Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Piotr Duda: Solidarność stoi murem za polskim mundurem

  • Kategoria: Kraj
Piotr Duda: Solidarność stoi murem za polskim mundurem

21 listopada z inicjatywy NSZZ „Solidarność odbyła się msza święta w intencji służb strzegących granicy. W bazylice św. Brygidy w Gdańsku modliło się wiele osób, w tym przedstawiciele związku. Po uroczystości poprosiliśmy przewodniczącego Komisji Krajowej „S” o krótki komentarz nt. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Dziś Solidarność wspiera modlitwą polskich żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy. To było chyba oczywiste dla związku, by stanąć po stronie polskich żołnierzy?

– Na pewno tak, Solidarność stoi murem za polskim mundurem. W 1980 r. to Solidarność rozpoczęła marsz ku wolności. Dziś żyjemy w wolnej i niepodległej ojczyźnie, ale jak widać, trzeba stanąć na wysokości zadania i zmierzyć się z zagrożeniem, nie tylko związanym z pandemią COVID-19, ale także zagrożeniem na wschodniej granicy i się przed nim obronić. Dlatego dziś jesteśmy solidarni ze wszystkimi polskimi funkcjonariuszami Straży Granicznej, wojskiem, policją i wszystkimi innymi służbami, które bronią naszej granicy. Nie wyobrażam sobie, by tu zabrakło Solidarności jako związku zawodowego, w tym bastionie Solidarności i tak jak w 1980 r. modlimy się za tych wszystkich, którzy bronią Polski, naszych granic i za ich rodziny, bo to bardzo trudny czas dla nich wszystkich.

Wiemy, że są w Polsce osoby, które krytykują polskich żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy. Czy można do nich jakoś przemówić?

– Dziś właśnie modlimy się o tą solidarność. Chodzi o to, żebyśmy wszyscy wyciągali wnioski z historii. Niestety niektórych jak widać, czy to modlitwą, czy innymi staraniami, nie da się nawrócić i przekonać. Ja mówię krótko: dzisiaj wszyscy ci, którzy wspierają polskich żołnierzy na granicy białoruskiej są patriotami, a ci, którzy robią zupełnie coś innego, chociażby w naszym parlamencie, są zwykłymi zdrajcami.

Rozmawiał Konrad Wernicki

    Nagrody dla dbających o poprawę warunków pracy. Wśród laureatów członek "S"

    Nagrody dla dbających o poprawę warunków pracy. Wśród laureatów członek "S"

    Uroczysta gala wręczenia nagród w trzech konkursach organizowanych przez Główny Inspektorat Pracy, odbyła się 18 listopada br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród nagrodzonych była Barbara Miszczuk, przewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w PKP S.A.

    – Są w naszym gronie pracodawcy, społeczni inspektorzy pracy, związkowcy. Gościmy także przedstawicieli świata nauki. Bardzo mi miło, że są wśród nas przedstawiciele środowisk angażujących się w poprawę warunków pracy. Z każdym rokiem bowiem w społeczeństwie rośnie świadomość, jak ważna jest ochrona i dbanie o coraz lepsze warunki pracy – przemawiała na rozpoczęcie gali Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

    Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Andrzej Duda. W jego imieniu, list odczytała Bogna Janke, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. – Przesyłam serdeczne pozdrowienia dla wszystkich laureatów i wyróżnionych. Chciałbym podziękować państwu za to, że jesteście liderami w poszanowaniu obowiązujących przepisów prawa pracy. Gratulując laureatom nagród, chciałbym z serca życzyć satysfakcji z podejmowanych działań – napisał Andrzej Duda.

    Wśród gości uroczystej gali nie mogło zabraknąć przedstawicieli NSZZ „Solidarność”. Obecni byli: Bogdan Kubiak, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej, Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk i Bogusław Motowidełko, przewodniczący Zarządu Regionu Zielonogórskiego.

    Nagroda im. Haliny Krahelskiej

    W uznaniu zasług Haliny Krahelskiej dla rozwoju inspekcji pracy w Polsce, Główny Inspektor Pracy ustanowił w 1989 roku Nagrodę im. Haliny Krahelskiej przyznawaną za osiągnięcia w zakresie ochrony pracy i ochrony zdrowia w środowisku pracy, szczególnie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie: nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, prewencji zagrożeń zawodowych, wynalazczości, projektowania bezpiecznych technik i technologii, a także popularyzacji ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i prawa pracy.

    W tym roku Nagrodę im. Haliny Krahelskiej otrzymali: Elżbieta Dobrowolska, prof. dr hab. Urszula Jackowiak, Jakub Kus, prof. dr hab. Jacek Męcina, Urszula Michalska, Barbara Miszczuk, Marek Mnich, prof. dr hab. Michał Seweryński, dr hab. Beata Świątkowska, dr inż. Piotr Wojtacha. Kandydaturę Barbary Miszczuk, przewodniczącej Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w PKP S.A., zgłosił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Jak podkreślili organizatorzy konkursu, Barbara Miszczuk służy swoją wiedzą wszystkim członkom związku, którzy zwracają się do niej z prośbą o wsparcie. „To dzięki jej staraniom, na podstawie wniosków skierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy, kilkadziesiąt wadliwych umów cywilnoprawnych zostało przekształconych w umowy o pracę” – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

    Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej

    „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” – pod takim hasłem Państwowa Inspekcja Pracy rokrocznie przeprowadza konkurs dla firm. Jest to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników, a także przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym legalności zatrudnienia. Nagrodzeni przedsiębiorcy, dbając o systematyczną poprawę stanu bhp, stają się wzorem dla innych pracodawców. W tym konkursie Państwowa Inspekcja Pracy promuje firmy, które zwracają szczególną uwagę na stosowanie środków zabezpieczających przed skutkami zagrożeń oraz wdrażają systemowe zarządzanie bezpieczeństwem pracy.

    W tym roku nagrodę odebrali przedstawiciele 9 firm: IBOMBO, OLMEX KMB, Rodowita z Roztocza, Aperam Stainless, FORMASTER, Mondi Bags, Lumileds Poland, SRG GLOBAL Bolesławiec, Wodociągi Chrzanowskie.

    Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy

    Konkurs „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy” ma na celu przede wszystkim uhonorować wszelkie inicjatywy podejmowane przez społecznych inspektorów pracy, skutecznie wpływające na poprawę stanu bezpieczeństwa pracy w zakładach i ochronę uprawnień pracowniczych. Służy także podkreślaniu, że inicjatywy te zostały dostrzeżone i docenione. Społeczni inspektorzy pracy swoimi działaniami przyczyniają się do budowania kultury pracy opartej na bezpieczeństwie.

    Laureatami tego konkursu zostali: Michał Chochołowicz, zakładowy społeczny inspektor pracy w Przedsiębiorstwie Przemysłu Chłodniczego FRITAR S.A. w Tarnowie, Barbara Złotucha, zakładowy społeczny inspektor pracy w Michelin Polska S.A. w Olsztynie, a także Grzegorz Kępczyński, wydziałowy społeczny inspektor pracy w CNH Industrial w Płocku.

    www.tysol.pl

     

     

      Wygrane procesy o odszkodowania w Regionie Warmińsko-Mazurskim

      Wygrane procesy o odszkodowania w Regionie Warmińsko-Mazurskim

      Nie opłaca się być nieuczciwym wobec pracowników, szczególnie tam, gdzie działa związek zawodowy NSZZ „Solidarność”. Boleśnie przekonała się o tym firma z branży spożywczej „Prosper” Łukta, która zaniżała pensje pracowników, płacąc im podstawę pensji poniżej płacy minimalnej.

      Region Warmińsko-Mazurski kilkukrotnie wnioskował o kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy, która potwierdziła zarzuty. Kontrole dotyczyły wielu aspektów pracowniczych: planowania godzin nadliczbowych, zapewnienie pracownikom co najmniej 11 godzin nieprzerwanego dobowego odpoczynku, nieprawidłowego rozliczania czasu pracy.

      Istotnym naruszeniem praw pracowniczych było zaniżanie pracownikom wynagrodzeń przez pracodawcę. Reprezentujący członków związku radca prawny Marek Lewandowski, ze współpracującej z Zarządem Regionu kancelarią, skierował powództwa do Sądu Rejonowego w Ostródzie.

      Sprawy zakończyły się pozytywnie dla członków Solidarności. Każdy z 10 pracowników otrzymał wyrównanie wynagrodzenia za okres od stycznia do lipca 2020 roku w kwocie 2450 zł. Pracodawca został również obciążony kosztami sądowymi. W ostatnim czasie zapadają też korzystne wyroki w postępowaniu odwoławczym przed Sądem Okręgowym w Elblągu, na skutek apelacji pracodawcy.

      www.tysol.pl

       

        Konferencja "Solidarność jako wspólnota i braterstwo ludzi pracy"

        Konferencja "Solidarność jako wspólnota i braterstwo ludzi pracy"

        W dniach 19-20 listopada 2021 r. w Papieskiej Akademii Nauk Społecznych w Watykanie odbędzie się międzynarodowa konferencja zatytułowana "Solidarność jako wspólnota i braterstwo ludzi pracy", która ma dotyczyć potrzeby ożywienia ducha Solidarności na poziomie międzynarodowym.

        Zdaniem organizatorów idea solidarności, która czterdzieści lat temu skonkretyzowała się w świadectwie polskich robotników i NSZZ Solidarność, nie straciła swojej aktualności. Otwarła ona nowy rozdział dla ruchów pracowniczych poprzez doprowadzenie do upadku ideologii marksistowskiej. Obecnie wymaga ona jednak pogłębienia i twórczego rozwoju z powodu przemian politycznych i gospodarczych, jakie miały miejsce w świecie od sierpnia 1980. Pogłębione i uwspółcześnione rozumienie idei solidarności, wyrażone w świetle katolickiej nauki społecznej, ma potencjał do rozwiązania kryzysów, z jakimi zmagają się ludzie pracujący na całym świecie.

        Konferencja będzie transmitowana na żywo na portalu YouTube na kanale „MCBFS - Solidarność”:

        https://www.youtube.com/channel/UCdYDjc-bDUm45qX6RQdtHwA

        Dzień pierwszy, język polski:
        https://www.youtube.com/watch?v=ZeZpXATdBVk

        Dzień pierwszy, język angielski:
        https://www.youtube.com/watch?v=QDWEj2JbS_0

        Dzień drugi, język polski:
        https://www.youtube.com/watch?v=_jAwujcGzWo

        Dzień drugi, język angielski:
        https://www.youtube.com/watch?v=qoYGTzOyXo4

        Zachęcamy do rozpowszechniania informacji o konferencji:

        PL: https://wf.upjp2.edu.pl/aktualnosci/konferencja-on-line-solidarnosc-jako-wspolnota-i-braterstwo-ludzi-pracy-19-20112021-212.html
        EN: https://wf.upjp2.edu.pl/en/aktualnosci/international-conference-solidarity-as-a-communion-and-brotherhood-of-working-people-19-20-nov-2021-118.html

        Facebook: @MCBFSolidarnosc

        jw

          'Jesteśmy im winni naszą modlitwę'. W niedzielę Msza św. w intencji służb strzegących granicy!

          • Kategoria: Kraj
          'Jesteśmy im winni naszą modlitwę'. W niedzielę Msza św. w intencji służb strzegących granicy!

          Jako Katolicy jesteśmy im winni naszą modlitwę. Stąd zwracam się w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" o odprawienie w najbliższą niedzielę mszy świętej w intencji funkcjonariuszy i rodzin: Straży Granicznej, Policji i Wojska pilnujących polsko-białoruskiej granicy, a także wszystkich osób i formacji, które te działania wspierają - pisze przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w liście do Prałata ks. Ludwika Kowalskiego, proboszcza Parafii Św. Brygidy.

          Z wielkim niepokojem i troską obserwujemy rozwój sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Działania reżimu Aleksandra Łukaszenki stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i integralności naszej Ojczyzny. 

          Na szczęście w tej próbie możemy liczyć na odważne i rozważne działania polskich służb (...) Jako Katolicy jesteśmy im winni naszą modlitwę

          - pisze Piotr Duda do Prałata ks. Ludwika Kowalskiego. W niedzielę 21 listopada o g. 11 w Bazylice św. Brygidy odbędzie się Msza św. w intencji służb strzegących granicy.

           

           

            Jedność EKZZ w obliczu przemian

            Jedność EKZZ w obliczu przemian

            Odbyła się Konferencja Śródokresowa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Kluczowym punktem wydarzenia była dyskusja o przyszłości i jedności EKZZ. Potrzeba debaty wynikała z kontrowersji i podziałów, które pojawiały się na forum Konfederacji w ostatnich miesiącach.

            Przedstawiono szereg rekomendacji i propozycji. Najważniejszym przesłaniem płynącym z dyskusji była jednogłośnie wyrażana potrzeba utrzymania zasad funkcjonowania EKZZ w oparciu o jak najszerszy konsensus, jednak z poszanowaniem różnic i autonomii organizacji członkowskich. Rozpatrywano również możliwość odejścia od tej zasady i skupienie uwagi Konfederacji na poszukiwaniu najmniejszego wspólnego mianownika dla wszystkich członków. Ta propozycja została jednak odrzucona jako osłabiająca wpływ EKZZ na rozstrzygnięcia w sprawach o zasięgu europejskim.

            Dyskutowano również o priorytetach na najbliższe miesiące i lata. Wiele uwagi poświęcono zmianom dotyczącym zasad polityki fiskalnej w UE i potrzebie przeprowadzenia społecznie odpowiedzialnej transformacji gospodarczej. W wielu wypowiedziach liderów europejskich organizacji związkowych podkreślano także konieczność wzmocnienia związków zawodowych i poprawę ich reprezentatywności względem zmieniającego się rynku pracy. Ważnym tematem były również rokowania zbiorowe i nadzieje związane z projektem dyrektywy na temat adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.

            „Spotkanie pozwoliło na otwartą i szczerą dyskusję o działaniu EKZZ i priorytetach tej organizacji na kolejne miesiące” – wskazuje Tadeusz Majchrowicz, uczestnik Konferencji z ramienia NSZZ „Solidarność”. „To co szczególnie ważne dla nas to, że mieliśmy okazję spotkać się z zaprzyjaźnionymi organizacjami z regionu pierwszy raz od wielu miesięcy. Zależało nam na tym, ponieważ przed nami wiele wyzwań. Zgadzaliśmy się co do tego, że istnieje potrzeba organizacji spotkania związków zawodowych naszego regionu, i że należy wypracować wspólne stanowiska w sprawach, które obecnie są najwyżej na agendzie – ws. rokowań zbiorowych i Zielonego Ładu” – dodaje wiceprzewodniczący KK.

            Mateusz Szymański z Biura Zagranicznego, który również uczestniczył w Konferencji dodaje, że ważne było zwrócenie uwagi na niepotrzebne dzielenie europejskich związków według linii politycznych. W swoim wystąpieniu stwierdził, że w EKZZ zbyt często, i w wielu wypadkach niepotrzebnie, toczą się jednostronne dyskusje polityczne. Argumentował że należy uwzględnić wszystkie punkty widzenia członków EKZZ, ponieważ poszczególne związki zawodowe reprezentują członków o różnych poglądach.

            Konferencja Śródokresowa została zorganizowana w celu podsumowania pracy EKZZ w pierwszej części kadencji obecnych władz i wskazania priorytetów na kolejne miesiące. W 2023 roku odbędzie się Kongres wyborczy.

            msz


             

              Msza Święta za Ojczyznę

              Msza Święta za Ojczyznę

              Od wielu lat każdego 19-tego dnia miesiąca w Kościele pw. Św. Wojciecha i MB Częstochowskiej w Krośnie odbywa się Msza Święta w intencji Ojczyzny, Ludzi Pracy i Solidarności. 19. dzień miesiąca jest dniem śmierci naszego Patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

              W najbliższy piątek 19 listopada o godzinie 17.00 otworzymy Wystawę poświęconą ks. Jerzemu, następnie będziemy modlić się w intencji Ojczyzny, która potrzebuje modlitwy choćby w obliczu sytuacji jaka panuje na granicy z Białorusią. Kiedy Polska jest w potrzebie, zawsze ludzie gromadzą się w Kościołach.

              Bardzo proszę, poświęćcie tą godzinę i spotkajmy się wszyscy na wspólnej modlitwie. Zachęćcie swoich członków do wzięcia udziału we Mszy Świętej. Ofiarujmy w tym dniu modlitwę za tych, którzy strzegą naszej granicy, którzy są narażeni na niebezpieczeństwo. Bardzo proszę i wierzę, że mój Apel nie pozostanie bez odzewu i Waszej obecności.

              Do zobaczenia i Szczęść Boże.

              Tadeusz Majchrowicz
              Przewodniczący ZR Podkarpacie
              NSZZ „Solidarność” w Krośnie

               

               

               

                Dialog w Pałacu Prezydenckim w sprawie systemu wynagradzania nauczycieli

                • Kategoria: Kraj
                Dialog w Pałacu Prezydenckim w sprawie systemu wynagradzania nauczycieli

                W odpowiedzi na prośbę Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, 15 listopada br. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami rządu i oświatowej „ Solidarności” na temat realizacji porozumienia z 7 kwietnia 2019 r. dotyczącego m.in. zmian w systemie wynagradzania i poprawy warunków pracy nauczycieli.

                W spotkaniu stronę rządową reprezentował premier Mateusz Morawiecki, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Wiceminister MEN Dariusz Piontkowski, a stronę związkową Szef KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa.

                Strony zgodnie oceniły, że Porozumienie w większości punktów zostało zrealizowane, zwłaszcza odnośnie podwyżek płac nauczycieli. Pozostał punkt VI. Porozumienia, którego realizacja będzie przedmiotem dalszych rozmów z udziałem przedstawiciela Prezydenta RP – patrona tego dialogu.

                Uczestnicząca w spotkaniu Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke poinformowała, że najbliższe spotkanie oświatowej „Solidarności” i przedstawicieli MEN odbędzie się – zgodnie z rekomendacją Pana Prezydenta - w Pałacu Prezydenckim już w przyszłym tygodniu.

                ml/KPRP

                 

                  Uroczystości ku czci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

                  Uroczystości ku czci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

                  Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność" oraz Komisja Podzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej  w Komornikach zapraszają na uroczystości ku czci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

                  Msza św. za Ojczyznę zostanie odprawiona 19 października 2021 r. o godz. 18:00 w kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej 97 w Poznaniu. Msza św. poprzedzona będzie modlitwą różańcową, która rozpocznie się o godz. 17.30.

                  Podczas Mszy św. poświęcony zostanie sztandar Organizacji Podzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej w Komornikach. Po Mszy św. przy pomniku bł. ks. Jerzego zostaną złożone kwiaty. Serdecznie prosimy o oddelegowanie pocztów sztandarowych.

                  Region Wielkopolska NSZZ "Solidarność"

                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.