionu, Kol. Piotr DUDA, był Wojewoda Śląski Pan Zygmunt ŁUKASZCZYK, przyjechał Prezes ZNP Kol. Sławomir BRONIARZ. Więcej o tej manifestacji można przeczytać w Tygodniku Śląsko-Dąbrowskim SOLIDARNOŚĆ nr 19/2008 z datą 07.05.2008 (link w dziale LINKI naszej KSN Online), natomiast chciałem tu zauważyć, że postulaty nauczycieli szkolnych i akademickich są podobne. Dając temu wyraz w wystąpieniu na manifestacji wyraziłem w naszym imieniu, a także z upoważnienia Przewodniczącego KSN, Kol. Janusza Sobieszczańskiego również w imieniu Krajowej Sekcji Nauki, poparcie dla postulatów płacowych nauczycieli i w ogóle dla branż decydujących o cywilizacyjnym rozwoju naszego kraju. Podobne postulaty nauczycieli akademickich wynikają z tego, że ich płace stanęły w miejscu, rośnie inflacja i żądania wzrostu płac innych branż, a nasze żądania są dodatkowo uzasadnione m.in. wzrostem gospodarczym, zmianą relacji płacowych i znacznym wzrostem obciążeń w ramach obowiązków pracowniczych. Zauważyłem też, że Polska tak naprawdę jest rządzona przez urzędników (a niekoniecznie przez polityków, posłów czy ministrów, którzy często się dopisują do opcji urzędniczych w danym resorcie i nie mają za dużo do powiedzenia), od urzędników, w tym samorządowych nauczyciele są zależni i to bardzo; na tym tle dochodzi do patologii, bo Polska samorządowa to niekoniecznie Polska obywatelska, a pod płaszczykiem samorządowym realizują się rozmaite interesy grupowe, często niekorzystne dla oświaty. Podobnie ma być zresztą w przyszłości w szkolnictwie wyższym, bo w ramach proponowanej reformy szkolnictwa wyższego jego duża część ma przejść pod nadzór samorządów.

Kazimierz A. SICIŃSKI






Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 23 czerwca 2007 r. odszedł od nas

ś.p.
Jan Tadeusz ŻELIŃSKI
„Jano”

Serdeczny Kolega i Przyjaciel,
człowiek o rozległych zainteresowaniach – oddany bez reszty sprawom Ojczyzny i Uczelni


Współzałożyciel i wybitny działacz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Pierwszy Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Politechniki Śląskiej. Internowany w stanie wojennym, przetrzymywany przez okres 1 roku w 6 zakładach karnych. Po internowaniu aktywnie działał jednak nadal w strukturach podziemnych Związku, mimo nieustannej inwigilacji, siedmiokrotnie przesłuchiwany przez SB. W 1989 roku jeszcze przed „Okrągłym Stołem” organizował odbudowę struktur Związku NSZZ „Solidarność” w Uczelni. Po formalnej reaktywacji Związku zrezygnował z kandydowania na przewodniczącego II kadencji. Aktywnie działał jednak nadal w Związku – przez 3 kadencje członek Komisji Rewizyjnej, następnie przez 2 kadencje członek Komisji Zakładowej. Członek Związku Represjonowanych w stanie wojennym przy Zarządzie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Uhonorowany za działalność Związkową medalami w XV rocznicę Oporu Społecznego na Śląsku oraz złotym medalem Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Politechniki Śląskiej





Zebranie Rady RSN – 6.lipca 2006

Szanowni Państwo,

Zapraszam Członków Rady i Komisji Rewizyjnej, a także członków Rady KSN na zebranie Rady RSN w dniu 6.lipca 2006 r. (czwartek). Początek o godz. 15:30.

Proponowany porządek:
  • informacje i oceny WZD KSN i WZD Regionu, w tym w świetle najbliższego posiedzenia Rady KSN w dniu 08.07.2006 r.,
  • stan prac nad statutami uczelni,
  • działania w jednostkach naukowych w celu realizacji ustawy z 07.04.2006 o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (w tym o powoływaniu rad pracowników),
  • rządowe plany znacznego przyspieszenia restrukturyzacji sektora JBR resortu gospodarki (konsolidacja 23 JBR mająca na celu utworzenie 7 dużych instytutów oraz komercjalizacja 33 jednostek w celu ich dalszej prywatyzacji),
  • sytuacja w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu oraz w Instytucie Systemów Sterowania w Chorzowie,
  • sprawy różne i wolne wnioski, w tym organizacja WZD KSNJBR połączonego z zebraniem Komitetu Sterującego UNI-IBITS w Krakowie w dniach 9-10.10.2006 r. (z udziałem RSN) oraz list KSN do EI w związku ze stanowiskiem EI w sprawie homofobii w Polsce.

Z uszanowaniem i pozdrowieniami,
Przew.RSN
Kazimierz A. SICIŃSKI






Zebranie Rady RSN – 11.maja 2006

Szanowni Państwo,

W dniu 11.maja 2006 r. (czwartek) odbędzie się w siedzibie Zarządu Regionu w Katowicach przy ul. Floriana 7 (s. 240) zebranie Rady RSN z udziałem Członków Komisji Rewizyjnej RSN. Na zebranie zapraszamy nowowybranego Przewodniczącego RSO i RSNiO, Kol. Lesława Ordona, oraz Kol. Witolda Zajaczkowskiego, który pełnił te funkcje przez 4 poprzednie kadencje.Początek o godz. 16:00.

Proponuję następujący porządek:
  • Podziękowanie RSN dla Kol. W. Zajączkowskiego za współpracę w latach 1992-2006.
  • Wystąpienie nowego Przewodniczącego RSO i RSNiO, Kol. Lesława Ordona.
  • Wybory: wiceprzewodniczących RSN, sekretarza oraz skarbnika.
  • Podsumowanie WZD RSN i Kongresu RSNiO oraz zebrań zakładowych, wnioski do pracy w kadencji 2006-2010.
  • Sprawy zwiazane z organizacją wyjazdu grupy delegatów RSN na WZD KSN w Spale.
Komisji Rewizyjnej RSN proponuję przy okazji - jeśli będzie to możliwe - jej ukonstytuowanie.

Natomiast Kol. Kol.: K. Łukasik, A. Kossuthowi i T. Werbowskiemu przypominam, że wcześniej, tj. o g. 14:00 odbędzie się zebranie Rady Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty.

Z koleżeńskimi pozdrowieniami,
Kazimierz A. SICIŃSKI
Przew.Reg.Sekcji Nauki






Walne Zebranie Delegatów RSN oraz Kongres Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty - 22.kwietnia 2006

   Pobierz plik




Zebranie Rady RSN – 18.kwietnia 2006

Szanowni Państwo,

W dniu 18.kwietnia 2006 r. (wtorek) odbędzie się zebranie Rady Regionalnej Sekcji Nauki (z udziałem jak zwykle Członków Komisji Rewizyjnej RSN).

Zebranie będzie poświęcone sprawom wyborczym:
  • krótka informacja o przebiegu zebrań w poszczególnych organizacjach związkowych, należących do RSN,
  • sprawy związane z organizacją Walnego Zebrania Delegatów RSN i Kongresu Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty (zwołanych na poprzednim zebraniu Rady RSN na dzień 22.04.2006),
  • przyjęcie projektów odpowiednich dokumentów na WZD RSN i Kongres RSNiO,
  • sprawy wniesione oraz różne, w tym związane z przygotowaniami do WZD Krajowej Sekcji Nauki w Spale (uwaga: w związku z wizytą Papieża Benedykta XVI w Polsce termin WZD KSN ma być ostatecznie przesunięty na 5-7.czerwca 2006 r.).
Zebranie odbędzie się jak zwykle w siedzibie Zarządu Regionu w Katowicach przy ul. Floriana 7.
Początek zebrania o godz. 15.30.

Serdecznie zapraszam oraz proszę o przygotowanie ewntualnych propozycji uchwał, stanowisk itp. Proszę też o sprawdzenie, czy Wasza Komisja Zakładowa przesłała do Zarządu Regionu wszystkie wymagane dokumenty z Waszych zebrań wyborczych (protokóły, ankiety itp.).
Przesyłam równocześnie życzenia radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz wszystkiego najlepszego z ich okazji: dla Szanownych Koleżanek i Kolegów oraz Waszych Rodzin.

Z serdecznymi, koleżeńskimi pozdrowieniami,
Kazimierz A. SICIŃSKI
Przew.Reg.Sekcji Nauki
Reg. Śl.-Dąbrowskiego
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"






Zebranie Rady RSN – 28.lutego 2006

Szanowni Państwo,

W dniu 28 lutego 2006 r. (wtorek) odbędzie się zebranie Rady Regionalnej Sekcji Nauki (z udziałem jak zwykle Członków Komisji Rewizyjnej RSN).

W I części będzie to spotkanie z grupą śląskich parlamentarzystów z "Prawa i Sprawiedliwości" pod przewodnictwem Pani Poseł Marii NOWAK (w Sejmie poprzedniej kadencji była sprawozdawczynią poselskiego projektu ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym", opartego na projekcie NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"). Tematem tego spotkania będzie współpraca - na poziomie regionalnym i krajowym - pomiędzy naszym środowiskiem i PiS.

W II części zebranie będzie poświęcone aktualny sprawom wyborczym w NSZZ "SOLIDARNOŚĆ".
Początek zebrania o godz. 15.30.

W kolejnym mailu prześlę informację o dokładnym miejscu (sala) oraz ewentualne bliższe szczegóły dotyczące tematyki spotkania z PiS.

Z koleżeńskimi pozdrowieniami,
Kazimierz A. SICIŃSKI
Przew.Reg.Sekcji Nauki
Reg. Śl.-Dąbrowskiego
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"






Z A W I A D O M I E N I E

Szanowni Panstwo,

Rozszerzone posiedzenie Rady RSN odbedzie sie ostatecznie w poniedzialek 21 lutego 2005 r. o godz. 15.30. Za zmiane jw. przepraszamy, natomiast we wczesniej podanym terminie (14.02.2005) odbedzie sie w Warszawie istotne dla nas spotkanie z Ministrem Gospodarki i Pracy. W zwiazku z tym na naszym posiedzeniu w dniu 21.02.2004 spotkanie z MGiP zostanie zrelacjonowane. Natomiast inne punkty proponowanego porzadku pozostaja bez zmian.



Proponowany porządek:
  1. Otwarcie, przyjecie porzadku.
  2. Przedstawienie aktualnego stanu prac legislacyjnych w zakresie "Prawa o szkolnictwie wyzszym" i omowienie inicjatyw majacych na celu przeciwdzialanie przyjeciu projektu prezydenckiego, w tym relacja ze spotkania elektorow kurii doktorow RGSzW (11.02.2005).
  3. Sytuacja w sektorze JBR i opracowanie opinii o projekcie noweli ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych.
  4. Omowienie niektorych inicjatyw ostatniego WZD KSN (6-7.11.2004 w Poraju), w tym informacja o mozliwosciach realizacji projektow finansowanych z funduszy strukturalnych UE.
  5. Sprawy wniesione.
  6. Wolne wnioski.
Poczatek - godz. 15.30.

Z zalaczeniu - projekt noweli ustawy o JBR.

Z zaproszeniem do udziału i z serdecznymi pozdrowieniami,

Przewodniczący Regionalnej Sekcji Nauki

Kazimierz A. SICIŃSKI
V-Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki
Jednostek Badawczo-Rozwojowych
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"






W dniu 3. czerwca 2004 r. zmarł w Warszawie
Ś. P. Kolega Edward KRAUZE

Przewodniczący Komisji Interwencji i Członek Prezydium Krajowej Sekcji Nauki, wybitny znawca prawa pracy, silnie związany ze środowiskiem związkowym „Solidarności” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, pełnomocnik członków Związku w wielu wygranych procesach o przywrócenie do pracy oraz roszczenia pracowników uczelni i innych jednostek naukowych.

Bardzo nam Go będzie brakowało.

Regionalna Sekcja Nauki
NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
Regionu Śląsko-Dąbrowskiego

Pogrzeb na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie odbędzie się w środę 9.VI o godz. 10.30, a o godz. 12.30 w Kościele Św. Stanisława na Żoliborzu zostanie odprawiona msza św. w Jego intencji.



Rozmiar: 182 bajtów  Pobierz nekrolog




Niezależny Samorządny Związek Zawodowy
" S O L I D A R N O Ś Ć "
Region Śląsko-Dąbrowski
R e g i o n a l n a S e k c j a N a u k i
ul. Floriana 7 40-286 KATOWICE
tel. 032 255-50-65, 353-84-25 w. 240
fax 032 253-78-00, 253-73-73, email: rsn-katowice@wp.pl
http://www.solidarnosc.org.pl/ksn


l. dz. RSN/K.A.S./993/04

Katowice, 2004-01-08

CZŁONEK RADY/KOMISJI REWIZYJNEJ
REGIONALNEJ SEKCJI NAUKI
/KOMISJI REWIZYJNEJ SEKRETARIATU
SZ. KOL..........................................
.................................................
.................................................

Z A W I A D O M I E N I E

W dniu 15. stycznia 2004 r. (czwartek) odbędzie się zebranie Rady Regionalnej Sekcji Nauki NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" Regionu Śl. - Dąbrowskiego (sala nr 240 Zarządu Regionu w Katowicach przy ul. Floriana 7).
Początek: godz. 16.00.

Proponowany porządek:
  1. Otwarcie, przyjęcie porządku.
  2. Omówienie sytuacji RSN i RSNiO po decyzji Zarządu Regionu o zmniejszeniu zatrudnienia w regionalnych strukturach branżowych.
  3. Informacja o działaniach na rzecz wprowadzenia naszego związkowego projektu ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym" na ścieżkę legislacyjną (kontakty z PiS, spotkania z posłami PO i inne).
  4. Restrukturyzacja jednostek badawczo-rozwojowych: stan obecny i działania spodziewane (względnie planowane) w r. 2004.
  5. Akcesja Polski do UE i nowe możliwości finansowania badań naukowych.
  6. Sprawy różne i wolne wnioski.
Jeśli w zebraniu weźmie udział Przewodniczący ZR, Kol. Piotr DUDA (jest zaproszony), program może ulec zmianie (rozszerzenie p. 2 lub dodatkowe punkty porządku). Załączniki do p. 2 przesyłam osobno (pocztą elektroniczną).

Z zaproszeniem do udziału i z serdecznymi pozdrowieniami,

Przewodniczący Regionalnej Sekcji Nauki

Kazimierz A. SICIŃSKI
V-Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki
Jednostek Badawczo-Rozwojowych
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

Do uprzejmej wiadomości:
  • Przewodniczący Zarządu Regionu, Kol. Piotr DUDA, Katowice,
  • Przewodniczący KSN, Kol. Janusz SOBIESZCZAŃSKI, Warszawa,
  • Przewodniczący KSN JBR, Kol. Jerzy DUDEK, Kraków,
  • Przewodniczący RSNiO, Kol. Witold ZAJĄCZKOWSKI.
Kopia: RSN a/a druk. + magn. E:\RSN\KAS993






Niezależny Samorządny Związek Zawodowy
" S O L I D A R N O Ś Ć "
Region Śląsko-Dąbrowski
R e g i o n a l n a S e k c j a N a u k i
ul. Floriana 7 40-286 KATOWICE
tel. 032 255-50-65, 353-84-25 w. 240
fax 032 253-78-00, 253-73-73, email: rsn-katowice@wp.pl
http://www.solidarnosc.org.pl/ksn


l. dz. RSN/K.A.S./986/03

Katowice, 2003-12-02

SZ. KOL..........................................
.................................................
.................................................

Regionalna Sekcja Nauki Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" i Krajowa Sekcja Nauki informują, że w dniu 10. grudnia 2003 r. (środa) odbędzie się spotkanie o charakterze seminaryjno-szkoleniowym z następującą tematyką:
  1. 1. Formy zatrudnienia w uczelniach i jednostkach naukowych.
  2. 2. Fundusz socjalny w uczelniach i jednostkach naukowych.
  3. 3. Problemy restrukturyzacji jednostek badawczo-rozwojowych.
  4. 4. Sprawy wniesione przez Uczestników.
Spotkanie odbędzie się w s. 235 Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Katowicach przy ul. Floriana 7 (I p.). Początek o godz. 15.30, przewidywane zakończenie ok. godz. 18.30. Osoby, które przybędą wcześniej, mogą skorzystać z niedrogiego obiadu w bufecie na miejscu.

Tematy 1-2 poprowadzi Kol. Edward Krauze - Przew. Komisji Interwencji Krajowej Sekcji Nauki, natomiast temat 3 będzie poświęcony omówieniu propozycji restrukturyzacji sektora JBR, zawartych w programie przekształceń strukturalnych i własnościowych jednostek badawczo-rozwojowych, który opracował Zespół Międzyresortowy ds. Przekształceń Własnościowych JBR, a także niektórych znanych nam zamierzeń resortów nadzorujących jednostki. Do udziału zapraszamy Delegatów do RSN i Członków jej władz, Przewodniczących Komisji Zakładowych oraz inne zainteresowane osoby z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność", a także spoza Regionu. W cz. I (tematy 1-2) spotkanie jest kontynuacją seminarium, które odbyło się 27.VI.2003. Do tematu 2 proponujemy wcześniejsze przypomnienie sobie (i zabranie) regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, obowiązującego w danej jednostce.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu seminaryjno-szkoleniowego AKTYWIZACJA DZIAŁANIA KOMISJI ZAKŁADOWYCH. Przydatne informacje z nim związane (także mapka dojazdowa) znajdą Państwo na stronie internetowej KSN/KSNJBR/RSN pod adresem http://www.solidarnosc.org.pl/ksn . Ewentualne pytania i uwagi: tel. (32) 2555065/240, fax. (32) 2537800, e-mail: rsn-katowice@wp.pl

Z zaproszeniem do udziału i z serdecznymi pozdrowieniami,

Przewodniczący Regionalnej Sekcji Nauki

Kazimierz A. SICIŃSKI
V-Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki
Jednostek Badawczo-Rozwojowych
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

Do uprzejmej wiadomości:
  • Przew. Zarządu Regionu, Kol. Piotr DUDA
  • Przew. Krajowej Sekcji Nauki, Kol. Janusz SOBIESZCZAŃSKI
  • Przew. Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty, Kol. Witold ZAJĄCZKOWSKI
Kopia: RSN a/a druk. + magn. E:\RSN\KAS986




Rozmiar: 182 bajtówŻyczenia dla Jana Pawła II z okazji XXV-lecia pontyfikatu




Stanowiska w sprawach nauki i szkolnictwa wyższego,
przyjęte przez Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ",
obradujące w Sosnowcu w dniu 5 września 2003 r.

Stanowisko 3

W dniu 26 maja 2003 r. zespół powołany przez Prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego opracował projekt ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym", w którym istotnie zmienia się stosunek pracy nauczycieli akademickich, jak też warunki płacowe i socjalne. Przyjęte w projekcie rozwiązania mają charakter restrykcyjny i nie gwarantują stabilizacji pracy, która w tym zawodzie jest wyjątkowo potrzebna. Proponowane zapisy projektu ustawy wpisują się w logiczny ciąg ustaw rządów SLD-UP, który poprzez manipulowanie zatrudnieniem i obniżaniem wydatków na szkolnictwo wyższe i naukę chce osiągnąć oszczędności w budżecie państwa. Zawarte w projekcie rozwiązania likwidują samorządność społeczności akademickiej, zaostrzają przepisy dotyczące postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli akademickich i studentów, nadmiernie rozszerzają kompetencje rektora oraz stawiają w uprzywilejowanej pozycji Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" uznaje, że projekt ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym" z dnia 26.05.2003 r. nie spełnia oczekiwań środowisk akademickich i całego społeczeństwa polskiego na wprowadzenie nowoczesnego prawa o szkolnictwie wyższym, odpowiadającego wymogom jakie stoją przed Polską (i szkołami wyższymi) wchodzącą do Unii Europejskiej. Pod obrady Sejmu RP należy wprowadzić projekt ustawy o szkolnictwie wyższym przedłożony przez Krajową Sekcję Nauki NSZZ "SOLIDARNOŚĆ", który stwarza możliwość rozwoju naukowego pracowników uczelni oraz nowoczesnego kształcenia młodzież, a także konkurowania z innymi krajami na trudnym i otwierającym się rynku edukacyjnym.

Adresaci
  • Prezydent RP, Pan Aleksander KWAŚNIEWSKI
  • Premier Rządu RP, Pan Leszek MILLER
  • Minister Edukacji Narodowej i Sportu, Pani Krystyna ŁYBACKA
  • Rada Główna Szkolnictwa Wyższego
  • Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Pan Prof. Franciszek ZIEJKA, JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Marszałek Województwa Śląskiego, Pan Michał CZARSKI
  • Wojewoda Śląski, Pan Lechosław JARZĘBSKI
  • Komisja Krajowa NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
  • Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
  • IM Rektorzy uczelni akademickich województwa śląskiego
Stanowisko 4

Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" wyraża głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją nauki w Polsce. Malejące z roku na rok nakłady na badania naukowe u progu wejścia do Unii Europejskiej spychają Polskę do roli kraju drugo- czy trzeciorzędnego, który nie będzie się liczył w Europie pod względem cywilizacyjnym czy technologicznym, nie będzie tworzył gospodarki i społeczeństwa, opartych na wiedzy i będzie trwale przegrywał w konkurencji z krajami zaawansowanymi, przeznaczającymi na badania wielokrotnie wyższe środki finansowe.

Równocześnie WZDR wyraża sprzeciw przeciw dalszej degradacji jednostek badawczo-rozwojowych, z których bardzo wiele zostało już zlikwidowanych bądź czeka je proces likwidacyjny, natomiast umiejętnie wykorzystywane mogłyby być jednym z kół zamachowym gospodarki, a nowe, opracowywane przez nie i wdrażane do praktyki produkty czy technologie mogłyby doprowadzić do wzrostu zatrudnienia w Polsce.

Adresaci
  • Prezydent RP, Pan Aleksander KWAŚNIEWSKI
  • Premier Rządu RP, Pan Leszek MILLER
  • Minister Nauki i Informatyzacji, Pan Michał KLEIBER
  • Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Pan V-Premier Jerzy HAUSNER
  • Minister Finansów, Pan Andrzej RACZKO
  • Rada Główna Jednostek Badawczo-Rozwojowych
  • Marszałek Województwa Śląskiego, Pan Michał CZARSKI
  • Wojewoda Śląski, Pan Lechosław JARZĘBSKI
  • Komisja Krajowa NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
  • Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
  • Krajowa Sekcja Nauki Jednostek Badawczo-Rozwojowych NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"



Niezależny Samorządny Związek Zawodowy
" S O L I D A R N O Ś Ć "
Region Śląsko-Dąbrowski
R e g i o n a l n a S e k c j a N a u k i
ul. Floriana 7 40-286 KATOWICE
tel. 032 255-50-65, 353-84-25 w. 240
fax 032 253-78-00, 253-73-73, email: rsn-katowice@wp.pl
http://www.solidarnosc.org.pl/ksn


l. dz. RSN/K.A.S./970/03

Katowice, 2003-07-28

Podsekretarz Stanu
w Ministerstwie Gospodarki,
Pracy i Polityki Społecznej
Szanowny Pan Wiceminister
Krzysztof KRYSTOWSKI

Szanowny Panie Ministrze,

Regionalna Sekcja Nauki Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” zwraca się z uprzejmą prośbą o wyznaczenie daty spotkania z Panem Ministrem w sprawach związanych z aktualną i przyszłą sytuacją jednostek badawczo-rozwojowych resortu gospodarki. Wiele jednostek funkcjonuje w województwie śląskim i jest częstokroć w trudnej sytuacji ekonomicznej. Z propozycją spotkania występowała (m. in. na nasz wniosek) do Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, a równocześnie V-Premiera Rządu RP, Pana Jerzego HAUSNERA już uprzednio Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”. Do spotkania jednak dotąd nie doszło, chociaż rozmowy tego rodzaju były zapowiadane (że powinny się odbywać co kilka miesięcy) przez poprzedniego Ministra Gospodarki, Pana Jacka PIECHOTĘ na spotkaniu w ub. roku.

Widząc wielką potrzebę takiego spotkania w najbliższym czasie wnioskowaliśmy jego zakres tematyczny jak w załączniku. Zakres ten podtrzymujemy.

1 zał.: -propozycja tematyki rozmów

Z wyrazami szacunku,

Przewodniczący Regionalnej Sekcji Nauki

Kazimierz A. SICIŃSKI
V-Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki
Jednostek Badawczo-Rozwojowych
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

Do uprzejmej wiadomości:
  • Marszałek Województwa Śląskiego, Pan Michał CZARSKI
  • Wojewoda Śląski, Pan Lechosław JARZĘBSKI
  • Komisja Krajowa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
  • Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
  • Krajowa Sekcja Nauki Jednostek Badawczo-Rozwojowych
  • Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
Kopie: RSNiO oraz RSN a/a druk. + magn. E:\RSN


Regionalna Sekcja Nauki
Regionu Śląsko-Dąbrowskiego
NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
w Katowicach

Propozycje do tematyki najbliższych rozmów z Ministrem Gospodarki lub V-Ministrem nadzorującym sektor jednostek badawczo-rozwojowych resortu gospodarki

1. Aktualna sytuacja jednostek badawczo-rozwojowych:
  • Brak dostatecznych środków finansowych z budżetu na finansowanie badań i perspektywa dalszej ich redukcji w budżecie roku 2004.
  • Coraz mniej partnerów gospodarczych do ewentualnych projektów badawczych i wdrożeń.
  • Problematyczne finansowanie badań ze środków pozabudżetowych, zaliczanych najprawdopodobniej tylko formalnie do nakładów na naukę.
  • Niewykorzystywanie jednostek badawczo-rozwojowych gospodarki jako podstawy do tworzenia sektora zaawansowanych technologii w Polsce, brak możliwości współpracy polskich jednostek badawczo-rozwojowych z przedsiębiorstwami sprzedanymi kapitałowi zagranicznemu.
2. Niewystarczający udział sektora JBR w programach międzynarodowych, likwidacja części jednostek o znacznym dorobku i potencjale w kontekście przystąpienia do Unii Europejskiej, która badania stosowane i gospodarkę opartą na wiedzy uznaje za priorytetowe, przedyskutowanie możliwości zwiększenia udziału sektora JBR w realizacji dwustronnych porozumień i umów gospodarczych, w tym umów offsetowych. Przyszłe programy sektorowe i fundusze strukturalne a udział jednostek badawczo-rozwojowych.

3. Konflikty w jednostkach na tle konkursów na dyrektorów, braku środków na wypłaty itp.

4. Nieprzyjazny stosunek niektórych władz do sektora JBR: przepisy konstruowane tak by udział jednostek ograniczyć, wprowadzanie ograniczeń w płatnościach na rzecz jednostek w tych spółkach, gdzie Minister Gospodarki stanowi jednoosobowe Zgromadzenie Wspólników, i inne przejawy (żądanie należności celnych przy imporcie aparatury i materiałów niezbędnych do badań, nielogiczne ograniczenia dla JBR zapisane w ustawach o finansach publicznych i zamówieniach publicznych itp.).

5. Plan przekształceń jednostek, rezultaty prac zespołu ds. przekształceń JBR, procesy restrukturyzacji z wyraźną przewagą likwidacji nad innymi formami przekształceń, pożądane utrzymanie działalności badawczo-rozwojowej w JBR-ach przekształcanych w spółki, zahamowanie procesu powoływania Państwowych Instytutów Badawczych.

6. Jak wyjść z impasu: Przedyskutowanie możliwości budowy dużych projektów gospodarczych zawierających istotne segmenty badawcze i badawczo-rozwojowe, mających na celu wzrost gospodarczy, zmniejszenie bezrobocia, podniesienie konkurencyjności gospodarki, wzrost eksportu itp. Przedyskutowanie możliwych do przyjęcia koncepcji wspomagania finansowania nauki spoza budżetu państwa poprzez system preferencji, ulg i innych efektywnie działających mechanizmów.

7. Zwolnienia pracowników, w tym z naruszeniem prawa i pogarszająca się sytuacja materialna załóg wielu jednostek przy dalszej perspektywie zmniejszenia zarobków.

8. Dalszy, trwały i konsekwentny – mimo niezmiennie pozytywnych deklaracji - brak pakietów badawczo-rozwojowych przy prywatyzacji, świadczący o stałości tej tendencji niezależnie od orientacji politycznej danego rządu w Polsce.

Katowice, maj 2003 r.


Niezależny Samorządny Związek Zawodowy
" S O L I D A R N O Ś Ć "
Region Śląsko-Dąbrowski
R e g i o n a l n a S e k c j a N a u k i
ul. Floriana 7 40-286 KATOWICE
tel. 032 255-50-65, 353-84-25 w. 240
fax 032 253-78-00, 253-73-73, email: rsn-katowice@wp.pl
http://www.solidarnosc.org.pl/ksn


l. dz. RSN/K.A.S./968/03

Katowice, 2003-07-22

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Pan
Aleksander KWAŚNIEWSKI

Szanowny Panie Prezydencie,

W załączeniu przesyłamy negatywne stanowisko Regionalnej Sekcji Nauki Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” wobec projektu ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym”, opracowanego przez zespół pod Pańskim patronatem. Projekt budzi poważne zastrzeżenia pracowniczych i związkowych środowisk nauki i szkolnictwa wyższego w naszym regionie.

Również przyjęty tryb dyskusji w środowisku akademickim – w sezonie urlopowym - nie wydaje się właściwy. Wygląda na to, że autorzy projektu chcieli go nie tyle wprowadzić do Parlamentu, ile przy pomocy Pana Prezydenta jak gdyby tam przemycić nie bacząc jak bardzo czułe jest to środowisko na tego rodzaju socjotechnikę. Uważamy, że źle by się stało, gdyby Pan Prezydent patronował nie tylko niedobremu projektowi, ale też i takiemu sposobowi dyskusji nad reformą szkolnictwa wyższego w Polsce.

Chociaż dyskusja nad projektem z uwagi na okres urlopowy nie jest nadmiernie obfita, udało się nam zebrać stanowiska, opinie i uwagi z wielu uczelni. Zamieszczamy je sukcesywnie w witrynie internetowej Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” pod nazwą KSN Online i adresem:

http://www.solidarnosc.org.pl/ksn

Zachęcamy do lektury tekstów już tam zamieszczonych i napływających nowych. Zachęcamy również do poważnego zastanowienia czy najwyższemu urzędowi w Polsce przystoi wnoszenie do Parlamentu ułomnych propozycji legislacyjnych, które nie przybliżają nas do rozwiązań, które sprawdziły się na świecie, które poprzez konserwatywny model kariery akademickiej na przykład polskich naukowców stawiają na gorszych pozycjach w stosunku do ich kolegów w Unii Europejskiej oraz będą źródłem niepotrzebnych napięć.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym środowiskowym projektem „Prawa o szkolnictwie wyższym”. Proponuje on rozwiązania odważne, kompleksowe i na długie lata. Nasz projekt – wraz z wyczerpującym uzasadnieniem – został przekazany do Kancelarii Pana Prezydenta, ale jest też dostępny na stronie www pod adresem jw.

1 zał.: stanowisko jw., 2 str.

Z wyrazami szacunku,

Przewodniczący Regionalnej Sekcji Nauki

Kazimierz A. SICIŃSKI
V-Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki
Jednostek Badawczo-Rozwojowych
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

Do uprzejmej wiadomości:
  • Minister Edukacji Narodowej i Sportu, Pani Krystyna ŁYBACKA
  • Rada Główna Szkolnictwa Wyższego
  • Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich Pan Prof. Franciszek ZIEJKA, JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Marszałek Województwa Śląskiego, Pan Michał CZARSKI
  • Wojewoda Śląski, Pan Lechosław JARZĘBSKI
  • Komisja Krajowa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
  • Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
  • Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
  • IM Rektorzy uczelni akademickich województwa śląskiego
Kopie: RSNiO oraz RSN a/a druk. + magn. E:\RSN




Od: xicinski [xicinski@emag.pl]
Wysłano: 7 lipca 2003 14:03
Do: JOLANTA Sylwia GWIOŹDZIK (E-mail); Maria Teresa Kulawska (E-mail);
Tadeusz Giza (E-mail); Andrzej Kossuth (E-mail); Elżbieta
Lipinska-Łuczyn (E-mail); Krystyna Łukasik (E-mail); Wojciech Pillich
(E-mail 3); Krystyna Warsz (E-mail); Teodor Werbowski (E-mail);
ALEKSANDER ZEMANEK (E-mail); Ewa Żurawska (E-mail 2); KZ NSZZ "S" U. ŚL.
(E-mail); Ewa Żurawska (E-mail 3); Wojciech Pillich (E-mail); KZ NSZZ
"S" Pol. Śl. (E-mail); Aleksandra Kochanska-Dziurowicz (E-mail)
DW: K. S. N. NSZZ "Solidarność" (E-mail); Jerzy Dudek (E-mail); Zarząd
Regionu Śl.-Dąbr. NSZZ "S" (E-mail)
Temat: zebranie Rady RSN: 14.VII.2003, g. 15.30 - w Katowicach

Ważność: Wysoka

Flaga monitująca: Przeczytaj
Na kiedy: 7 lipca 2003 16:00
Stan flagi: Oznaczone

Czlonkowie Rady
i Komisji Rewizyjnej
Regionalnej Sekcji Nauki
Reg. Sl. - Dabr. NSZZ S
========================

Szanowni Panstwo,

Potwierdzam, ze nastepne zebranie Rady RSN (oczywiscie jak zwykle z udzialem Czlonkow Komisji Rewizyjnej) odbedzie sie zgodnie z ustaleniami w dniu 14 lipca 2003 /poniedzialek/ o godz. 15.30 w siedzibie Zarzadu Regionu w Katowicach, ul. Floriana 7, s. 240.
=========================================
Proponowany porzadek obejmuje:
-uchwalenie naszego (RSN) stanowiska (opinii) o tzw. prezydenckim projekcie nowego "Prawa o szkolnictwie wyzszym" (dotad z naszego srodowiska regionalnego pochodza 3 stanowiska: z Uniwersytetu Sl., z Politechniki Sl. i ze Sl. Akademii Medycznej; sa one dostepne na naszej stronie internetowej pod adresem http://www.solidarnosc.org.pl/ksn , natomiast oczekujemy dalszych)

oraz

- omowienie projektow naszych branzowych uchwal i stanowisk na najblizsze Walne Zebranie Delegatow Regionu (5.IX.2003).

Informuję przy okazji, ze jest kolejna wersja - z data 3.VII - projektu "Ustawy o finansowaniu nauki" (udostepniamy ja takze za posrednictwem naszej strony www jw. - patrz sekcja AKTUALNOSCI).

Z serdecznymi,
kolezenskimi
pozdrowieniami
i do zobaczenia
na zebraniu,

Kazimierz A. SICINSKI
Przewodniczacy RSN






Od: xicinski [xicinski@emag.pl]
Wysłano: 5 czerwca 2003 13:53
Do: JOLANTA Sylwia GWIOŹDZIK (E-mail); Maria Teresa Kulawska (E-mail);
Tadeusz Giza (E-mail); Andrzej Kossuth (E-mail); Elżbieta
Lipinska-Łuczyn (E-mail); Krystyna Łukasik (E-mail); Wojciech Pillich
(E-mail 3); Krystyna Warsz (E-mail); Teodor Werbowski (E-mail);
ALEKSANDER ZEMANEK (E-mail); Ewa Żurawska (E-mail 2); KZ NSZZ "S" U. ŚL.
(E-mail); Ewa Żurawska (E-mail 3); Wojciech Pillich (E-mail); KZ NSZZ
"S" Pol. Śl. (E-mail)
DW: K. S. N. NSZZ "Solidarność" (E-mail); Krajowa Sekcja Nauki Jednostek
Badawczo-Rozwojowych NSZZ "S" (E-mail); Zarząd Regionu Śl.-Dąbr. NSZZ
"S" (E-mail); RSN Katowice (E-mail)
Temat: przypomnienie o zebraniu Rady RSN: 9.VI.2003, g. 15.30

Ważność: Wysoka

Flaga monitująca: Przeczytaj
Na kiedy: 6 czerwca 2003 08:00
Stan flagi: Oznaczone

Czlonkowie Rady
i Komisji Rewizyjnej
Regionalnej Sekcji Nauki
Reg. Sl.-Dabr. NSZZ S
========================

Szanowni Panstwo,

Przypominam, ze na ostatniej Radzie 5.V br. ustalono tzw. sztywny termin nastepnego zebrania Rady RSN (oczywiscie jak zwykle z udzialem Czlonkow Komisji Rewizyjnej):

-9 czerwca 2003 /poniedzialek/ o godz. 15.30
w siedzibie Zarzadu Regionu w Katowicach,
ul. Floriana 7, s. 240.
============================================

Z serdecznymi,
kolezenskimi
pozdrowieniami
i do zobaczenia
na zebraniu,

Kazimierz A. SICINSKI
Przewodniczacy RSN

Proponowany porzadek:
=====================
  1. Przyjecie protokolu* z poprzedniej Rady.
  2. Sytuacja w sektorze badawczo-rozwojowym i w wybranych jednostkach.
  3. Protesty wobec projektu ograniczenia prawa autorskiego, uderzajacych rowniez w srodowisko nauki i szkolnictwa wyzszego.
  4. Omowienie najwazniejszych spraw wnoszonych na najblizsze spotkanie z Ministrem Gospodarki, Pracy i Polityki Spolecznej.
  5. Wydelegowanie obserwatorow z ramienia Regionalnej Sekcji Nauki do Wojewodzkiej Komisji Dialogu Spolecznego.
  6. Sprawy rozne i wolne wnioski.
------
*) projekt protokolu zostal rozeslany Czlonkom Rady i Komisji Rew. przez Sekretarza (Kol. A. Kossuth).




Od: xicinski [xicinski@emag.pl]
Wysłano: 24 kwietnia 2003 10:45
Do: JOLANTA Sylwia GWIOŹDZIK (E-mail); Maria Teresa Kulawska (E-mail);
Tadeusz Giza (E-mail); Andrzej Kossuth (E-mail); Elżbieta
Lipinska-Łuczyn (E-mail); Krystyna Łukasik (E-mail); Wojciech Pillich
(E-mail 3); Krystyna Warsz (E-mail); Teodor Werbowski (E-mail);
ALEKSANDER ZEMANEK (E-mail); Ewa Żurawska (E-mail 2); KZ NSZZ "S" U. ŚL.
(E-mail); Ewa Żurawska (E-mail 3); Wojciech Pillich (E-mail); KZ NSZZ
"S" Pol. Śl. (E-mail)
Temat: Uwaga: Zebranie Rady RSN z udzialem Komisji Rew., planowane na
25.IV - PRZESUNIETE na 5 maja br.

Ważność: Wysoka

Flaga monitująca: Wyraź swoją opinię
Na kiedy: 28 kwietnia 2003 16:00
Stan flagi: Oznaczone

Drodzy Panstwo,

Niestety kolejny, wydawalo sie 100 %-owy termin (25.IV) zostal obalony. Wyglada na to, ze tak sie dobralismy, by sie raczej spotykac wirtualnie, natomiast rzadko kiedy fizycznie.
Proponuje zatem
ORAZ NIEODWOLALNIE
zebranie Rady RSN
z udzialem Komisji Rewizyjnej
w dniu 5 maja 2003 r. /poniedzialek/ o godz. 15.30.
===================================================

W proponowanym porzadku znajdzie sie spotkanie z b. V-premierem J. Steinhoffem (kontynuacja tematu rozsadnego wsparcia dla Kolegow z branzy gorniczej), konflikt w CMG KOMAG oraz uzgodnienie terminu stalych spotkan RSN.

Z serdecznymi, kolezenskimi pozdrowieniami, Kazimierz A. SICINSKI


PS. Bardzo prosze o odwrotna akceptacje terminu jak tez o deklaracje Czlonkow Komisji Rewizyjnej, ze spotkaja sie w komplecie i dokonaja wyboru Przewodniczacego tej komisji.




email: rsn-katowice@wp.pl
http://www.solidarnosc.org.pl/~ksn

/dokument elektroniczny/


l. dz. RSN/K.A.S./9xx/03
Katowice, 2003-01-22

CZŁONEK RADY/KOMISJI REWIZYJNEJ
REGIONALNEJ SEKCJI NAUKI
/KOMISJI REWIZYJNEJ SEKRETARIATU
KOL.............................
................................
................................

Z A W I A D O M I E N I E

W dniu 29. stycznia 2003 r. (środa) odbędzie się zebranie Rady Regionalnej Sekcji Nauki NSZZ “SOLIDARNOŚĆ” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Zebranie odbędzie się w sali nr 240 Zarządu Regionu (I p.) w nowej siedzibie w Katowicach przy ul. Floriana 7.

Początek: godz. 15.30.

Uwaga:
Nazwa ulicy, przy której zlokalizowana jest nowa siedziba ZR, została zweryfikowana i nie jest to jak wcześniej podano, ul. Kazimierza Pułaskiego).

Proponowany porządek:
  1. Otwarcie, przyjęcie porządku.
  2. Przyjęcie protokółu z poprzedniego zebrania.
  3. Dyskusja i przyjęcie stanowisk w sprawie sytuacji w górnictwie (w dyskusji wezmą udział wysocy przedstawiciele Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ “SOLIDARNOŚĆ”).
  4. Wykonanie niezrealizowanych punktów porządku zebrania z 19 ubm.
  5. Eksperci związkowi z naszego środowiska.
  6. Sprawy różne i wolne wnioski.

Z zaproszeniem do udziału i serdecznymi pozdrowieniami,

Przewodniczący Regionalnej Sekcji Nauki

Kazimierz A. SICIŃSKI
V-Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki
Jednostek Badawczo-Rozwojowych
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

Do uprzejmej wiadomości:
  • Przewodniczący Zarządu Regionu, Kol. Piotr DUDA, Katowice,
  • Przewodniczący KSN, Kol. Janusz SOBIESZCZAŃSKI, Warszawa,
  • Przewodniczący KSN JBR, Kol. Jerzy DUDEK, Kraków,
  • Przewodniczący RSNiO, Kol. Witold ZAJĄCZKOWSKI.
Kopia: RSN a/a druk. + magn. E:\RSN


email: rsn-katowice@wp.pl
http://www.solidarnosc.org.pl/~ksn

/dokument elektroniczny/


l. dz. RSN/K.A.S./922/02
Katowice, 2002-12-14

SZANOWNY I DROGI NAM
JUBILAT
PAN PROFESOR
TADEUSZ ZAGAJEWSKI
====================
GLIWICE

Drogi Panie Profesorze!

Regionalna Sekcja Nauki Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" składa Panu Profesorowi najserdeczniejsze życzenia z okazji 90 rocznicy urodzin: dużo zdrowia, szczęścia w gronie tych najbliższych z rodziny i nieco dalszych: wychowanków, dyplomantów, doktorantów, współpracowników i tych, którzy nawet po sporadycznych kontaktach z Panem Profesorem zatrzymali Go na zawsze w swoich sercach i w najlepszych obszarach pamięci! A przede wszystkim DWUSTU LAT ŻYCIA, bo patrząc na Pana Profesora trudno uwierzyć, by było to niemożliwe.

Dla NSZZ "Solidarność" jest Pan Profesor jednym z jej duchowych ojców. Nie byłoby silnej "Solidarności" na Politechnice Śląskiej, nie byłoby wieloletniego Przewodniczącego Związku, który wyszedł z Waszej Uczelni, gdyby nie żywy przykład Pana Profesora, jakże przywiązanego do demokratycznych idei (że przypomnimy tylko rok 1968), oraz do precyzyjnego - jak na jednego z ojców polskiej elektroniki przystało - myślenia.

Jeszcze raz 200 lat, Drogi Panie Profesorze!

Przewodniczący Regionalnej Sekcji Nauki

Kazimierz A. SICIŃSKI
V-Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki
Jednostek Badawczo-Rozwojowych
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"




email: rsn-katowice@wp.pl
http://www.solidarnosc.org.pl/~ksn

/dokument elektroniczny/


l. dz. RSN/K.A.S./921/02
Katowice, 2002-12-11

CZŁONEK RADY/KOMISJI REWIZYJNEJ
REGIONALNEJ SEKCJI NAUKI
/KOMISJI REWIZYJNEJ SEKRETARIATU

KOL.............................................
................................................
...............................................

Z A W I A D O M I E N I E

W dniu 19. grudnia 2002 r. (czwartek) odbędzie się zebranie Rady Regionalnej Sekcji Nauki NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Zebranie odbędzie się w sali nr 240 Zarządu Regionu (I p.) w nowej siedzibie w Katowicach przy ul. Gen. Kazimierza Pułaskiego 7.
Początek: godz. 16.30.

Proponowany porządek:
  1. Otwarcie, przyjęcie porządku.
  2. Omówienie sytuacji naszego środowiska związkowego w nowej kadencji, podsumowanie zrealizowanych działań, seminariów itp.
  3. Wybory w ramach Rady RSN.
  4. Analiza budżetu na rok 2003 w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego.
  5. Eksperci związkowi z naszego środowiska.
  6. Sprawy różne i wolne wnioski.

Z zaproszeniem do udziału i serdecznymi pozdrowieniami,

Przewodniczący Regionalnej Sekcji Nauki

Kazimierz A. SICIŃSKI
V-Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki
Jednostek Badawczo-Rozwojowych
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

Do uprzejmej wiadomości:
  • Przewodniczący Zarządu Regionu, Kol. Piotr DUDA, Katowice,
  • Przewodniczący KSN, Kol. Janusz SOBIESZCZAŃSKI, Warszawa,
  • Przewodniczący KSN JBR, Kol. Jerzy DUDEK, Kraków,
  • Przewodniczący RSNiO, Kol. Witold ZAJĄCZKOWSKI.
Kopia: RSN a/a druk. + magn. E:\RSN


Niezależny Samorządny Związek Zawodowy
" S O L I D A R N O Ś Ć "
Region Śląsko-Dąbrowski
R e g i o n a l n a S e k c j a N a u k i
Al. W. Korfantego 2 40-004 KATOWICE
tel. 032 258-60-71, 258-90-81, 259-80-61, w. 350
fax 032 253-78-00, 253-73-73, email: rsn-katowice@wp.pl
http://www.solidarnosc.org.pl/~ksn

/dokument elektroniczny/


Regionalna Sekcje Nauki NSZZ "Solidarność" zaprasza na seminarium pt.

OCENA KOMPETENCJI NAUKOWO - DYDAKTYCZNYCH Systemy akredytacji w uczelniach USA i Polski

które odbędzie się 23 listopada br. (sobota) od godz. 11.00 w Akademii Ekonomicznej w Katowicach przy ul Bogucickiej 8, budynek B, aula im. Z. Pawłowskiego

Referaty wygłoszą:

Prof. Waldemar T. Żerda, PhD - Texas Christian University, Forth Worth, USA
System akredytacji uczelni i oceny nauczycieli akademickich w Stanach Zjednoczonych A.P.

Prof. dr hab. inż. Ryszard Parkitny - członek Państwowej Komisji Akredytacyjnej
Cele i zadania Państwowej Komisji Akredytacyjnej

Dr hab. inż. Anna Błach - Politechnika Śląska w Gliwicach, - członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego
Standardy nauczania

Pracę rozpoczęła Państwowa Komisja Akredytacyjna. Jak dotąd brak upowszechnienia szerszych informacji o sposobach, zakresie i kryteriach oceny szkół wyższych. Wcześniej część zadań akredytacyjnych spełniała Rada Główna Szkolnictwa Wyższego. Zagranicą działania akredytacyjne są przeprowadzane od dawna i zostały wypracowane sprawne procedury. Poznanie praktycznie realizowanych ocen, powinno być przydatne dla naszego środowiska.

Nasza dyskusja może być głosem w debacie o reformie szkolnictwa wyższego.

Zakończenie seminarium przewidywane jest ok. godz. 14-tej. Sprawami programowymi z ramienia RSN kieruje Wojciech Pillich, tel. 032 / 237 12 93, e-mail pillich@rmt7.mt.polsl.gliwice.pl. W sprawach organizacyjnych proszę zwracać się do Komisji Zakładowej NSZZ"S" Akademii Ekonomicznej - Katarzyna Juda, tel. 032 / 257 71 84 lub 257 72 29. Zgłoszenie uczestnictwa ułatwi pracę organizatorom. RSN nie pokrywa kosztów delegacji. Dojazd z dworca PKP możliwy tramwajami linii: 7, 40 i 15, przystanek w pobliżu Akademii Ekonomicznej.
Przewodniczący Regionalnej Sekcji Nauki

Kazimierz A. SICIŃSKI
V-Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki
Jednostek Badawczo-Rozwojowych
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"



Zobacz zdjęcie Zobacz zdjęcie Zobacz zdjęcie Zobacz zdjęcie Zobacz zdjęcie




Niezależny Samorządny Związek Zawodowy
" S O L I D A R N O Ś Ć "
Region Śląsko-Dąbrowski
R e g i o n a l n a S e k c j a N a u k i
Al. W. Korfantego 2 40-004 KATOWICE
tel. 032 258-60-71, 258-90-81, 259-80-61, w. 350
fax 032 253-78-00, 253-73-73, email: rsn-katowice@wp.pl
http://www.solidarnosc.org.pl/~ksn

/dokument elektroniczny/


l. dz. RSN/K.A.S./900/02
Katowice, 2002-10-29


DELEGAT NA WZD KSN JBR
Sz. Kol. ..........................................................................
...........................................................................
...........................................................................

Szanowna Koleżanko, Szanowny Kolego,

Regionalna Sekcja Nauki Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" informuje uprzejmie, że w dniu

16. LISTOPADA 2002 R. (SOBOTA) O GODZ. 10.30

rozpocznie się (zwołana przez Prezydium KSN JBR) II część Walnego Zebrania Delegatów (WZD) Krajowej Sekcji Nauki Jednostek Badawczo-Rozwojowych. Odbędzie się ona w Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa EMAG w Katowicach przy ul. Leopolda 31. W drugiej części tego spotkania w związku z licznymi postulatami Państwa odbędzie się

SEMINARIUM NT. RESTRUKTURYZACJI I PRZEKSZTAŁCEŃ WŁASNOŚCIOWYCH JEDNOSTEK BADAWCZO-ROZWOJOWYCH

Seminarium będzie miało charakter szkolenia prowadzonego przez specjalistów z zakresu tematyki przekształceń strukturalno - własnościowych JBR, przy wykorzystaniu najnowszej techniki audiowizualnej. Uczestnicy, którzy je ukończą, otrzymają odpowiednie zaświadczenia. Otrzymają także materiały szkoleniowe, przydatne w dalszej działalności związanej z tematyką restrukturyzacji i przekształceń. Przewidziane jest uczestnictwo wysokich rangą przedstawicieli KBN i Ministerstwa Gospodarki.

PROGRAM (PRZYJMOWANIE I REJESTRACJA UCZESTNIKÓW OD GODZ. 9.00)

  • 10.30. WZD KSN JBR cz. II: (1) Wystąpienia Przewodniczących: KSN JBR i KSN oraz zaproszonych gości. (2) Omówienie i zatwierdzenie programu działania Prezydium. (3) Wybory do Komisji Rewizyjnej KSN JBR. (4) Informacja ze spotkania z Ministrem Gospodarki. (5) Propozycje zmian regulaminowych. (6) Wolne wnioski.
  • 11.45. Seminarium. Blok tematyczny I: (1) Możliwości przekształceń strukturalno - własnościowych JBR w warunkach znowelizowanej ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych. (2) Strategia restrukturyzacji i prywatyzacji jednostek badawczo-rozwojowych nadzorowanych przez Ministra Gospodarki.
  • 14.00. Przerwa obiadowa.
  • 14.45. Seminarium. Blok tematyczny II: (3) Procedury komercjalizacji i prywatyzacji JBR wynikające z ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. (4) Studia i analizy przedprywatyzacyjne jednostek badawczo-rozwojowych. (5) Zadania organów nadzorujących jednostki badawczo-rozwojowe w procesach przekształceń strukturalno własnościowych JBR. (6) Pytania i odpowiedzi - dyskusja podsumowująca.
  • 17.15. Zakończenie (kontynuacja dyskusji z uczestnikami, którzy pozostaną).
Serwis informacyjny II cz. WZD KSN JBR i seminarium: strona internetowa KSN Online pod adresem http://www.solidarnosc.org.pl/ksn w sekcjach: KSNJBR i RSN Katowice.

Dojazd (dojście) prezentuje załączona mapka.

Mapka dojazdowa EMAG

Centrum EMAG (ozn. lit. E w prawym górnym rogu mapki) mieści się w dzielnicy Bogucice. Przykładowo można dojechać autobusami linii: 11, 61, 109 (uwaga: 109 - tylko kursy w kier. Bogucic), 277 i 657 z jednego z głównych przystanków autobusowych w centrum Katowic, umiejscowionego niedaleko dworca PKP, przy ul. Sokolskiej obok wysokiego budynku nr 33 (ozn. lit. A na mapce - ostatnie stanowisko). Wysiąść należy na trzecim przystanku. Należy zwrócić uwagę na to, że w soboty środki komunikacji mogą kursować nieco rzadziej niż w dni robocze, natomiast godziny rozpoczęcia i zakończenia zostały ustalone po zbadaniu, że na czas mogą dotrzeć (oraz wracać z powrotem w tym samym dniu) uczestnicy z takich kierunków jak Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław, Lublin, Gdańsk, Szczecin, Rzeszów, Kielce i Radom. Zgłoszenia uczestnictwa w seminarium należy na zał. formularzach przesyłać do RSN w Katowicach, fax 032 2537373 lub 2537800, w terminie do 14.11.2002.

Ze względu na koszty (pokrywane w większej części przez KSN, KSN JBR i RSN) oczekiwana jest wpłata na pokrycie ich części w kwocie 40 zł od uczestnika. Wpłaty uczestnik powinien dokonać na miejscu przed rozpoczęciem seminarium.

Dodatkowe informacje można uzyskać drogą elektroniczną pod adresami:
rsn-katowice@wp.pl , xicinski@emag.katowice.pl oraz xicinski@wp.pl ,
a także pod telefonami do RSN jw., np. (32) 2586071 w. 350 lub pod tel. kom. 0603 123435.

Oczekując przybycia przekazuję serdeczne, koleżeńskie pozdrowienia,

Przewodniczący Regionalnej Sekcji Nauki

Kazimierz A. SICIŃSKI
V-Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki
Jednostek Badawczo-Rozwojowych
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

2 zał.:
- mapka centrum Katowic jw.,
- formularz zgłoszenia (wysłać do RSN Katowice do 14.11.2002)

Do uprzejmej wiadomości:
- KSN NSZZ "S" Warszawa
- Kraj. Sekr. N i O NSZZ "S" Gdańsk
- KSN JBR NSZZ "S" Kraków
- Zarząd Regionu Śl. - Dąbr. NSZZ "S"
- Reg. Sekr. N i O NSZZ "S" Katowice
- KZ NSZZ "S" - EMAG

Kopia: RSN a/a druk. + magn. E:\RSN\KAS900




Zapraszamy !

FOTOREPORTAŻ NA LUZIE Z OBRAD NA BARDZO SERIO

Gospodarz na otwarcie mówi całkiem otwarcie... ... a Przewodniczący (obrad) udziela głosu Przewodniczącemu (KSN JBR)...
...o, a teraz nawet i Przewodniczącemu KSN! Jak ktoś jest duży, to zajmuje prawie cały obrazek, czyli z-ca dyr. EMAG-u...
...prezentuje swojego szefa (dyrektora) już na następnym obrazku, bo się nie zmieścił. EMAG też. Przepraszam, ale nie nad wszystkim można przejść do porządku!
Kurcze, z kim ta rozmowa? I czemu wystraszyła część uczestników z przodu? Po wyborach do Komisji Rewizyjnej KSN JBR czas na relaks (w postaci projektu programu działania - nic tak dobrze człowieka nie relaksuje).
Przepraszam, o tym trzeba wyraźnie powiedzieć! A tak to widzi Minister Gospodarki. Gospodarz wie, bo do niego pojechał i za karę musiał nie tylko się z nim nagadać, ale i wszystko spisać.
Nie wszyscy mogli spać na obradach. Ktoś (Komisja Skrut.) musiał nie spać (żeby spać mógł ktoś - w sobotę odsypiamy zaległości za cały miesiąc), podliczyć głosy i zakomunikować. Koleżanka z Regionu "robi" za gwiazdę agitacji: apeluje o udział w Marszu Gwiaździstym 19.XI w Katowicach. Nic dziwnego, że po takich apelach przyszło >10 tys. I było gorąco
Nec Hercules contra plures (feministes). Trzeba się gęsto tłumaczyć! Gość spotkania - szefowa drugiego związku zawodowego w EMAG-u w rozmowie z koleżanką z "S-ki": nie taki wilk straszny, jak dobrze umalowany (i ubrany).
Dyskusje w kuluarach: miny poważne, buźki zafrasowane... ...ale w mini-barku (kawa, herbata, i po paluszkach) z TV-podglądem (podobno nawet było lepiej widać, niż w sali konferencyjnej) już jakby bardziej luźna atmosfera...
...chociaż jednak nie wszędzie. Wykładowcy to spece. OD RAAAAZU WIIIIDAĆ.
Filmujemy (dzisiaj kamery już malutkie), fotografujemy... ... ale i czytamy bardzo uważnie...
...oraz nagrywamy. O, tam z tyłu. Będzie co posłuchać w domu jak się radio zepsuje lub na zebraniu swojej Komisji. I nie trzeba będzie wydać na kręcony "Długi film o seminarium" Na I planie przedstawiciele Komisji Zakładowej "S" w EMAG-u w towarzystwie byłej długoletniej szefowej RSN: Słuchamy, czytamy, a co z tego wyniknie, zobaczymy.
Los likwidowanych JBRów będzie nie do pozazdroszczenia.. Koleżanka z Komisji Rewizyjnej KSN, choć z uczelni, a też się martwi. Będą zwalniać, spadną składki, straci kolegów... ...Nie no, Panowie! Aż trudno uwierzyć, że tak źle będzie!
Jak to trudno? Mamy to czarno na białym! Co jest, nie wierzycie? No to wracamy do tabel!
Teraz chyba wszystko jasne: Albo prywatyzacja bezpośrednia, albo pośrednia. Kolego z uczelni, skąd ta radość? Najpierw NAS załatwią, potem WAS, a na końcu siebie. Bo BEZ NAUKI ANI RUSZ! A ten się śmieje ostatni, co się śmieje na końcu.






WZD Regionalnej Sekcji Nauki oraz kongres Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty

25 maja 2002 r. odbyło się w Centrum EMAG w Katowicach walne zebranie delegatów Regionalnej Sekcji Nauki i kongres Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty. W obradach wziął udział Przewodniczący Zarządu Regionu, Kol. W. Marszewski. Obecny był także koordynujący pracę branż w Regionie Kol. J. Półtorak z Prezydium ZR, który WZD RSN i kongres RSNiO obserwował również jako pełnomocnik RKW, dbający o prawidłowy przebieg tych zebrań wyborczych.

W okresie minionej kadencji działalność Regionalnej Sekcji Nauki skupiała się wokół istotnych problemów pracowniczych i związkowych środowiska nauki oraz szkolnictwa wyższego. Prowadzono działania zarówno w regionie, ponieważ sekcja zrzesza organizacje związkowe z tego terenu, jak i na forum ogólnokrajowym, ponieważ poszczególni pracodawcy są uzależnieni od decyzji resortów nadzorujących uczelnie (MEN, obecnie MENiS czy Ministerstwo Zdrowia) i jednostki badawczo-rozwojowe (resorty: gospodarki, zdrowia i środowiska) czy organizacji nadrzędnej jaką w stosunku do poszczególnych placówek PAN jest centrala Polskiej Akademii Nauk. Również od resortu centralnego, w tym przypadku nauki (którym jest Komitet Badań Naukowych), zależą środki finansowe na badania prowadzone w poszczególnych jednostkach naukowych, ich kondycja finansowa i rozwój. Natomiast w małym jeszcze stopniu sprawy nauki i szkolnictwa wyższego zależą od decyzji wypracowywanych na forum regionalnym czy lokalnym oraz środków finansowych pozostających w gestii wojewody czy marszałka województwa.

Regionalna Sekcja Nauki była w kadencji 1998-2002 istotną częścią krajowego środowiska związkowego nauki i szkolnictwa wyższego. Była animatorem wielu działań, a także elementem konsolidującym środowisko. W miarę trafny dobór działaczy na szczebel krajowy (Rada i Prezydium Krajowej Sekcji Nauki, Prezydium KSN Jednostek Badawczo-Rozwojowych, czyli pionu JBR w KSN, i Komisji Rewizyjnej) sprawił, że cieszyli się oni autorytetem, a na działania podejmowane przez RSN patrzono z uwagą i traktowane były jako miarodajne dla całego środowiska krajowego. Mimo istotnych trudności, głownie z powodu niedofinansowania nauki i szkolnictwa wyższego, RSN odniosła w okresie minionej kadencji szereg sukcesów. Do najważniejszych zalicza:
  • Współudział w doprowadzeniu do uchwalenia nowelizacji ustaw: o szkolnictwie wyższym, o Komitecie Badań Naukowych i o jednostkach badawczo-rozwojowych z korzystnymi, wywalczonymi w trakcie procesu legislacyjnego zapisami (np. wzrost plac w uczelniach z harmonogramem jego realizacji).
  • Współudział w opracowaniu reformatorskiego, środowiskowego projektu ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym" i w nadaniu projektowi odpowiedniego znaczenia w środowisku, w resorcie i w parlamencie.
  • Monitorowanie wielu procesów zachodzących w nauce i w edukacji wyższej, dzięki czemu uzyskiwano korzystniejsze rozwiązania lub odrzucano opcje niekorzystne.
  • Istotny udział w doprowadzeniu do rozmów z Rządem RP, konstruktywny udział w ich przebiegu, a następnie gdy Rząd je wyhamował, przeprowadzenie akcji protestacyjnej, pokazującej mimo kłopotów ze zmobilizowaniem środowiska związkowego, jednak jego siłę i determinację (przyczyniło się to do zwiększenia autorytetu środowiska podczas dyskusji nad nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym),
  • Zorganizowanie Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Nauki w grudniu 2000 r. na wysokim i wysoko ocenionym poziomie merytorycznym i organizacyjnym,
  • Uruchomienie, a następnie rozwijanie strony internetowej RSN, KSN i KSN JBR oraz kontaktów elektronicznych ze wszystkimi organizacjami zakładowymi NSZZ "S" nauki i szkolnictwa wyższego w Regionie (i wieloma w całej Polsce). Strona (o adresie http://www.solidarnosc.org.pl/~ksn ) jest istotnym źródłem informacji dla działaczy i członków NSZZ "SOLIDARNOŚĆ", a nasz region odnotowuje najwyższe wskaźniki jej odwiedzania przez zainteresowanych internautów (Katowice zajmują I miejsce w kategorii miast, w ścisłej czołówce znajdują się również Gliwice, a w kategorii placówek naukowych Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski i Centrum EMAG).
W ważnych sprawach RSN odwoływała się do opinii Regionu, a wyrażane przez Region (WZDR, ZR) stanowiska miały istotny wpływ na procesy legislacyjne. Jedyny w "Solidarności" Regionalny Sekretariat Nauki i Oświaty stanowił w ubiegłej kadencji stabilną, ugruntowaną formułę organizacyjną, umożliwiającą działanie obu zrzeszonych w nim sekcji: oświaty i nauki.

Dyskusja na WZD RSN i kongresie Sekretariatu była wielowątkowa. Dyskutowano o szeregu problemach nauki i edukacji. Przyjęto istotne stanowiska (m. in. krytycznie oceniające propozycje zmian w Kodeksie Pracy, domagające się zatrzymania dramatycznego - w br. np. do niespotykanego poziomu 0,344 % PKB - spadku finansowania badań naukowych w Polsce, w obronie sektora polskich jednostek badawczo-rozwojowych czy etyki i godności pracowników). W swoim wystąpieniu Przewodniczący Zarządu Regionu, Kol. W. Marszewski poruszył m. in. istotną sprawę niezbędnej profesjonalizacji "SOLIDARNOŚCI" w kontekście potrzeby weryfikacji działaczy w drodze demokratycznych procedur wyborczych. W środowisku nauki i szkolnictwa wyższego problem jest bardziej złożony niż gdzie indziej, ponieważ być działaczem oznacza przyjęcie znacznych dodatkowych obowiązków. Mało kto bowiem decyduje się zerwać z zawodem, bo powroty najczęściej okazują się niemożliwe: kilkuletnia przerwa w zawodzie nauczyciela akademickiego czy naukowca okazuje się nie do odrobienia nie mówiąc o tym, że jego miejsce jest już dawno zajęte. A dla związkowca nie ma taryfy ulgowej, a wręcz przeciwnie: częstokroć poprzeczka dla niego jest zawieszona wyżej niż w przypadku innych, bo uchodzi za osobę ze "świecznika".

Choć nie było "zmiany warty" i na szefów RSN i RSNiO wybrano dotychczasowych przewodniczących (RSN - Kazimierz A. SICIŃSKI, RSNiO - Witold ZAJĄCZKOWSKI), to w radach i w komisjach rewizyjnych nastąpiły poważniejsze zmiany, które być może są zapowiedzią jeszcze większych w przyszłości.

(Opr. KS)




Niezależny Samorządny Związek Zawodowy
" S O L I D A R N O Ś Ć "
Region Śląsko-Dąbrowski
R e g i o n a l n a S e k c j a N a u k i
Al. W. Korfantego 2 40-004 KATOWICE
tel. 032 258-60-71, 258-90-81, 259-80-61, w. 350
fax 032 253-78-00, 253-73-73, email: rsn-katowice@wp.pl
http://www.solidarnosc.org.pl/~ksn

/dokument elektroniczny/


l. dz. RSN/K.A.S./842/02
Katowice, 2002-04-15


KOMISJA ZAKŁADOWA NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
...........................................................................
...........................................................................
...........................................................................

Szanowni Państwo,

Jednym z rezultatów ostatniego spotkania Rady RSN z Przew. Marianem KRZAKLEWSKIM jest inicjatywa przekazania do Prezydium Komisji Krajowej propozycji ekspertów związkowych z naszego środowiska. Powinni to być specjaliści z zakresu rozmaitej problematyki związkowej, okołozwiązkowej (ubezpieczenia szerzej niż tylko w kontekście emerytur, aktywne formy walki z bezrobociem szerzej niż tylko w tradycyjnym ujęciu związkowym czy tp.) i nieco dalszej, ale również dla NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" interesującej (dialog społeczny, akces do Unii Europejskiej, programy międzynarodowe, polityka medialna, problematyka wzrostu gospodarczego, polityka regionalna, globalizacja, teleworking i nowe formy pracy, społeczeństwo informacyjne, edukacja ustawiczna i internetowa itd.). Obszar zainteresowań można ustalić na podstawie szeroko dostępnych informacji, np. publikowanych na stronach internetowych i w mediach, natomiast w przypadku wątpliwości służymy pomocą i konsultacją. Jeśli to możliwe, prosimy o zastosowanie preferencji w stosunku do ludzi młodych i poszukiwanie w ich kręgu właściwych kandydatów. Eksperci mogą być wykorzystani także na poziomie branżowym (Krajowa Sekcja Nauki, KSN JBR) i regionalnym (RSN). Uprzejmie proszę o przysyłanie Waszych propozycji, możliwie na załączonym formularzu. Na marginesie pozwolę sobie poinformować, że całkiem niedawno nie potrafiliśmy dotrzeć do właściwego kandydata, który byłby w stanie pojechać na interesującą, międzynarodową konferencję rządowo-związkową za granicą.
Z serdecznymi, koleżeńskimi pozdrowieniami,

Przewodniczący Regionalnej Sekcji Nauki

Kazimierz A. SICIŃSKI
V-Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki
Jednostek Badawczo-Rozwojowych
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"


1 zał. Ankieta kandydata na eksperta NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

Do uprzejmej wiadomości:
  • ¨ Przew. NSZZ "SOLIDARNOŚĆ", Kol. Marian KRZAKLEWSKI,
  • Przewodniczący KSN, Kol. Janusz SOBIESZCZAŃSKI, Warszawa,
  • Przewodniczący KSN JBR, Kol. Jerzy DUDEK, Kraków,

Kopia: RSN a/a druk. + magn E:\RSN.





Stanowisko i apele przyjęte na wniosek RSN przez Walne Zebranie Delegatów
Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ SOLIDARNOŚĆ
w dniu 15.X.2001 r. w Łaziskach Górnych

W dniu 15 października 2001 r. odbyła się w Łaziskach Górnych kolejna sesja zwyczajna (VI) Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ". Na wniosek Regionalnej Sekcji Nauki przyjęto 1 stanowisko i 3 apele.

1. Stanowisko (4). Dużą stratą dla Polski byłoby zniszczenie zaplecza naukowego gospodarki i szeroko pojętej infrastruktury jakie stanowią krajowe jednostki badawczo-rozwojowe. Obserwowane ataki na jednostki badawczo-rozwojowe nie znajdują uzasadnienia i są sprzeczne z interesem naszego kraju.
Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" występuje w obronie krajowych i regionalnych jednostek badawczo-rozwojowych wzywając Rząd RP, ministerstwa nadzorujące poszczególne jednostki oraz władze województwa śląskiego (Marszałek Województwa, Wojewódzki Sejmik Samorządowy) i Wojewodę do pełnego ich wykorzystania. W planach restrukturyzacyjnych należy minimalizować straty potencjału badawczego, a w projektach prywatyzacji dziedzin gospodarki dotąd nie sprywatyzowanych należy opracowywać jako nieodłączną ich część pakiety badawcze dla danych branż.

Adresaci: Rząd RP, Sejm i Senat, Komitet Badań Naukowych, ministerstwa nadzorujące poszczególne jednostki, Ministerstwo Skarbu, Rada Główna Jednostek Badawczo-Rozwojowych, XIV Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" (z prośbą o zajęcie analogicznego stanowiska dla całego kraju), Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Śląski Wojewódzki Sejmik Samorządowy

2. Apel (2). Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" wzywa Rząd RP do bardziej przemyślanego negocjowania zasad uczestnictwa Polski w międzynarodowych projektach związanych z reformami w naszym kraju i z integracją z Unią Europejską, w tym w programach badawczych. Włączanie Polski do tych programów na niekorzystnych dla naszego kraju zasadach kończy się w rezultacie zmniejszaniem szans polskich uczestników poszczególnych projektów, ograniczeniami w wykorzystaniu przez nie środków pomocowych itp.

Adresaci: Rząd RP, Sejm i Senat, Komitet Integracji Europejskiej, Komitet Badań Naukowych, XIV Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" z prośbą o zajęcie analogicznego stanowiska

3. Apel (3). Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" wzywa krajowe władze "SOLIDARNOŚCI" do pilnego opracowania skutecznego programu odmłodzenia szeregów Związku. Bez akcesu młodych ludzi do "SOLIDARNOŚCI" Związkowi zagraża uwiąd i marginalizacja.

Adresaci: Komisja Krajowa NSZZ "SOLIDARNOŚĆ", XIV Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

4. Apel (4). Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" apeluje do władz województwa śląskiego (Marszałek Województwa, Wojewódzki Sejmik Samorządowy) i Wojewody o opracowanie oraz pilotowanie programu konsolidacji sfery nauki nowopowstałego województwa. Istnieje też pilna potrzeba opracowania regionalnej polityki naukowej dla całego województwa śląskiego.

Adresaci: Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Śląski Wojewódzki Sejmik Samorządowy





Ryszard Tadeusiewicz: "W DYMIE I WE MGLE" (do pobrania)



Przy okazji jakiejś wpadki informacyjnej (związanej z wielkimi możliwościami jakie niosą technologie informatyczne, ale i niebezpieczenstwami, np. szybkiego popełniania błędów, jakie są ich nieodłączną "drugą stroną medalu") od prof. Ryszarda Tadeusiewicza otrzymaliśmy tekst "W dymie i we mgle".
Tekst jest poświęcony zagrożeniu jakie niesie zalew informacji w tzw. cyberprzestrzeni i postanowiliśmy go udostępnić.
Gdyby w najbardziej lapidarnym skrócie określić, o czym on jest, można by napisać, że o ujemnym sprzężeniu zwrotnym czyli jak rewolucja teleinformatyczna pożera, czy raczej w tym przypadku niszczy swoje dzieci, "wykorzystując" nieastronomiczne obserwacje Kopernika (gorsza informacja stara się wypierać z obiegu lepszą).
Prof. Tadeusiewicz do tego skrótu wniósłby pewno spore zastrzeżenia, dlatego zainteresowanych tą problematyką, a także szeregiem następnych tematów (społeczeństwo informacyjne, edukacja w Internecie, internetowy biznes, intelektualne i etyczne meandry Internetu, co lubią i czego nie lubią Internauci i wiele, wiele innych) odsyłamy zawczasu do jego najnowszej książki pt. "Społeczność Internetu".